Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

GIF-profilen har klart med ny klubb – återförenas med Holster

Det blev sju säsonger i GIF Sundsvall för nummer 7 Daniel Sliper.
Nu har han hittat en ny klubb. Och där återförenas han med en annan GIF-profil; Fredrik Holster.

Daniel Sliper har signerat ett tvåårskontrakt med Södertäljelaget Assyriska i Superettan.

– Det känns jättebra. Det känns bra att komma till ett lag som kommer att vara i toppen av Superettan och kriga om de allsvenska platserna. Det känns väldigt inspirerande, säger han till klubbens hemsida.

Sliper blir klubbens sjätte nyförvärv och laget tränas av Tor-Arne Fredheim som lämnade Ljungskile efter fyra säsonger.

– Det fanns några klubbar som var intresserade, men efter att ha suttit med Tor-Arne så blev jag mer och mer övertygad om att det är här jag vill vara. Gillar blandningen av Tor-Arnes tankar och truppen. Jag tror stenhårt på spelarna som är i truppen idag. Det ska bli riktigt kul att spela med dem.

Assyriska har tidigare gjort klart med veteranen Kenny Pavey och Alex Pereira (som gjorde mål på Giffarna på Norrporten i somras), båda från AIK.

I höstas förlängde de tidigare GIF-spelarna Fredrik Holster och Aziz Corr Nyang sina kontrakt med Assyriska.

Läs mer: Trotjänaren lämnar GIF Sundsvall.