Det finns väl ändå bara ett vettigt E14-förslag som både är logiskt och ekonomiskt och det är Timmervägen till Birsta. Det kan inte bli så dyrt som de andra förslagen, att bredda vägen och lägga på mitträcken för att höja hastigheten. Sen bygga till vissa påfarter och stänga ned andra och göra bättre rondeller i Birsta – det blir ett win win för regionen och Trafikverket.

När man kan höja hastigheten på Timmervägen och göra den mötesfri så blir den mer attraktiv för dem som inte ska till Sundsvall. Man kan till och med lägga en avgift på dem som ändå väljer att köra Bergsgatan till E4 för att slippa broavgiften.
Byggtiden och kostnaden bör minskas dramatiskt och inkräktar inte så mycket på områden med många boenden. Så naturligtvis borde den dragningen vara den bästa ur allas synpunkter, befintlig väg som leder till en naturlig samlingspunkt av både handel och vägar. Tunadalshamnen har två nära anslutningar mot Ånge, Östersund, Ö-vik och Söderhamn.
Jag tror mycket löser sig med den dragningen av E14.
Tänk klart