Main logo
Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies och personuppgifter
Annons

Fakta: Svenska världsmästare 2006

+
Läs senare

I allt från dragkamp till snöskoter till blev det svenska världsmästare på seniornivå under året. Här är Riksidrottsförbundets sammanställning över svenska världsmästare 2006:
Bandy: Damlandslaget, 17 februari, Rosewill, Minnesota, USA.
Bowling, tvåmannalag: Robert Andersson och Martin Larsen, 1 september, Busan, Sydkorea.
Bågskytte, fältbågskytte, damer lag: Annika Åhlund, Petra Ericson och Ingrid Olofsson, 1 september, Göteborg.
Bågskytte, fältbågskytte, herrar, compound: Morgan Lundin, 2 september, Göteborg.
Curling: Lag Norberg (Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Lindahl, Anna Svärd och reserven Ulrika Bergman), 27 mars, Prairie, Kanada.
Danssport, bugg: Henrik Andersson och Cecilia Rehnström, 8 juli, Seefeld, Tyskland.
Dragkamp, herrar 680 kg, 16 september, Assen, Holland.
Dragkamp, damer 520 kg, 16 september, Assen, Holland.
Dragkamp, damer 560 kg, 17 september, Assen, Holland.
Handikappidrott, bordtennis, klass 8: Josefine Abrahamsson, 27 september, Montreux, Schweiz.
Handikappidrott, bordtennis, lag klass 8: Josefine Abrahamsson och Marleen Kovacs-Bengtsson, 1 oktober, Montreux, Schweiz.
Handikappidrott, bordtennis, klass 5: Ernst Bolldén, 27 september, Montreux, Schweiz.
Handikappidrott, friidrott, 60 m klass R2: Dennis Alkell, 22–27 mars, Bollnäs.
Handikappidrott, friidrott, 400 m klass R2: Andreas Ottosson, 22–27 mars, Bollnäs.
Handikappidrott, friidrott tresteg klass S2: Per Jonsson, 22–27 mars, Bollnäs.
Handikappidrott, sportskytte, gevär 50 m helmatch: Jonas Jacobsson, 19 juli, Sargans, Schweiz.
Handikappidrott, sportskytte, luftgevär stående: Viktoria Wedin, 16 juli, Sargans, Schweiz.
Handikappidrott, sportskytte, lag 50 m liggande: Jonas Jacobsson, Fredrik Larsson och Björn Samuelsson, 14 juli, Sargans, Schweiz.
Handikappidrott, simning, 100 m fritt, herrar klass 6: Anders Olsson, Durban, Sydafrika, 3 december.
Innebandy: Herrar, 28 maj, Stockholm.
Ishockey: Tre Kronor, 21 maj, Riga, Litauen.
Kanot, herrar, K1 1 000 m: Markus Oscarsson, 20 augusti, Szeged, Ungern.
Mångkamp, orienteringsskytte, damer klassisk distans: Emelie Eklöf, 18 augusti, Haanja, Estland.
Mångkamp, orienteringsskytte, damer stafett: Carina Svensson och Anna Elffors, 20 augusti, Haanja, Estland.
Orientering, sprintdistans herrar: Emil Wingstedt, 1 augusti, Århus, Danmark.
Racerbåt, offshore 3C: Thomas Rosén och Roland Sjögren, 5 augusti, Öregrund.
Segling, E-jolle damer: Sandra Sandqvist 16 juli, Köpenhamn.
Segling, 2.4mR, Stellan Berlin, 31 juli, Gävle.
Simning, kortbana, damer 50 m fjäril: Therese Alshammar, 7 april, Shanghai, Kina.
Snöskoter, snöskotercross: Peter Eriksson, 11 februari, Lahtis, Finland.
Styrkelyft, bänkpress, 56 kg: Anna Olsson, 25 maj, Miskolc, Ungern.
Styrkelyft, damer 56 kg: Anna Olsson, 8 november, Stavanger, Norge.
Styrkelyft, herrar 90 kg: Patrik Turesson, 10 november, Stavanger, Norge.
Sportskytte, damer lag sporting: Anna Jarnald, Amanda Martin och Anja Svensson, 20 augusti, Somerley Estate, England. (TT)
Annons
Annons
Annons