Måndagsmorgonens trafikstopp och den dryga två timmar långa köbildningen på Alnöbron har väckt starka reaktioner, där den stora frågan var: "Varför tog det så lång tid?".
Fel plats vid fel tidpunkt, blir den enkla förklaringen.
– Det hamnade en del bråte på vägbanan, och det blir förstås lite speciellt med en krock på en bro vid en känslig tidpunkt, säger Viktor Lundin, inre befäl vid räddningstjänsten.
Räddningstjänstens Viktor Lundin menar att städning, bärgning och så vidare i samband med en krock på bron i rusningstid kan ha bidragit till det långa stoppet, som upprörde många pendlare.
Bild: Arkivbild
Annons
Kommentarer på ST:s Facebooksida har präglats av både frustration och irritation efter stoppet som varade från strax före åtta på morgonen till strax efter tio på förmiddagen i måndags.