Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Hammar och Olsson Gefles tränarduo

Gefle satsar på en tränarduo till nästa års allsvenska fotbollssäsong. Per Olsson kommer att dela huvudansvaret med den nye tränaren Urban Hammar. Thomas Andersson fortsätter som assisterande tränare.

– Alla vi tre kommer att jobba på planen med våra spelare, och det garanterar fortsatt spelarutveckling i klubben”, säger Olsson, som också är sportchef, till klubbens hemsida.

Olsson och Hammar har arbetat tillsammans i Örebro för fyra år sedan. Hammar har de senaste två åren varit riksinstruktör på fotbollsförbundet.

– Jag har haft anbud från flera allsvenska klubbar, men efter moget övervägande valde jag Gefle, säger Hammar.