Annons

Annons

Annons

Skifus vd sade upp sig själv

Skifu-vd:ns avgångsvederlag upprör oppositionsrådet: "Det här är allvarligt"

Varken kommundirektör Åsa Bellander eller kommunalrådet Peder Björk (S) har några synpunkter gällande avgångsvederlaget på dryga miljonen till Skifus tidigare vd Peter Clemin.

Oppositionsrådet Alicja Kapica (M) är desto mer bekymrad.

– Det här är allvarligt. Främst eftersom att Sundsvall kommuns ekonomi går kräftgång så måste vi tänka på våra utgifter och vilka signaler som skickas till skattebetalarna, säger hon.

Text

Bild: Mats Olsson, Leif Johansson, Linnea Hellgren, Katarina Vikström

Annons

I måndagens artikel framgick att Peter Clemin köptes ut av det kommunala bolaget Skifu för dryga 1,3 miljoner kronor, trots att det tidigare hävdats att han sade upp sig på egen begäran. I Clemins anställningsavtal framgick också att det var tre månaders uppsägningstid som gällde om bolagets vd skulle välja att lämna företaget.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på st.nu
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan