Main logo
Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies och personuppgifter
Annons

Resultat/Friidrott

+
Läs senare

SUNDSVALL: MittNorden Cup, söndag 21 maj:
M 100 m: 1) André Brännström, Skellefteå AIK, 11.53, 2) Fredrik Kristoffersson, IF Vingarna, 11.90, 3) Henrik Näslund, Sundsvalls FI, 11.92.
100 m "extralopp": 1) André Brännström, Skellefteå AIK, 11.58, 2) Fredrik Kristoffersson, IF Vingarna, 12.01, 3) Henrik Näslund, Sundsvalls FI, 12.02.
M 200 m: 1) Henrik Näslund, Sundsvalls FI, 24.43, 2) Fabius Ndote, Brännans IF, 24.62.
M 400 m: 1) Stefan Tärnhuvud, Sundsvalls FI, 51.55, 2) Erik Åslin, Sundsvalls FI, 51.79, 3) Per Engström, Sollefteå GIF, 52.57.
M höjd: 1) Henrik Ögren, Östersunds GIF, 2.00.
M längd: 1) Daniel Arnsten, Trångsvikens IF, 7.27, 2) Anders Tallryd, Östersunds GIF, 5.77, 3) Christer Åsman, Sundsvalls FI, 5.75.
M tresteg: 1) Christer Åsman, Sundsvalls FI, 13.08, 2) Johannes Bergqvist, Trångsvikens IF, 12.48.
M diskus: 1) Jan-Erik Holmbom, Nedre Soppero, 41.37, 2) Simon Staaf, IF Vingarna, 39.60.
M spjut: 1) Daniel Ragnvaldsson, IFK Strömsund, 75.09, 2) Niklas Wiklund, Skellefteå AIK, 65.20, 3) Johan Harlestedt, Sollefteå GIF, 58.90.
P19 kula: 1) Jonas Nilsson, Timrå AIF, 12.25.
P19 diskus: 1) Mikael Hedström, Skellefteå AIK, 44.79.
P19 slägga: 1) Jonas Nilsson, Timrå AIF, 39.48.
P17 100 m: 1) Fredrik Kristoffersson, IF Vingarna, 12.22, 2) Johannes Bergqvist, Trångsvikens IF, 12.61, 3) Robin Sahlén, Sundsvalls FI, 12.92.
P17 300 m: 1) Robin Rohlén, IFK Umeå, 35.03, 2) Erik Åslin, Sundsvalls FI, 37.01, 3) Fredrik Kristoffersson, IF Vingarna, 38.35.
P17 800 m: 1) Markus Johansson, Öråns SK, 2.05.95, 2) Petter Lennartsson, Hallens SK, 2.11.08.
P17 höjd: 1) Johannes Bergqvist, Trångsvikens IF, 1.75, 2) Markus Johansson, Öråns SK, 1.65, 3) Martin Ekdahl, Sundsvalls FI, 1.55.
P17 längd: 1) Johannes Bergqvist, Trångsvikens IF, 6.03.
P17 kula: 1) Johnny Karlsson, IFK Strömsund, 16.19, 2) Fredrik Kristoffersson, IF Vingarna, 13.57, 3) Simon Spejare, Östersunds GIF, 12.49.
P17 diskus: 1) Johnny Karlsson, IFK Strömsund, 55.19, 2) Peter Edfors, Sollefteå GIF, 45.43, 3) Fredrik Kristoffersson, IF Vingarna, 40.87.
P17 slägga: 1) Johnny Karlsson, IFK Strömsund, 61.59, 2) Peter Edfors, Sollefteå GIF, 48.10, 3) Simon Spejare, Östersunds GIF, 48.00.
P17 spjut: 1) Benjamin Hyvönen, Vännäs IF, 51.92.
P15 100 m: 1) Wilson Dahlberg, Östersunds GIF, 12.43, 2) Kristoffer Karlström, Östersunds GIF, 12.59, 3) Simon Ljungren, Östersunds GIF, 12.91.
P15 800 m: 1) Ali Habib, Sollefteå GIF, 2.09.06, 2) Lars Lindberg, IF Vingarna, 2.11.42.
P15 100 m häck: 1) Daniel Bergman, Sundsvalls FI, 15.21.
P15 höjd: 1) Karl Hultin, Bodens FI, 1.75, 2) Daniel Bergman, Sundsvalls FI, 1.45, 3) Daniel Edlund, Sundsvalls FI, 1.65.
P15 längd: 1) Wilson Dahlberg, Östersunds GIF, 5.18, 2) Kristoffer Karlström, Östersunds GIF, 5.08, 3) Viktor Nyman, Sundsvalls FI, 5.04.
P15 kula: 1) Viktor Nyman, Sundsvalls FI, 9.46, 2) Simon Gunnarsson, Trångsvikens IF, 8.40, 3) Moses Takpah, Brännnans IF, 7.93.
P15 diskus: 1) Viktor Nyman, Sundsvalls FI, 21.71, 2) Simon Gunnarsson, Trångsvikens IF, 18.67.
P15 slägga: 1) Viktor Nyman, Sundsvalls FI, 19.49, 2) Simon Gunnarsson, Trångsvikens IF, 14.21.
P15 spjut: 1) Simon Gunnarsson, Trångsvikens IF, 33.30, 2) Viktor Nyman, Sundsvalls FI, 22.42.
P13 80 m: 1) Johan Lilja, Sundsvalls FI, 11.56, 2) Niklas Olofsson, IF Vingarna, 11.87, 3) Andreas Modin, Sundsvalls FI, 12.04.
P13 60 m häck: 1) Dennis Eriksson, Sundsvalls FI, 10.55, 2) Andreas Modin, Sundsvalls FI, 12.52, 3) Peter Johansson, Öråns SK, 12.57.
P13 längd: 1) Dennis Eriksson, Sundsvalls FI, 4.43, 2) Andreas Modin, Sundsvalls FI, 4.30, 3) Anton Åström, Brännans IF, 1.87.
P13 kula: 1) Emil Sjödin, Kovlands IF, 9.50, 2) Olof Åkerlund, Kovlands IF, 9.03, 3) Peter Johansson, Öråns SK, 8.61.
P11 60 m: 1) Johan Lilja, Sundsvalls FI, 8.77, 2) Tony Näslund, IF Vingarna, 9.43, 3) Sadik Sadikovics, Brännans IF, 9.49.
P11 400 m: 1) Johan Lilja, Sundsvalls FI, 1.09.54, 2) Musa Hussini, Brännans IF, 1.17.16, 3) Jon Gunnarsson, Trångsvikens IF, 1.25.00.
P11 höjd: 1) Tony Näslund, IF Vingarna, 1.15, 2) Jesper Byström, IF Vingarna, 1.10.
P11 längd: 1) Johan Lilja, Sundsvalls FI, 4.16, 2) Tony Näslund, IF Vingarna, 4.12, 3) Sadik Sadikovics, Brännans IF, 3.80.
P11 kula: 1) Johan Lilja, Sundsvalls FI, 10.02, 2) Musa Hussini, Brännans IF, 7.85, 3) Sadik Sadikovics, Brännans IF, 7.42.
P10 60 m: 1) Carl Oscar Backlund, Brännans IF, 9.79, 2) Adam Sjölén, Sundsvalls FI, 9.80, 3) Fredrik Festin, Trångsvikens IF, 10.43.
P10 400 m: 1) Adam Sjölén, Sundsvalls FI, 1.19.26, 2) Fredrik Festin, Trångsvikens IF, 1.20.64, 3) Rasmus Ivarsson, Brännans IF, 1.30.00.
P10 höjd: 1) Adam Sjölén, Sundsvalls FI, 1.10, 2) Fredrik Festin, Trångsvikens IF, 1.05, 3) Rasmus Ivarsson, Brännans IF, 0.95.
P10 längd: 1) Adam Sjölén, Sundsvalls FI, 3.63, 2) Fredrik Festin, Trångsvikens IF, 3.27, 3) Carl Oscar Backlund, Brännans IF, 3.20.
P10 kula: 1) Mikael Moberg, Ånge BI, 7.41, 2) Rasmus Ivarsson, Brännans IF, 6.77, 3) Isak Wikström, Brännans IF, 6.31.
K 100 m: 1) Lena Aruhn, Ume FI, 12.13, 2) Nina Fjellner, Slagnäs IF, 12.80, 3) Isabelle Eurenius, Sollefteå GIF, 12.82.
Extralopp: Nina Fjellner, Slagnäs IF, 12.96 (Sprang i männens extralopp).
K 200 m:1) Lena Aruhn, Ume FI, 24.63, 2) Louise Johansson, Umedalens IF, 26.26, 3) Malin Westerlund, Sundsvalls FI, 27.90.
K 400 m: 1) Lena Aruhn, Ume FI, 54.66, 2) Emilia Granqvist, Östersunds GIF, 58.67, 3) Viktoria Tegenfeldt, Ume FI, 59.32.
K 800 m: 1) Viktoria Tegenfeldt, Ume FI, 2.13.65, 2) Lina Alainentalo, Bodens FI, 2.17.65, 3) Ronja Fjellner, Slagnäs IF, 2.26.46.
K 300 m häck: 1) Emilia Granqvist, Östersunds GIF, 44.45, 2) Ronja Fjellner, Slagsnäs IF, 46.38, 3) Sanna Dunesius, Östersunds GIF, 46.95.
K höjd: 1) Christine Fransson, Sundsvalls FI, 1.64.
K längd: 1) Isabelle Eurenius, Sollefteå GIF, 5.08.
K tresteg: 1) Ida Niia, Nedre Soppero, 11.12.
K kula: 1) Veronica Lundgren, Ånge BI, 11.87, 2) Isabell Gradin, Sundsvalls FI, 9.29, 3) Åsa Westberg, IF Vingarna, 8.93.
K diskus: 1) Åsa Westberg, IF Vingarna, 32.85, 2) Linda Ternedal, Sollefteå GIF, 28.17.
K slägga: 1) Veronica Lundgren, Ånge BI, 37.86, 2) Åsa Westberg, IF Vingarna, 37.60, 3) Maria Norgren, Bollnäs FIK, 31.69.
K spjut: 1) Isabell Gradin, Sundsvalls FI, 41.52, 2) Veronica Lundgren, Ånge BI, 34.97.
F17 100 m: 1) Isabelle Eurenius, Sollefteå GIF, 12.91, 2) Amanda Fredriksson, Nedre Soppero, 13.17, 3) Isabell Sundin, Timrå AIF, 13.98.
F17 300 m final: 1) Tova Bergmark, Sundsvalls FI, 45.48, 2) Ida Alainentalo, Bodens FI, 52.79.
F17 800 m: 1) Anna Maria Bazan, Sollefteå GIF, 2.30.93, 2) Ida Alainentalo, Bodens FI, 2.53.52.
F17 100 m häck: 1) Emilia Granqvist, Östersunds GIF, 14.94, 2) Isabelle Eurenius, Sollefteå GIF, 15.67, 3) Sanna Dunesius, Östersunds GIF, 15.80.
F17 höjd: 1) Isabell Sundin, Timrå AIF, 1.45, 2) Emma Fridlund, Sundsvalls FI, 1.45, 3) Amanda Hagberg, Sundsvalls FI, 1.45.
F17 längd: 1) Amanda Fredriksson, Nedre Soppero, 4.95, 2) Hanna Elenius, Nedre Soppero, 4.51, 3) Isabell Sundin, Timrå AIF, 4.20.
F17 kula: 1) Ann Persson, Brännans IF, 10.82, 2) Emelie Olofsson, IF Vingarna, 10.10, 3) Frida Berg-Öhlén, Timrå AIF, 9.35.
F17 diskus: 1) Emelie Olofsson, IF Vingarna, 29.55, 2) Erika Sundin, Ånge BI, 26.11, 3) Ann Persson, Brännans IF, 24.34.
F17 slägga: 1) Emelie Olofsson, IF Vingarna, 34.33, 2) Maja Unander, Sundsvalls FI, 30.47, 3) Emma Fridlund, Sundsvalls FI, 27.36.
F17 spjut: 1) Jennifer Tarberg, Sollefteå GIF, 36.78, 2) Erika Sundin, Ånge BI, 29.91, 3) Ida Alainentalo, Bodens FI, 21.38.
F15 100 m final: 1) Malin Westerlund, Sundsvalls FI, 13.48, 2) Lina Alainentalo, Bodens FI, 13.74, 3) Sofie Näslund, IF Vingarna, 14.12.
F15 800 m: 1) Lina Alainentalo, Bodens FI, 2.21.31, 2) Lowisa Hanning, Sundsvalls FI, 2.33.82, 3) Tove Sandström, Sollefteå GIF, 2.35.43.
F15 80 m häck: 1) Felicia Engberg, Sundsvalls FI, 13.12, 2) Malin Westerlund, Sundsvalls FI, 13.18, 3) Elin Sångberg, Strands IF, 13.20.
F15 höjd: 1) Lina Alainentalo, Bodens FI, 1.58, 2) Felicia Engberg, Sundsvalls FI, 1.40, 3) Lisa Magnusson, Sundsvalls FI, 1.35.
F15 längd: 1) Elin Sångberg, Strands IF, 5.03, 2) Rebecka Allström, Sollefteå GIF, 4.72, 3) Malin Westerlund, Sundsvalls FI, 4.62.
F15 kula: 1) Malin Johansson, IFK Strömsund, 10.36, 2) Linn Jonsson, IFK Strömsund, 10.16, 3) Hanna Berg-Öhlén, Timrå AIF, 9.49.
F15 diskus: 1) Malin Johansson, IFK Strömsund, 38.17, 2) Hanna Berg-Öhlén, Timrå AIF, 35.55, 3) Linn Jonsson, IFK Strömsund, 32.51.
F15 slägga: 1) Linn Jonsson, IFK Strömsund, 41.22, 2) Malin Johansson, IFK Strömsund, 38.99, 3) Saga Thornberg, Bollnäs FIK, 31.48.
F15 spjut: 1) Lina Alainentalo, Bodens FI, 38.76, 2) Maria Kastberg, Järvsö IF, 32.21, 3) Hanna Berg-Öhlén, Timrå AIF, 31.54.
F13 80 m final: 1) Alice Sjölén, Sundsvalls FI, 11.32, 2) Michaela Bergsten, Sundsvalls FI, 11.62, 3) Evelina Strömberg, Sundsvalls FI, 11.84.
F13 600 m: 1) Lowisa Hanning, Sundsvalls FI, 1.46.08, 2) Alice Sjölén, Sundsvalls FI, 1.49.19, 3) Evelina Strömberg, Sundsvalls FI, 1.49.22.
F13 60 m häck: 1) Evelina Strömberg, Sundsvalls FI, 10.18, 2) Lowisa Hanning, Sundsvalls FI, 10.25, 3) Alice Sjölén, Sundsvalls FI, 11.30.
F13 höjd: 1) Lowisa Hanning, Sundsvalls FI, 1.52, 2) Evelina Strömberg, Sundsvalls FI, 1.40, 3) Malin Stenmark, Sundsvalls FI, 1.30.
F13 längd: 1) Alice Sjölén, Sundsvalls FI, 4.84, 2) Evelina Strömberg, Sundsvalls FI, 4.63, 3) Michaela Bergsten, Sundsvalls FI, 4.56.
F13 kula: 1) Malin Stenmark, Sundsvalls FI, 11.13, 2) Elin Näslund, IF Vingarna, 10.61, 3) Emmelie Nordling, IF Vingarna, 9.54.
F11 60 m final: 1) Linn Carlson, Sundsvalls FI, 9.28, 2) Alexandra Thunfors, Sundsvalls FI, 9.91, 3) Mikaela Boström, Brännans IF, 10.33.
F11 400 m: 1) Emma Edmark, IF Vingarna, 1.21.0, 2) Linn Carlson, Sundsvalls FI, 1.21.1, 3) Alexandra Thunfors, Sundsvalls FI, 1.22.0.
F11 höjd: 1) Alexandra Edlund, Sundsvalls FI, 1.23, 2) Alexandra Thunfors, Sundsvalls FI, 1.15, 3) Linn Carlson, Sundsvalls FI, 1.15.
F11 längd: 1) Linn Carlson, Sundsvalls FI, 3.92, 2) Alexandra Edlund, Sundsvalls FI, 3.72, 3) Alexandra Thunfors, Sundsvalls FI, 3.42.
F11 kula: 1) Alexandra Edlund, Sundsvalls FI, 5.63, 2) Alexandra Thunfors, Sundsvalls FI, 5.50, 3) Mikaela Boström, Brännans IF, 4.73.
F10 60 m final: 1) Julia Strömberg, Sundsvalls FI, 9.29, 2) Rebecka Ågren-Ström, Sundsvalls FI, 9.53, 3) Kajsa Östman, Sundsvalls FI, 9.85.
F10 400 m: 1) Julia Strömberg, Sundsvalls FI, 1.13.2, 2) Moa Fanqvist, Sundsvalls FI, 1.21.0, 3) Michaela Andersson, Sundsvalls FI, 1.21.2.
F10 höjd: 1) Julia Strömberg, Sundsvalls FI, 1.26, 2) Moa Fanqvist, Sundsvalls FI, 1.26, 3) Kajsa Östman, Sundsvalls FI, 1.20.
F10 längd: 1) Julia Strömberg, Sundsvalls FI, 4.23, 2) Kajsa Östman, Sundsvalls FI, 3.88, 3) Moa Fanqvist, Sundsvalls FI, 3.78.
F10 kula: 1) Julia Strömberg, Sundsvalls FI, 6.69, 2) Emma Eriksson, Sundsvalls FI, 6.14, 3) Rebecka Ågren-Ström, Sundsvalls FI, 5.90.
Annons
Annons
Annons