Annons

Annons

Annons

krönikaValet 2022

Roland Engström
Glöm megafoner och höga tonlägen – nu är det mingel som gäller

Säg torgmöte och bilder av megafoner, formella tal och ett och annat borttappat flygblad i luften tornar upp sig.

Men det verkar vara en svunnen tid.

När de blåskrudade partiledarkollegorna Ulf Kristersson och Ebba Busch mötte nyfikna Sundsvallsbor den här soldränkta fredagen blandades politiskt småprat med karameller, chips och bubbelvatten.

Text

Det här är en krönika.Analys och värderingar är skribentens egna.

Kristdemokraternas och Moderaternas partiledare, Ebba Busch och Ulf Kristersson, valde att möta Sundsvallsborna tillsammans. Och stämningen var det inget fel på.

Bild: Roland Engström

Annons

Mingel är tidens melodi och med tanke på att en del av Kristdemokraternas formidabla slutspurt i valet för fyra år sedan tillskrevs Ebba Buschs förmåga att just genom sitt personliga tilltal i möten attrahera väljarna, var det inte så konstigt att den modellen valdes när KD och M kickade i gång valrörelsens slutspurt här på Stora torget.

0 kren månad

Läs för 0 kr i en månad.

Därefter 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på st.nu
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan