Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Slutsignal:

IFK Sundsvall—GIF Sundsvall 0—1 (0—1)

Annons
Juniorallsvenskan, södra Norrland
Målet: 01 (18) Niklas Bengtsson, straff.
Utvisning, IFK: Arash Salehi (2 varningar).
Varningar, IFK: Max Thorberg. GIF: Mikael Edström, Per Nyman.
Hörnor: 42.
Domare: Per Backlin, Matfors.
Publik: 77.

Analysen
Nog var det derby alltid, med allt vad det innebär.
Det vill säga lite skönspel, mycket kamp och få målchanser på ett hopplöst studsigt Bladershov.
GIF var det något bollskickligare laget, medan IFK såg aningen hetare ut. Ett straffmål i första halvek av Niklas Bengtsson gav gästande GIF segern, trots stark forcering av IFK på slutet som då gick ned på en trebackslinje.
11 eller möjligen 00 hade spelat derbyt bättre.

Betygen
IFK Sundsvall:
Lennart Sandahl (mv) 3
Robert Hammarstedt 2
Max Thorberg2
Viktor Sjöström3
Tony Backlund 2
Robin Östberg2
Robin Wiklund3
Joel Ranhild2
Arash Salehi2
Kevin Wöhrman3
Joachim Jonsson 2
Avbytare:
Erik Grundberg2
Marcus Holmberg

GIF Sundsvall
Markus Krutzén3
Mikael Edström2
Joel Book-Söderberg2
Niklas Bengtsson 3
Björn Berg2
Joakim Landin2
Per Andersson3
Per Nyman2
Linus Hallenius3
Niklas Åhlander3
Emil Alriksson2
Avbytare:
Johan Bergström2
Joakim Blom
Christoffer Otterberg
Spelarna måste spela minst 30 minuter för att betygsättas.
Betygskalan: 1 Korpen nästa, 2 godkänd, 3 bra, 4 mycket bra, 5 Halvorsen ringer.

Övriga matcher:
Gävle GIKSandvikens IF 51
Hofors AIFAvesta AIK 24

Tabellen
GIF Sundsvall770032121
Avesta7502191515
Gävle GIK7322151711
IFK Sundsvall7313141010
Hofors72058156
Slätta7313121310
Sandviken72059256
Brynäs71066193




Mer läsning

Annons