Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Här är alla vinnare i skol-DM i orientering 2017 – rekordmånga deltog

Skol-DM i orientering är avgjort.
Tävlingen lockade rekordmånga deltagare –och bästa skola i årskurs 4-6 blev Engelska skolan och i årskurs 7–9 var Mimerskolan vassast.

408 elever deltog i distriktsmästerskapet som arrangerades i samarbete mellan NIU Orientering (Sundsvalls gymnasium) och Sundsvalls Orienteringsklubb.

Elever från NIU-utbildningen var både banläggare och funktionärer och arrangörerna kunde summera ett både populärt och lyckat evenemang.

För Plus-kunder: Tränarprofilens nya uppdrag – tar över i Selånger: "Känns inspirerande"

Här är resultaten från tävlingen:

Skol-DM, Medelpad 2017

Patrull åk 4-6, 2 700 m: 1) Alex Andersson/Joel Eliasson, Bosvedjeskolan, 20.30, 2) Andreas Walldén/Arvid Brydolf, Sundsvalls Montessoriskola, 21.34, 3) James Cunningham/Valter Hoffman, Uslands skola, 21.38, 4) Carl Erngrund/Leon Ölmerud Kjellman, Ankarsviks skola, 21.48, 5) Theodor Bryner/Anton Strandqvist, Ankarsviks skola, 23.23, 6) Oscar Wikander/Vilmer Lindgren, Uslands skola, 23.53, 7) Sandra Ringh/Maja Gisslin, Uslands skola, 24.32, 8) Lukas Lundman/Filip Wendle, Uslands skola, 24.50, 9) Linnea Sahlin/Moa Follin , Vibackeskolan, 24.52, 10) Emil Törnberg/Ervin Komas, Bredsands skola, 25.22, 11) Felix Selin/Linus Dahlqvist, Uslands skola, 26.13, 12) Olivia Karlsson/Kerstin Edholm, Vallens miljöskola, 26.22, 13) Stina Sundberg/Stina Löfström, Skönsmons skola, 26.45, 14) Fredrik Burman/Oskar Nilsson, Vibackeskolan, 26.55, 15) Melvin Andersson/Rasmus Malmberg, Sundsvalls Montessoriskola, 27.21, 16) Matilda Sjöström/Moa Flodin, Vibackeskolan, 27.40, 17) Cornelia Dahlin/Elin Jonsson Dahlen, Mimerskolan, 27.45, 18) William Strand/Tuva Nyman, Vibackeskolan, 27.57, 19) Max Killander/Jakob van de Val, Uslands skola, 28.10, 20) Klara Skogs/Maja Sundqvist, Engelska skolan, 28.15, 21) Klara Andersson/Hedda Frölander, Mimerskolan, 28.19, 22) Emma Strand/Ella Boström, Bergsåkers skola, 28.41, 23) Julia Häggkvist/Tuva Moberg , Vallens miljöskola, 28.57, 24) Nora Ritzén/Astrid Ottosson , Högoms skola, 28.58, 25) Oscar Åhström/Max Velander , Bosvedjeskolan, 29.17, 26) Linus Andersson/Ludvig Svensson , Mimerskolan, 29.59, 27) Edwin Annerstedt/Tim Larsson , Högoms skola, 30.00, 28) Ella Fjäderståhl/Ronja Åkerlund , Vibackeskolan, 30.40, 29) Alma Häggkvist/Lydia Dufvenberg , Vallens miljöskola, 30.43, 30) Linnea Hamrin/Cassandra Ring , Sundsvalls Montessoriskola, 31.38, 31) Ikaros Mähler Svensson/Linus Lindström , Högoms skola, 31.54, 32) Melvin Jonsson/Adam Andersson , Vallens miljöskola, 33.02, 33) Elias Heidorn/Noah Castellanos , Skönsmons skola, 33.41, 34) Linn Winberg/Julia Dahlén , Uslands skola, 34.19, 35) Elin Karlsson/Aina Edholm , Vallens miljöskola, 34.22, 36) Linnea Lundberg/Nora Davidsen , Vibackeskolan, 34.39, 37) Sidney Berg/Tea Stafrin , Högoms skola, 34.44, 38) Arvid Aker/Filip Hessler , Uslands skola, 34.58, 39) Tyra Emanuelz/Emmie Högberg Strandin , Sundsvalls Montessoriskola, 35.36, 40) Ida Tideström/Irma Näslund-Berndt , Uslands skola, 36.43, 41) Sammy Sjöström Gidlöf/Blend Sallauka , Bredsands skola, 39.36, 42) Leo Attini/Alex Utterberg , Vibackeskolan, 40.15, 43) Melker Håll Lillberg/Robin Röckner , Vibackeskolan, 40.47, 44) Albin Bouvin/Max Helldén , Uslands skola, 40.49, 45) Emmy Granth/Amanda Hedlund , Skönsmons skola, 41.13, 46) Alice Lindqvist/Oscar Johansson , Engelska skolan, 41.26, 47) Engla Fjellström/Miranda Engström , Högoms skola, 43.24, 48) Edwin Vidén/Elis Wallden , Uslands skola, 43.31, 49) Cornelia Hägglund/Diana Kaki , Bosvedjeskolan, 44.22, 50) Viktor Lundbäck/Sam Arnesson , Bosvedjeskolan, 46.48, 51) Nadira Mohamed/Felicia Vahlgren , Bredsands skola, 47.13, 52) Erik Swedin/Ester Vigren , Högoms skola, 48.45, 53) Joel Norgren/Teodor Norlén , Sundsvalls Montessoriskola, 50.49, 54) Kevin Wiborg/Ebbe Lind , Uslands skola, 52.05, 55) Sofia Blixt/Nelly Sjöberg , Bredsands skola, 52.07, 56) Tindra Sirviö/Emma Pettersson , Vibackeskolan, 53.42, 57) Isak Wallin/Casper Österlund , Vibackeskolan, 54.10, 58) Nilla Norberg/Agnes Hed , Vallens miljöskola, 56.22, 59) Max Zakrisson/Didrik Väyrynen , Högoms skola, 57.24, 60) Nova Karlsson/Irma Högl , Vibackeskolan, 1.01.53, 61) Alice Andersson/Elsa Rahm , Högoms skola, 1.02.49, 62) Max Nylén/Henry Silfvernagel , Uslands skola, 1.05.35, 63) Sebastian Schröder/Lamin Njie , Bredsands skola, 1.05.40, 64) Agnes Ludvigson/Fahima Mohammed , Bredsands skola, 1.06.59, 65) Elsa Nilsson/Josefine Westling , Vibackeskolan, 1.07.23, 66) Aida Abdallah/Shewita Tsegay , Bredsands skola, 1.08.02, 67) Ruben Holm/Hugo Engfors , Mimerskolan, 1.08.10, 68) Albion Ugzmailji/Albin Adra , Bredsands skola, 1.08.31, 69) Nellie Sjöberg/Matilda Bergström , Vallens miljöskola, 1.08.38, 70) Love Jansson/Melvin Andersson , Sundsvalls Montessoriskola, 1.08.58, 71) Astrid Thor/Nora Stockhaus , Vibackeskolan, 1.10.31, 72) Cornelia Hägglund/Diana Kaki , Bosvedjeskolan, 1.12.29, 73) Hanna Stenhaugen/Billie Boson , Uslands skola, 1.46.39, 74) Wilma Johansson/Tyra Tjärnström , Uslands skola, 2.09.39.

Patrull åk 7-9, 3 600 m: 1) Isac Andersson Oscar Lundberg, Mimerskolan, 22.42, 2) Tim Jonsson/Isac Forslund, Mimerskolan, 26.12, 3) Tim Dahlin/Simon Zetterberg , Mimerskolan, 26.28, 4) Simon Byström/Elias Feldt , Vibackeskolan, 27.31, 5) Lukas Geibe/Zubair Wali , Bergsåkers skola, 27.44, 6) Valter Johansson/Axel Sjöbom , Bergsåkers skola, 27.47, 7) Isak Karlsson/Isak Harlestedt , Vibackeskolan, 27.53, 8) Hugo Follin/Arvid Lindberg , Vibackeskolan, 28.44, 9) Wilmer Jonsson/Anton Fahlberg , Bergsåkers skola, 28.48, 10) Jonathan Nilsson/Albin Hedlund , Bergsåkers skola, 29.01, 11) Elias Holmsten Zackarias Strindlund , Mimerskolan, 29.38, 12) Sandra Sjöö/Tova Grahn Birve , Vibackeskolan, 29.39, 13) Axel Fraenell/Vilmer Fraenell, Engelska skolan, 29.46, 14) David Liljedahl/Ossian Hansson , Mimerskolan, 29.48, 15) Alma Wahlström/Moa Zander , Mimerskolan, 29.53, 16) Cassandra Annergren/Isabella Wreber , Bergsåkers skola, 30.12, 17) Arvid Boström/Oscar Jonsson , Bergsåkers skola, 31.56, 18) Albin Morin Hedström/Elliot Nykvist , Vibackeskolan, 32.03, 19) Edvard Wetind/Svante Nordberg , Mimerskolan, 33.16, 20) Adam Lindstedt/Vilgot Alsén , Vibackeskolan, 33.48, 21) Maja Källberg/Irma Almrot , Mimerskolan, 34.11, 22) Alicia Holmberg/Lovisa Bystedt , Mimerskolan, 34.21, 23) Hannah Melarti/Moa Hedin , Engelska skolan, 34.28, 24) Hampus Millen/Oscar Jonsson , Mimerskolan, 35.00, 25) Lukas Färnlöf/Alfred Monsell , Vibackeskolan, 35.01, 26) Tilda Levander/Helmer Högl , Vibackeskolan, 35.15, 26) Josef Nordén/Jonas Ytterström , Bergsåkers skola, 35.15, 28) Oscar Pettersson/Nils Söderqvist , Vibackeskolan, 35.23, 29) Tindra Olavi/Malin Blomstervik , Vibackeskolan, 35.26, 30) Isak Sandin Lundgren/Melker Viström , Bergsåkers skola, 35.29, 31) Olle Jervsten/Martin Burvall , Mimerskolan, 35.32, 32) Eric Engberg/Albin Häggkvist , Bergsåkers skola, 35.42, 33) Oskar Lundqvist/Pontus Lidbom Strömberg , Vibackeskolan, 36.17, 34) Felicia Skagbo/Embla Dückhow , Engelska skolan, 36.29, 35) Elin Lindqvist/Sofia Lindqvist , Vibackeskolan, 37.24, 36) Nils Jangdal/Victor Lund , Mimerskolan, 37.28, 37) Agnes Öhrn/Felicia Lerstrand , Mimerskolan, 37.42, 38) Vincent Öhlund/Jacob Engstedt , Bergsåkers skola, 38.19, 39) Maja Spångberg/Alva Eriksson , Vibackeskolan, 38.33, 39) Hanna Sahlin/Tove Sjöström , Vibackeskolan, 38.33, 41) Alma Gullfors/Anna Olofsson , Vibackeskolan, 39.12, 42) Benjamin Frankel/Theodor Frölander , Mimerskolan, 39.44, 43) Martin Åhlin/Nils Sahlin , Mimerskolan, 39.54, 44) Alva Näsholm/Lea Holm , Mimerskolan, 40.05, 45) Gustav Odmark/Ludvig Svedin , Mimerskolan, 40.09, 46) Alfred Byström/Alfred Runesson , Bergsåkers skola, 40.39, 47) Maja Broden/Lisa Källgren , Mimerskolan, 41.19, 48) Ester Svartling St/Selma Näsholm. , Mimerskolan, 41.28, 49) Kajsa Källberg/Hanne Ängre-Halevi , Mimerskolan, 41.57, 50) Erik Lidehäll/Felix Berggren , Mimerskolan, 42.55, 51) Linus Eijsing/Gamal Gamil , Vibackeskolan, 43.12, 51) Elin Ståhl/Josefina Lind , Vibackeskolan, 43.12, 53) Tindra Nordberg/Eira Lundqvist , Engelska skolan, 44.01, 54) Alvin Carlsson/Isak Hallkvist , Sundsvalls Montessoriskola, 44.13, 55) Arvid Hansell/Olle Svelander , Vibackeskolan, 45.40, 56) Jesper Sjögren/Oscar Johansson , Engelska skolan, 45.44, 57) Philip Larsson/Lukas Åkesson , Vibackeskolan, 45.48, 58) Gustav Millbourn/Alex Tihmstrand , Mimerskolan, 46.03, 59) Madde pettersson/Linnea Söderberg , Mimerskolan, 47.02, 60) Leija Olsson/Felix Westerlund , Engelska skolan, 48.03, 61) Janke Prahl/Talha Azhar , Engelska skolan, 48.30, 62) Melina Sundström/Arvid Fält , Vibackeskolan, 51.47, 63) Wilma Jahnse/Agnes Björk , Mimerskolan, 54.08, 64) David Wikman/Benjamin Bark , Engelska skolan, 54.58, 65) Marie Burvall/Sara Jonsson , Mimerskolan, 56.45, 66) William Häglund/Ruben Kruse , Mimerskolan, 57.23, 67) Ronja Johansson/Wilma Almqvist , Vibackeskolan, 59.17, 68) Julia Jonsson/Tilde Wiborg , Vibackeskolan, 1.04.18, 69) Agnes Broberg/Vilma Lidén , Mimerskolan, 1.05.46.

Flickor åk 4-6, 2 300 m: 1) Lovisa Dufva , Skönsmons skola, 13.37, 2) Signe Feil , Skönsmons skola, 14.55, 3) Alva Eliasson , Engelska skolan, 16.45, 4) Wilma Larsson , Engelska skolan, 17.49, 5) Karin Viklund , Vallens miljöskola, 18.34, 6) Savanna Dahlkvist , Vallens miljöskola, 19.10, 7) Nike Sandin , Engelska skolan, 20.57, 8) Wilma Lindström , Hagaskolan, 21.21, 9) Teresia Ytterbom , Vallens miljöskola, 22.32, 10) Moa Karlsson , Skönsmons skola, 23.16, 11) Tuva Boija , Skönsmons skola, 25.13, 12) Alva Norgren , Mimerskolan, 25.25, 13) Maja Jakobsson , Högoms skola, 26.45, 14) Emma Jakobsson , Högoms skola, 30.43, 15) Al-Jaddah Daniah Haider Qasim , Granloholms skola, 33.35, 16) Lina Näsholm , Mimerskolan, 37.32, 17) Ebba Larsson , Mimerskolan, 37.36, 18) Sofie Sjödin , Mimerskolan, 47.58.

Pojkar åk 4-6, 2 300 m: 1) Hugo Nordlander , Heliås Sidsjön, 10.57, 2) Wilmer Rex , Engelska skolan, 12.37, 3) Mattias Larsson , Skönsmons skola, 13.52, 4) Kasper Larsson , Granloholms skola, 14.30, 5) Simon Nordlander , Heliås Sidsjön, 14.42, 6) Andrei Kuzmin , Hellbergsskolan, 14.48, 7) Martin Ortman , Engelska skolan, 18.19, 8) Henrik Lind , Ankarsviks skola, 18.20, 9) Oscar Magnusson , Mimerskolan, 18.47, 10) Kalle Grahn Birve , Ankarsviks skola, 20.28, 11) Linus Opel , Engelska skolan, 20.29, 12) Nils Planck , Granloholms skola, 21.21, 13) Linus Ytterbom , Vallens miljöskola, 21.40, 14) Hugo Engström , Vibackeskolan, 26.40, 15) Max Nordenvärn , Vallens miljöskola, 27.40, 16) Linus Holmvall , Granloholms skola, 34.45, 17) Johannes Sjöström , Vibackeskolan, 36.34, 18) Tore Hamrin , Mimerskolan, 45.32, 19) Edvin Odmark , Mimerskolan, 50.06, 20) Robin Hansson , Mimerskolan, 1.08.21, 21) William Forslund , Mimerskolan, 1.12.16.

Flickor åk 7-9, 3 400 m: 1) Irmelie Enström , Sundsvalls Montessoriskola, 27.20, 2) Astrid Rex , Engelska skolan, 31.11, 3) Julia Nordlander , Heliås Sidsjön, 32.53, 4) Tove Lund , Mimerskolan, 33.12, 5) Ylva Sandström , Höglundaskolan, 35.22, 6) Emma Johansson , Höglundaskolan, 37.14, 7) Stina Lindholm , Höglundaskolan, 37.33, 8) Ebba Lindholm , Höglundaskolan, 38.48, 9) Tove Fraenell , Engelska skolan, 39.44, 10) Ida Ågren , Sundsvalls Montessoriskola, 39.47, 11) Lisa Jacobsson , Bergsåkers skola, 40.20, 12) Alva Dahlin , Bergsåkers skola, 42.44, 13) Stina Mårtensdotter , Heliås Sidsjön, 44.47, 14) Emma Edlund , Sundsvalls Montessoriskola, 44.58, 15) Saga Lindqvist , Vibackeskolan, 45.46, 16) Andrea Bolt , Mimerskolan, 47.03, 17) Tilda Eriksson , Mimerskolan, 56.56, 18) Ellen Kåren , Höglundaskolan, 1.07.16, 19) Karla Svartling Stolpe , Mimerskolan, 1.15.39.

Pojkar åk 7-9, 3 400 m: 1) Oskar Vikström , Heliås Sidsjön, 22.06, 2) Tore Palmgren , Mimerskolan, 22.17, 3) Hannes Lindahl , Höglundaskolan, 22.58, 4) Lukas Johansson , Höglundaskolan, 27.03, 5) Viggo Östlund , Bergsåkers skola, 29.15, 6) Johan Lindén , Bergsåkers skola, 29.52, 7) Lukas Ejvinsson , Engelska skolan, 36.43, 8) Melker Granqvist , Vibackeskolan, 39.33, 9) Melker Zetterlund , Vibackeskolan, 40.05, 10) Malte Modig , Sundsvalls Montessoriskola, 42.22, 11) Kristoffer Nykvist , Vibackeskolan, 42.55, 12) Myckel Ågren , Sundsvalls Montessoriskola, 43.35, 13) Rasmus Isaksson , Engelska skolan, 46.27, 14) Linus Sundström , Vibackeskolan, 55.30, 15) Alvin Hammarström , Engelska skolan, 56.58, 16) Oskar Svensson , Engelska skolan, 1.10.30, 17) Viktor Jonasson , Engelska skolan, 1.13.32, 18) Maxim Dore , Engelska skolan, 1.24.49.

Läs mer: Tittarsuccén tillbaka – nu med familjen Lustig i huvudroll: "En unik inblick"