Annons

Annons

Annons

Oppositionsbildningen i Ånge 2022

Klart: Linda blir oppositionsråd i Ånge

Det blir Linda Mattsson (VFÅ) som får leda oppositionen i Ånge fyra år framåt. Det beskedet lämnade oppositionspartierna under fredagen.

– Det känns bra, och jag tror vi kommer få se en starkare opposition än på många år, säger Linda Mattsson, som nu kliver in i rollen på heltid.

Text

Linda Mattsson /(VFÅ) blickar framåt mot fyra år som oppositionsråd på heltid. "Jag tror vi kommer få se en starkare opposition än på många år", säger hon inför det som stundar.

Bild: Mikael Engström

Annons

De delade åren är över. Efter två mandatperioder med dubbla oppositionsråd så är Ånge tillbaka i en rollfördelning med ett kommunalråd och ett oppositionsråd.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på st.nu
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan