Se sändningen från Expressen TV här:
Tidöpartierna (M, L, KD och SD) gick till val på hårdare tag mot gängen och nya verktyg för rättsväsendet. Under en pressträff på torsdagsmorgonen presenterades nya åtgärder mot gängkriminaliteten.
Annons
Annons
Sedan julhelgen har det varit 16 skjutningar enbart i Stockholmsområdet.
– Det här är ett stort hot för många människors vardag. Så här kan vi inte ha det, säger statsminister Ulf Kristersson (M).
Även energi- och näringsminister Ebba Busch (KD), arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L) och Jimmie Åkesson (SD) medverkade på pressträffen.
På torsdagens regeringssammanträde kommer beslut att fattas för att gå vidare med förslag om en ny sekretessregel för att bekämpa brott, skärpta straff för brott i kriminella nätverk, förbättrade åtgärder när barn misstänks för brott samt utökade möjligheter till preventiva tvångsåtgärder.

Bild: Henrik Montgomery/TT