TV: Karin Näslund, chefredaktör och tryckerichef Ulf Thors berättar om nedläggningen av tryckeriet i Örnsköldsvik.
Inbäddat innehåll
I Örnsköldsvik trycks Mittmedia-tidningarna Örnsköldsviks Allehanda och Tidningen Ångermanland.
Kvällstidningarna Aftonbladet och Expressen trycks också där – fram till sista januari 2018.
Då går kontraktet ut och Aftonbladet och Expressen väljer då att trycka sina tidningar i Umeå i fortsättningen i stället.
Det innebär att tryckeriet i Örnsköldsvik förlorar två stora kunder vilket gör att tryckeriet tvingas lägga ner. Det efter ett inriktningsbeslut i MittMedias styrelse.
Annons
Annons
– Det var ganska så väntat då förhandlingarna, som normalt brukar gå fort, drog ut på tiden, säger Ulf Thors, platschef på tryckeriet.
För Plus-kunder: Mittmedia Prints vd: "Det känns tungt"
Han har varit darrig hela dagen på grund av beslutet.
– Det känns inte bra. Tryckeriet har en lång historia som nu får sitt slut. Och arbetsmarknaden för dem som förlorar sina jobb ser väl inte allt för bra ut, säger Ulf Thors.
20 personer, som jobbar på tryckeriet, förlorar sina jobb.
För Plus-kunder: Lennart slutar efter 30 år i tryckeriet: "Svårt att hitta nya jobb i den här branschen"

Karin Näslund, chefredaktör.
Bild: Jan Olby
Karin Näslund, chefredaktör för Örnsköldsviks Allehanda och Tidningen Ångermanland säger att det är ett tråkigt besked för Örnsköldsvik.
– Det är ett hårt slag för alla medarbetare som berörs, men för produkterna kommer vi att hitta bra lösningar även framöver.
– Redan i dag är det mesta i tidningen klart långt innan tidningen trycks, så även om trycktiderna förändras så behöver det inte nödvändigtvis betyda en så stor förändring i tidningarna.
Annons
Fackliga företrädare och medarbetare är informerade. MBL-förhandlingar kommer att inledas så fort som det är möjligt.
Annons
Var tidningarna ÖA och TÅ kommer att produceras i fortsättningen kommer att börja diskuteras efter avslutade förhandlingar och eventuellt verkställningsbeslut i MittMedias styrelse.
FLER NYHETER:
► Fick sladd och körde ut i bäckravin – fick stopp efter 50 meter
► För Plus-kunder: Kommunen backar i tvist – mer pengar till friskolorna: "Nu kan vi fortsätta som förut"
► Sport: Drömmen blev verklighet – se dokumentären om Sveriges sämsta hockeylag
► För Plus-kunder: Stjärnans ärliga förklaring till Modos tunga säsong: "Har med ödmjukheten att göra"

Ulf Thors, tryckerichef.
Bild: Peter Forssell
Annons

Bild: Peter Forssell
Anna Skarin
060-19 71 82
anna.skarin@mittmedia.se