Anders Ström var med och grundade spelbolaget Unibet i slutet av 1990-talet. Nu är han en av Sveriges rikaste personer och hade i december en förmögenhet på 1,4 miljarder, enligt Veckans Affärer.
På söndagen var det dags för V75, med miljonloppet Open Trot, att avgöras i Sundsvall – och miljardären skickade in två spel på samma rad. Det ledde till att Anders Ström satte sju rätt två gånger, vilket gav honom cirka en miljon kronor.
Annons
Annons
► Spelets baksida – här hittar du alla delar i granskningen
En miljon som han sedan satte på vinst för Floyd Mayweather i nattens match mot Connor McGregor, och blev därmed kunde inkassera ytterligare 250 000 kronor på söndagsmorgonen.
Anders Ström har flera miljonvinster i V75 i bagaget. Den största vann han under Elitloppshelgen 2004, då han spelade in 32 miljoner, enligt Sportbladet.
Läs också: Storfavoriten Propulsion föll i Sundsvall Open Trot – seger för Ringostarr Treb
För Plus-kunder: Rätta V75-raden – och travdagen på Bergsåker lopp för lopp
Annons
För Plus-kunder: Segerkusken efter Sundsvall Open Trot: "Med 200 meter kvar visste jag att segern var min"
Linnea Hellgren
0611-720 06
linnea.hellgren@mittmedia.se