Annons

Annons

Annons

ST för 25 och 50 år sedan

ST 20 juli 1997: Vigsel på äkta westernvis

Susanne Palmgren och Leif Larsson från Lönnånger blev i går eftermiddag ett äkta par – på hästryggen.

Med kyrkoherde Sofia Engquist, på araben Select, som officiant vigdes paret i en björkbacke i anslutning till westerncentrumet i Vattlång och dess festdag.

Nygifta paret Susanne Palmgren och Leif Larsson med sina nordsvenskar och dottern Cecilia. Bakom kyrkoherde Sofia Engquist på Select.

Annons

– Vi var väldigt nervösa före vigseln, berättade Susanne.

Paret hade tänkt att gifta sig i maj med Susanne bröt ringfingret och det fick ställas på framtiden. Med Inge och Cina Engström från Harmånger som fixare ordnade det sig så att det blev en äkta westernvigsel i stället.

– Det händer även att folk viger sig på en soptipp, konstaterade Sofia Engquist, kyrkoherde, som tyckte det var roligt att vara vigselförrättare i vår Herres verkliga hage.

Annons

Annons

Brudgummen berättade att han varit cowboyintresserad sedan barnsben och tackade paret Engström för allt ordnande.

Efter vigseln tågade sällskapet ut till tonerna av Weine Newtons You have got a new friend och sedan kom de obligatoriska risgrynen och gratulationerna.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan