Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Två från Mittmedia bland de nominerade till SBA-galan

/

Elva priser ska delas ut på årets Sundsvall Business Awards om knappa två veckor.
Nu är de nominerade klara.
Mittmedia har två nominerade.

Annons

Oskar Nord, nyhetschef på Sundsvalls Tidning, och Anders Härén, digital utvecklingschef, är två av de tre nominerade i klassen Årets unga ledare.

– Det är förstås jätteroligt, både för oss och för Mittmedia. Jag vet inte om det har hänt tidigare att det varit två nominerade från samma koncern i samma kategori, säger Oskar Nord, 26 år.

Han är lite förvånad över nomineringen, men tror att det delvis beror på branschen han jobbar i.

– Det händer jättemycket i branschen nu och Mittmedia är ett företag som satsar på utveckling. Att det sker så många förändringar är väldigt spännande, men förstås också lite läskigt, tycker Oskar Nord.

Galan hålls torsdagen den 24 september, för trettonde året i rad.

De 800 biljetterna till Södra Berget är snart slutsålda, enligt Juniorhandelskammaren som arrangerar SBA-galan.

Här är de nominerade:

Årets entreprenör

Prisvärd: Juniorhandelskammaren Sundsvall

Priset tilldelas en person som med nyfikenhet, passion, envishet, optimism och visionärt tänkande utvecklar nya affärsmöjligheter.

•Christer Lundstedt, Hedern Fastigheter

•Mohammad Khanamadi, Tolkresurs Sverige AB

•André Berglund, Stefan Markussen & Johan Sjöberg, Restaurang Rå och Restaurang Udda.

Årets företagare

Prisvärd: Företagarna Sundsvall & Näringslivsbolaget

Priset tilldelas en företagare som utfört en prestation och genom sitt sätt att vara fungerar som en förebild för andra företagare.

•Ulf & Helen Bryner, Bryners Kök/Smakmakarna Kök & Catering AB

•Richard Ferm, Fermgruppen i Sundsvall

•Lars & Ingela Nilsson Böös, Teckenspråkscentrum

Årets innovatör

Prisvärd: Almi Företagspartner Mitt AB

Priset tilldelas en innovatör i Västernorrlands län som lyckosamt introducerat en ny vara eller tjänst på marknaden och därmed bidragit till utveckling och förnyelse.

•Åsa Backman, Alti AB

•Carl Johard & Leonard Johard, Calejo Future Intelligence AB

•Jon Hillgren, Hernö Gin

Årets unga ledare

Prisvärd: Juniorhandelskammaren Sundsvall

Priset tilldelas en ung person som visat ett starkt intresse för ledarskapsfrågor och vars värderingar och handlande visar på kvaliteter som vi vill ha i framtidens ledarskap.

•Anders Härén, Mittmedia

•Malin Överby, Pink Ladies

•Oskar Nord, Sundsvalls Tidning

Årets IT-profil

Prisvärd: Dataföreningen i Sverige, Mittkretsen, avdelning Sundsvall

Priset tilldelas en kraft – person eller organisation – som hjälpt till att placera Sundsvallsregionen på IT-kartan.

Inga nominerade offentliggörs innan galan.

Årets ek

Prisvärd: Swedbank

Priset tilldelas ett företag som likt eken står stadigt och som haft en kraftfull och stabil tillväxt.

•Ego Hälsostudio AB

•TMW Matfors AB (Ica Matfors)

•Selångers Lastmaskiner AB

Årets miljöpris

Prisvärd: Miljönämnden, Sundsvalls kommun

Priset tilldelas en aktör som driver ett framgångsrikt miljöarbete med fantasi, kunskap och tålamod.

•Maj-Britt Mattsson, Clipp-Er Ekofrisör

•Ulla Lahti, Mitt Skafferi

•Arne & Gunilla Jakobsson, Jakobssons jordbruk i Gårdtjärn

Årets tillväxtföretag

Prisvärd: Deloitte

Priset tilldelas ett framåtsträvande och offensivt företag som gör en stor insats för hela samhället och inspirerar andra.

•Roger Angerstig, Spektrakon AB

•Omar Barsom, Active Life Assistans Swe AB

•Tommy Gustafsson, GDM Konsult AB

Årets ambassadör

Prisvärd: Konferensstaden Sundsvall

Priset tilldelas den organisation, som med god ambassadörsanda och gott värdskap, aktivt har arbetet inom sitt nätverk och fått en större kongress eller arrangemang att förläggas i Sundsvall.

•Mikael Sjöblom, Inspecta

•Anna Lena Danielsson, Västernorrlands Kennelklubb

•Micael Löfqvist, MittSverige Vatten

Årets rookie

Prisvärd: Åkroken Business Incubator

Priset tilldelas ett nytt företag i Sundsvallsregionen som har modet att göra det oväntade och har en affärsidé med innovations- och tillväxtpotential.

•Anton Ling, Svensk Logistikteknik

•Sandra Rönnberg Söderberg, Juniid

•Johannes Skagius, Movement Tracker

Årets samverkanspris

Prisvärd: Mittuniversitetet

Priset tilldelas ett företag eller organisation som aktivt samverkar med Mittuniversitetets studenter och forskare.

•Dewire – Johan Deckmar & Jonas Bäckström

•Sundsvalls kommun – Peder Björk

•Nordea – Carina Bergquist Palm & Ewa Ekholm Lindberg

Mer läsning

Annons