Annons

Annons

Annons

Sundsvall

Batra tar med sig Elefanten i rummet till Sundsvall: "Verkligen det roligaste jag gjort"

Länge höll han livet som gift med Moderaternas tidigare partiledare i det privata. Men tillslut vidtalade han elefanten i rummet – nu kommer han som är gift med henne till Sundsvall med sin mest privata föreställning hittills.
– Jag har längtat, säger David Batra.

Text

På fredag 14 september tar David Batra sin föreställning "Elefanten i rummet – han som är gift med henne" till Tonhallen i Sundsvall.

Bild: TT

Annons

"Elefanten i rummet – en standupshow med han som är gift med henne" heter turnén som nu är inne på sitt andra år. Idén kläcktes kring förra valet för fyra år sedan och i maj förra året stod det klart att det blir en föreställning om hans liv som make till Anna Batra, dåvarande partiledare för Moderaterna. Men precis innan premiären hann läget ändras.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan