Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

De här personerna styr i Sundsvall

De politiska partierna och kommunfullmäktige har nu utsett vilka politiker som ska styra Sundsvall de kommande fyra åren.

Här är med något undantag alla nämnder, utskott och bolagsstyresler. I några nämnder är inte alla platser tillsatta.

Kommunstyrelsen: Magnus Sjödin (M), ordförande, Alnö, Lars Persson (FP), vice ordförande, Sundsvall, Malin Broström (M), Sundsvall, Habib Effati (M), Sundsvall, Annelie Luthman (FP), Sundsvall, Sverker Ottosson (MP), Alnö, Mats Mehlin (C), Liden, Hans Brynielsson (KD), Kvissleby, Peder Björk (S), Sundsvall, Bodil Hansson (S), Sundsvall, João Pinheiro (S), Sundsvall, Lena Österlund (S), Sundsvall, Leif Nilsson (S), Sundsvall, Åsa Ulander (S), Alnö, Kim G Ottosson (V), Indal.

Finans- och näringslivsutskottet: Magnus Sjödin (M), ordförande, Alnö, Annelie Luthman (FP), vice ordförande, Sundsvall, Malin Broström (M), Sundsvall, MariAnne Andersson (MP), Sundsvall, Peder Björk (S), Sundsvall, Bodil Hansson (S), Sudnsvall, Claes Stockhaus (V), Indal.

Plan- och utvecklingsutskottet: Lars Persson (FP), ordförande, Sundsvall, Erland Solander (M), vice ordförande, Matfors, Else Ammor (M) Sundsvall, Mathias Rex (MP), Sundsvall, Åsa Ulander (S), Alnö, João Pinheiro (S), Sundsvall, Kim G Ottosson (V), Indal.

Infrastruktur- och serviceutskottet: Sverker Ottosson (M), ordförande, Alnö, Sven Bredberg (M), vice ordförande, Sundsvall, Habib Effati (M), Sundsvall, Stefan Falk (FP), Sudnsvall, Lena Österlund (S), Sundsvall, Leif Nislson (S), Sundsvall, Annicka Burman (V), Sundsvall.

Kommunrevisionen: Jan Sundvall (S), ordförande, Sundsvall, Ulf Broman (S), vice ordförande, Sundsvall, Ewa Hägglund (M), Sundsvall, Göte Stenlund (FP), Sundsvall, Bengt Nilsson (MP), Sundsvall, Elisabeth Bergström (C), Kvissleby, Olle Åkerlund (S), Alnö.

Barn- och utbildningsnämnden: Annelie Luthman (FP), ordförande, Sundsvall,

Sven Bredberg (M), vice ordförande, Sundsvall, Ulla-Carin Åslund Andersson (M), Sundsvall, Elin Nilsson (M), Sundsvall, Mathias Rex (MP), Sundsvall, Helen Löfblad (C), Kovland, João Pinheiro (S), Sundsvall, Ann-Charlotte Evrung (S), Liden, Petter Stenberg (S), Sundsvall, Priscilda Helenius (S), Sundsvall, Hans Zetterkvist (V, Kvissleby.

Förtroendenämnden: Bertil Swenson (M), ordförande, Sundsvall, Anneli Leman Hamrin (C), Sundsvall, Elisabeth Unander (S), Sundsvall.

Överförmyndarnämnden: Bertil Swenson (M), ordförande, Sundsvall, Anneli Leman Hamrin (C), Sundsvall, Elisabeth Unander (S), Sundsvall.

Överförmyndarnämnden är från och med 2011 gemensam med Ånge, Timrå och Nordanstigs kommuner.

Kultur- och fritidsnämnden: Reinhold Hellgren (C), ordförande, Sundsvall, Lena Schölander (MP), vice ordf, Sundsvall, Hjördis Bredberg (M), Sundsvall, Patrik Gustafsson (M), Sundsvall, Andreas Nilsson (FP), Sundsvall, Bertil Hörnqvist (KD), Sundsvall, Tommy Eriksson (S), Matfors Diana Kapitanska (S), Sundsvall, Robin Sjölén (S), Sundsvall, Lisa Lööf (S), Matfors, Peter Sandström (S), Sundsvall.

Lantmäterinämnden: Erland Solander (M), ordförande, Matfors, Anders Engqvist (MP), vice ordf, Matfors, Leif Carlsson (FP), Alnö, Leif Nilsson (S), Sundsvall, Arianne Sundman (S), Alnö.

Miljönämnden: Birger Hjörleifsson (MP), ordförande, Sundsvall, Per-Magnus Forsberg (M), vice ordf, Sundsvall, Daniel Lundin (M), Sundsbruk, Jonas Öhrnell (FP), Sundsbruk, Maria Algotsson (MP), Njurunda, Kjell Bergqvist (C), Kovland, Jan-Olov Lampinen (S), Sundsvall, Lena Sjöberg (S),Stöde, Kjell Forslund (S), Njurunda, Linda Asplund (S), Kovland, Olof Eriksson (S), Matfors.

Nämnden för arbetsmarknad, vuxenutbildning och integration (NAVI): Hans Forsberg (C), ordförande, Njurunda, Stefan Falk (FP), vice ordförande, Sundsvall, Habib Effati (M), Sundsvall Pär Ahlberg (M), Sundsvall, Viktoria Jansson (M), Sundsvall, Vanusia Da Silva (MP), Sundsvall, Åsa Ulander (S), Alnö, Håkan Byberg (S), Njurunda, Christina Nordenö (S), Sundsvall, Ulla-Britt Lagergren (S), Matfors,Stefan Eriksson (S), Sundsvall.

Socialnämnden: Else Ammor (M), ordförande, Sundsvall, Hans Brynielsson (KD), vice ordf, Kvissleby, Efva Åström (M), Sundsvall, Ewa Kirrander (FP), Sundsbruk,Inger Paulsson (MP), Kvissleby, Linnéa Kjellman (C), Matfors, Lena Österlund (S), Sundsvall, Leif Wiklund (S), Sundsvall, Malin Larsson (S), Strömmen, Stöde, Jonas Väst (S), Kubikenborgsgatan, Sundsvall, Annicka Burman (V), Fågelgränd 10, Sundsvall.

Stadsbyggnadsnämnden: Erland Solander (M), ordförande, Matfors, Anders Engqvist (MP), Matfors, Petra Ebbing (M), Sundsvall, Alexandra Westman (M), Sundsvall, Leif Carlsson (FP), Alnö, MariAnne Andersson (MP), Sundsvall, Leif Nilsson (S), Sundsvall, Arianne Sundman (S), Alnö, Sören Ullberg (S), Stöde, Cathrine Edström (S), Sundsvall, Peter Björklund (S), Sundsvall.

Valnämnden: Mikael Gäfvert (M), ordförande, Sundsvall, Petra Ebbing (M), vice ordförande, Sundsvall, Pär Hammarberg (FP), Matfors, Anette Nordstedt (MP), Matfors, Mats Lindblad (C), Matfors, Stefan Aronson (S), Sundsvall, Per-Olov Andréasson (S), Sundsvall, Linda Asplund Bogstag (S), Kovland, Veronica Österlund (S), Sundsvall.

Krisledningsnämnden: Magnus Sjödin (M), ordförande, Sundsbruk, Lars Persson (FP), vice ordf, Sundsvall, Malin Broström (M), Sundsvall, Annelie Luthman (FP), Sundsvall, MariAnne Andersson (MP), Sundsvall, Peder Björk (S), Sundsvall, Bodil Hansson (S), Sundsvall, Claes Stockhaus (V), Indal.

Nämndemän i Sundsvalls tingsrätt: Margareta Engström (M), Sundsvall, Gunilla Jacobsson (M), Sundsbruk, Bertil Holmström (M), Sundsbruk, Stefan Alm (M), Sundsvall, Carl-Göran Andersson (M), Sundsvall, Maud Bergman (M), Sundsvall, Hjördis Bredberg (M), Sundsvall, Rodney Engström (M), Rosenlundsgatan, Sundsvall, Bertil Falk (M), Sundsvall, Jan Heijbel (M), Sundsvall, Tage Håkansson (M), Sundsvall, Bengt-Arne Lindahl (M), Sundsvall, Eva Lundgren (M), Sundsvall, Åsa Möller (M), Sundsvall, Marianne Nilsson (M), Matfors, Sigyn Pettersson (M), Sundsvall, Catarina Skoglund (M), Sundsvall, Jennie Stockhaus (M), Stöde, Margareta Vesterlund (FP), Sundsvall, Gudrun Alexandersson (FP), Sundsvall, Marie Sundman (FP), Sundsvall, Anders Persson (FP), Matfors, Camilla Gardeland Isaksson (FP), Sundsvall, Anders Brunberg (MP), Sundsvall, Tina Hellberg (MP), Kvissleby, Per-Olov Swing (MP), Sundsvall, Björn Kjellman (C), Matfors, Marie Westerlund (C), Sundsvall, Maha Alhaddad (S), Sundsvall, Roger Lindell (S), Sundsvall, Elisabeth Unander (S), Sundsvall, Evert Nederberg (S), Sundsvall, Margareta Westin (S), Sundsvall, Per-Olof Andréasson (S), Sundsvall, Camilla Edvall (S), Sundsvall, Lennart Uggeldahl (S), Sundsvall, Pricilda Helenius (S), Sundsvall, Robert Weidman (S), Matfors, Margareta Holmlund (S), Alnö, Lars Åström (S), Sundsvall, Soili Sollén (S), Sundsvall, Robin Sjölén (S), Sundsvall, Adele Flodin (S), Kvissleby, Martin Johansson (S), Matfors, Britt-Marie Ståhl-Olsson (S), Liden, Robert Kuusikko (S),Sundsvall, Lotta Björk (S), Sundsvall, Karaman Chaalak (S), Sundsvall, Berit Olsson (S), Sundsvall, Katarina Olsson (V), Kovland, Gull-May Gustafsson (V), Sundsvall, Ulla Norlander (V), Sundsvall, Jan-Erik Lindblom (V), Indal, Jan Björnefax (SD), Sundsvall, Sven Nordlund (SD), Sundsvall.

Sundsvalls Sjöfolksstiftelse: Patrik Gustafsson (M), Sundsvall, Ove Bergman (C), Sundsvall, Bertil Edbladh (KD), Sundsvall, Kjell Forslund (S), Njurunda.

Arvodeskommittén: Bertil Kjellberg (M), ordförande, Sundsvall, Viktoria Jansson (M), Sundsvall, Arne Engholm (FP), Sundsvall, Roy Resare (MP), Liden, Björn Hallström (C), Sundsvall, Lars Ågren (KD), Sundsvall.

Gode män med erfarenhet i fråga om tätortsförhållanden: Bengt-Arne Lindahl (M), Lars Wiksten (FP), Sundsvall, Marianne Sjöblom (S), Sundsvall.

Gode män med erfarenhet i jordbruks- och skogsbruksfrågor: Per-Olov Sellén (C), Kovland, Bengt Lindahl (C), Liden, Ulf Sjölinder (S), Stöde.

Direktionen för Medelpads Räddningstjänstförbund: Habib Effati (M), ordförande, Sundsvall, Ulla Grelsson (FP), Liden, Birgitta Rönnquist (KD), Sundsvall, Håkan Byberg (S), Njurunda.

Stadsbacken AB: Mikael Gäfvert (M), ordförande, Sundsvall, Ulla Grelsson (FP), vice ordförande, Liden, Sara Andersson (M), Njurunda, Birgitta Skoglund (MP), Sundsvall, Hans Stenberg (S), Sundsvall, Åsa Ulander (S), Alnö, Claes Stockhaus (V), Indal.

Sundsvall Energi AB: Gunnar Farm (MP), ordförande, Sundsvall, Bengt-Göran Persson (M), vice ordf, Sundsvall, Susanne Strömqvist (C), Matfors, Petra Ebbing (M), Sundsvall, Anders Hedenius (S), Njurunda, Arianne Sundman (S), Alnö, Rose-Marie Antonić (S), Alnö.

Sundsvall Elnät AB: Gunnar Farm (MP), ordförande, Sundsvall, Bengt-Göran Persson (M), vice ordf, Sundsvall, Petra Ebbing (M), Sundsvall, Anders Hedenius (S), Njurunda, Arianne Sundman (S), Alnö.

ServaNet AB: Gunnar Farm (MP), ordförande, Sundsvall, Bengt-Göran Persson (M), vice ordf, Sundsvall, Anders Hedenius (S), Njurunda.

REKO Sundsvall AB: Gunnar Farm (MP), ordförande, Sundsvall, Bengt-Göran Persson (M), vice ordf, Sundsvall, Petra Ebbing (M), Sundsvall, Anders Hedenius (S), Njurunda, Arianne Sundman (S), Alnö, Rose-Marie Antonić (S), Alnö.

Sundsvall Arena AB: Hjördis Bredberg (M), ordförande, Sundsvall, Maria Lilja (FP), Kvissleby, Jan-Ola Andersson (C), Matfors.

MittSverige Vatten AB: Mats-Johan Adner (M), ordförande, Sundsvall, Liza-Maria Norlin (KD), Sundsvall, Birgitta Skoglund (MP), Sundsvall, Mats Lundahl (S), Sundsvall, Maud Nordström (S), Njurunda.

Mitthem AB: Sigge Godin (FP), ordförande, Sundsvall, Tom Emanuelz (M), vice ordf, Sundsvall, Erik Thunström (C), Sundsvall, Bodil Hansson (S), Sundsvall, Christiane Rüdiger (V), Sundsvall.

Sundsvalls kommuns Industrifastighetsutveckling AB (SKIFU): Gunilla Molin (M), ordförande, Sundsvall, Leif Carlsson (FP), vice ordf, Alnö, Petra Staav (MP), Sundsvall, Inger Svensson (S), Alnö, Hans Backlund (S), Sundsvall.

Sundsvall Parkera AB: Gunilla Molin (M), ordförande, Sundsvall, Leif Carlsso (FP), vice ordförande, Alnö, Petra Staav (MP), Sundsvall, Inger Svensson (S), Alnö, Hans Backlund (S), Sundsvall.

AB Stuvaren i Sundsvall: Gunilla Molin (M), ordförande, Sundsvall, Leif Carlsson (FP), vice ordförande, Alnö, Inger Svensson (S), Alnö, Hans Backlund (S), Sundsvall.

Sundsvall Oljehamn AB: Lennart Strandberg (M), ordförande, Sundsvall, Runa Forsman (MP), vice ordförande, Sundsvall, Cathrine Edström (S), Sundsvall, Leif Nilsson (S), Sundsvall.

Sundsvalls Hamn AB: Lennart Strandberg (M), ordförande, Sundsvall, Runa Forsman (MP), vice ordförande, Sundsvall, Cathrine Edström (S), Sundsvall, Leif Nilsson (S), Sundsvall.

Sundsvall Logistikpark AB: Bertil Kjellberg (M), ordförande, Sundsvall, Tina Hellberg (MP), vice ordförande, Kvissleby, Lars Holmgren (FP), Sundsvall, Cathrine Edström (S), Sundsvall, Leif Nilsson (S), Sundsvall.

Efokus AB: Maria Åström (C), Indal, Per-Magnus Forsberg (M), Sundsvall, Anita Bdioui (S), Sundsbruk.

Norra Kajen Exploatering AB: Bengt-Arne Lindahl (M), Alnö, João Pinheiro (S), Sundsvall.

Stadshuset Sundsvall AB: Patrik Gustafsson (M), Sundsvall.

Scenkonstbolaget i Västernorrland: Ingeborg Wiksten (FP), vice ordf, Njurunda

Västernorrlands Läns Trafik AB:s ägarråd: Roy Resare (MP), Liden, Leif Nilsson (S), Sundsvall.