Replik på insändaren ”elbolagen är vår tids sjörövare”(ST 13/3).

Det är förvisso krångligt, men det finns en tanke bakom och kunden får själv välja vilken tariff som passar bäst, skriver debattförfattaren.
Bild: Terese Karlsson
Annons
Jag förstår att Micke Nilsson ställer sig undrande till olikheterna i sina respektive abonnemang. Den så kallade Småförbrukartariffen, med förbrukning på mindre än 8 000 kWh, är konstruerad för att begränsa kostnaden för kunder med låg förbrukning genom en låg fast avgift, till exempel villor med fjärrvärme, sommarstugor eller kolonilotter. I gengäld blir överföringsavgiften högre.
Annons
Förbrukar man mer än 8 000 kWh så blir det mer fördelaktigt att ha den så kallade Normaltariffen, med en lägre rörlig del och en högre fast del.
Det är förvisso krångligt, men det finns en tanke bakom och kunden får själv välja vilken tariff som passar bäst.
Patric Elmén, Tf. presschef Eon
■■ Tyck till du också – skicka in en insändare här