Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Avery stängs av i sex matcher

Dallas var skadedrabbat och när Sean Avery sedan blev avstängd efter att han i tv förolämpat en ex-flickvän så valde klubben att kalla tillbaka Tom Wandell från Timrå. I går stod det klart att Averys avstängning blir sex matcher lång. Och det är oklart om han ens kommer tillbaka – i alla fall för att spela med Dallas.

– Jag vet att det skulle bli svårt för vårt lag, och jag vet det efter att ha talat med våra spelare. Mitt jobb är att bygga det bästa möjliga laget. Jag vet inte om jag kan göra det om Sean kommer tillbaka, säger coachen Dave Tippet till Dallas Morning News.