Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

GIF Sundsvalls ordförande efter Emil Forsbergs kritik: "Lite orolig är jag"

Emil Forsberg var kritisk till GIF Sundsvalls uttalanden om att använda en försäljning av honom som pant.
Nu är klubbens ordförande Johan Nikula självkritisk.
– Jag kan till hundra procent instämma i vad Emil säger, det kom ut fel och det tycker kubben också, säger han till Fotbollskanalen.

När GIF Sundsvall kallade till informationsmöte kring föreningens ekonomiska situation pratades det bland annat om att använda framtida pengar från en spelarförsäljning av Emil Forsberg som en sorts "pant".

Ett agerande som Emil Forsberg inte var särskilt nöjd med då han inte informerats om klubbens tankar innan mötet.

– Jag har ett stort GIF-hjärta och är beredd att hjälpa till. Men jag fick inget telefonsamtal där vi pratade om vad vi skulle göra tillsammans. I stället går klubben ut och använder mig som någon sorts pant utan min vetskap. Det gör mig besviken, berättade Emil för Sundsvalls Tidning under tisdagen.

För Plus-kunder: Emil Forsberg talar ut om relationen med GIF Sundsvall: "Har fått stå till svars för det här"

För Fotbollskanalen har nu Giffarnas ordförande Johan Nikula svarat på kritiken från Forsberg.

Och det är en självkritisk ordförande.

– Jag kan till hundra procent instämma i vad Emil säger, det kom ut fel och det tycker kubben också, säger han till Fotbollskanalen och fortsätter.

– Sedan, och det är möjligtvis ett klargörande, så inser även vi att vi inte kan pantsätta något som vi inte ens vet om det kommer att ske. Endera har jag varit otydligt, vilket inte ska uteslutas, eller så har det övertolkats.

Nikula hoppas nu att GIF:s relation med Forsberg inte har försämrats efter detta.

– Lite orolig är jag, men jag hoppas verkligen inte att det påverkar relationen till Emil, säger han.

Missa inte: Lyssna på GIF-podden #39: Från fotbollsgodis till hönsgård