Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Här är alla resultat från en fullmatad brottningshelg i Matfors

140 brottare från Sverige och Norge tillbringade helgen i Matfors när Ocab Cup avgjordes.

Till Matfors sporthall kom under helgen 15 klubbar från Sverige och Norge. Totalt var det drygt 140 anmälda brottare och under fyra timmar på lördagen bjöds det på det på 200 spännande matcher. Efter tävlingen stannade ett 50-tal brottare för att träna tillsammans under lördagskvällen och söndagen.

Resultaten

23 kg, Flicka Yngre, (3 Deltagare) 1. Sandhya Tharmalingam, Uppsala AK2. Elin Sjölander, HBK3. Amalia Hedlund, HBK

25 kg, Flicka Yngre, (3 Deltagare) 1. Savanna Dahlqvist, SAIK2. Tuva Öhman, SAIK3. Lisa Hådén, Matforsbrottarna

28 kg, Flicka Yngre, (4 Deltagare) 1. Elma Högberg, SAIK2. Lovisa Bergström, SAIK3. Ebba Zetterqvist, SAIK4. Vera Hoffman, SAIK

30 kg, Flicka Yngre, (4 Deltagare) 1. Ebba Öhman, SAIK2. Elsa Åström, HBK3. Felicia Forslund, HBK4. Patricia Backman, HBK

32 kg, Flicka Yngre, (4 Deltagare) 1. Ellen Lundgren, SAIK2. Märta Klinga, Heby BK3. Maya Johansson, HBK4. Emilia Koberg, HBK

35 kg, Flicka Yngre, (5 Deltagare) 1. Vera Sjölander, HBK2. Agnes Lundgren, SAIK3. Linnea Backman, HBK4. Cornella Westerlund, Matforsbrottarna5. Meya Landby Andersson, Husum BK

38 kg, Flicka Yngre, (4 Deltagare) 1. Alva Svensson, Matforsbrottarna2. Emmie Högberg, SAIK3. Lilly Norrmén, Matforsbrottarna4. Felicia Nord, Mora-Orsa Brottarklubb

40 kg, Flicka Yngre, (4 Deltagare) 1. Wilma Hoffman, SAIK2. Alwa Irgum, Umeå Brottning3. Maja Andersson, SAIK4. Agnes Hald, SAIK

51 kg, Flicka Yngre, (5 Deltagare) 1. Tindra Andersson, SAIK2. Emma Andersson, HBK3. Ida Granbom, Matforsbrottarna4. Ella Pålsson, HBK5. Isabell Aurora Røstad, Trondheim Bryteklubb

37 kg, Flicka Äldre, (4 Deltagare) 1. Evelina Lundkvist, HBK2. Elma Norberg Juuso, HBK3. Linnea Bergström, SAIK4. Frida Persson, SAIK

51 kg, Flicka Äldre, (4 Deltagare) 1. Frida Rasmussen, Trondheim Bryteklubb2. Hedda Rudsten, Husum BK3. Zabina Andersson, Matforsbrottarna4. Elin Johansson, HBK

56 kg, Flicka Äldre, (3 Deltagare) 1. Petra Åhlén, SAIK2. Sofie Abrahamsen, Trondheim Bryteklubb3. Julia Nord, Mora-Orsa Brottarklubb

22 kg, Knatte, (2 Deltagare) 1. Bror Hedqvist, BK Loke2. Bertil Blom, HBK

25 kg, Knatte, (4 Deltagare) 1. Santosh Tharmalingam, Uppsala AK2. Linus Edlund, Djurgårdens IF Brottning.3. Ahmed Alhjab, HBK4. Wilmer Backman, HBK

28 kg, Knatte, (4 Deltagare) 1. Ossian Norberg Juuso, HBK2. Colin Abrahamssson, SAIK3. Abu-Bakar Abdullaiev, BK Loke4. Walter Hedqvist, BK Loke

29 kg, Knatte, (4 Deltagare) 1. Abu-Yazid Abdullaiev, BK Loke2. Ahmad Husein, HBK3. Daniel Lundkvist, HBK4. Filip Garbell, Östhammars bk

31 kg, Knatte, (5 Deltagare) 1. Hilding Hedlund, HBK2. William Sjödén, Sandvikens BK3. Alvin Thulinder, BK Loke4. Olle Stavert, SAIK5. Vidar Söderman, BK Loke

32 kg, Knatte, (5 Deltagare) 1. Ahmed Markhiev, BK Loke2. Albin Sahlberg, Söderhamns BK3. Melker Eriksson, SAIK4. Taisi Masoe, SAIK5. Oscar Aflarenko, BK Loke

34 kg, Knatte, (4 Deltagare) 1. Abelqader Issa, SAIK2. Calle Aspling, Heby BK3. Tage Blom, HBK4. Herman Landen, Husum BK

37 kg, Knatte, (4 Deltagare) 1. Lukas Lindgren, Östhammars bk2. William Aflarenko, BK Loke3. Melvin Nordström, Sandvikens BK4. Erik Westling, SAIK

41 kg, Knatte, (4 Deltagare) 1. Meo Rosengren, SAIK2. Joel Nilsson, BK Loke3. Isak Malmqvist, Umeå Brottning4. Gustav Öhlund, Matforsbrottarna

43 kg, Knatte, (4 Deltagare) 1. Calle ZetterkvistSAIK2. Gustav ErikssonHeby BK3. Osamah AttallahMatforsbrottarna4. Bertil LindbergSöderhamns BK

48 kg, Knatte, (4 Deltagare) 1. Leon Sällberg, Sandvikens BK2. Walter Lydén, Söderhamns BK3. Hjalmar Törnkvist, Matforsbrottarna4. Viggo Nylander, Matforsbrottarna

63 kg, Kvinna Ungdom, (2 Deltagare) 1. Wilma F Klaar, HBK2. Helle Letnes Berg, Trondheim Bryteklubb

37 kg, Pojk, (4 Deltagare) 1., Omar al Hjab, SAIK2., Max Siirilä, Söderhamns BK3., Axel Olofsson, Söderhamns BK4., Arvid Hägg, Söderhamns BK

40 kg, Pojk, (4 Deltagare) 1. Alvin Lundgren, SAIK2. Sebastian Annergren, SAIK3. Arvid Samuelsson, Heby BK4. Harry Blom, HBK

44 kg, Pojk, (3 Deltagare) 1. Calle Zetterkvist, SAIK2. Viktor Bernhardsson, Sandvikens BK3. Gustav Gellerstedt, Umeå Brottning

48 kg, Pojk, (3 Deltagare) 1. Oscar Pettersson, SAIK2. Max Gustafsson, Umeå Brottning3. Wilgot Lindberg, Söderhamns BK

53 kg, Pojk, (5 Deltagare) 1. Johan Garbell, Östhammars bk2. Gustav Persson, HBK3. Fabian Sjöberg , BK Loke4. William Landby Andersson, Husum BK5. Simon Andersson, Brännans IF

66 kg, Ungdom, (3 Deltagare) 1. Elias Lundgren, Matforsbrottarna2. Elias Persson, HBK3. Karl Eriksson, Heby BK