Annons

Annons

Annons

Trygg i Ånge kommun

Allt fler elever otrygga i skolan i Ånge – ökar för fjärde året i rad: "Oroväckande"

Var sjätte elev i högstadiet känner sig otrygg på skolan. En andel som tredubblats sedan 2016, och det med en stadigt stigande kurva.
– Visst är det oroväckande att känslan av otrygghet ökar, säger Kjell Grip, Ånge kommuns kontaktperson för den nyligen genomförda elevenkäten.

Text

Andelen högstadieelever som inte känner sig trygga i skolan har tredubblats på fyra år. Det visar svaren i årets enkät enligt Öckerömodellen, och som Kjell Grip nyligen delgav politiken resultat av. Bild: Micke Engström/Jessica Gow (TT)

Annons

Det är den återkommande undersökningen om ungdomars syn på alkohol, droger och tobak, men också välmående, som visar att trygghetskänslan på kommunens skolor är ett växande problem.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på st.nu
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan