Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Här är de lokala resultaten från junior-SM i längdskidor

Inga medaljer, men ett par topp tio-placeringar har det blivit för Medelpadingarna som tävlar under JSM i Torsby den här veckan.
Här är resultaten från de inledande tävlingarna. Stafetterna avgörs på söndagen.

Annons

Resultat, JSM i Torsby.

Skiathlon, onsdag:

H17-18 10+10 km: 1) Fredrik Andersson, Sollefteå Skidor IF, 58.53,8, 2) Leo Johansson, Skillingaryds FK, 59.48,0, 3) Anton Murto, Gellivare Skidallians IK, 1.00,25, 11) Tobias Lindman, Stockviks SF, 1.03,12, 24) Philip Kristoffersson, Alnö SK, 1.05,36, 26) Jacob Stark, Stockviks SF, 1.05,59, 40) Arvid Vänn, Stockviks SF. 1.09,32.

D17-18, 5+5 km: 1) Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF, 31.16,7, 2) Linn Svahn, IFK Umeå, 31.30,7, 3) Johanna Hagström, Falköpings AIK, 31.34,9, 21) Fanny Johansson, Stockviks SF, 34.35,8, 29) Sandra Wiig, Stockviks SF, 35.18,0, 36) Vendela Blom, Stockviks SF. 36.05,3.

H18-19, 10+10 km: 1) Viktor Thorn, Ulricehamns IF, 57.00,0, 2) Filip Danielsson, Garphyttans IF, 58.57,5, 3) Marcus Fredrik, Lycksele IF, 59,07,2, 17) Jens Selahn, Stockviks SF. 1.03,41.

D18-19, 5+5 km: 1) Elina Rönnlund, IFK Umeå, 31.05,9, 2) Emma Ribom, Kalix SK, 31.15,1, 3) Moa Olsson, Vansbro AIK Skidklubb, 32.05,0, 27) Filippa Lindman, 35.27,0.

Sprint, torsdag:

H17-18: 1) Axel Aflodal, Sundbybergs IK, Fredrik Andersson, Sollefteå Skidor IF, 3) Simon Karlsson, IFK Umeå, 19) Jacob Stark, Stockviks SF, 36) Arvid Vänn, Stockviks SF, 46) Tobias Lindman, Stockviks SF, 51) Mattias Vedin, Stockviks SF, 73) Philip Kristoffersson, Alnö SK.

D17-18: 1) Linn Svahn, IFK Umeå, 2) Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF, 3) Tua Dahlgren, Spikarbodarnas IK, 5) Alicia Persson, Stockviks SF, 23) Fanny Johansson, Stockviks SF, 32) Sandra Wiig, Stockviks SF.

H18-19: 1) Viktor Thorn, Ulricehamns IF, 2) Markus Johansson, Zinkgruvans IF, Macus Grate, Täfteå IK, 12) Fredrik Arnberg, Stockviks SF, 21) Oscar Lindell, Stockviks SF, 27) Jens Selahn, Stockviks SF, 28) Nils Tjärnlund, Stockviks SF.

D18-19: 1) Emma Ribom, Kalix SK, 2) Jenny Solin, Sollefteå Skidor IF, 3) Elina Rönnlund, IFK Umeå, 21) Filippa Lindman, Stockviks SF.

Distans, lördag:

H17-18, 10 km: 1) Eric Rosjö, IF Hallby SOK, 24.56,1, 2) Leo Johansson, Skillingaryds FK, 24.59,2, 3) Fredrik Andersson, Sollefteå Skidor IF, 25.08,0, 23) Jacob Stark, Stockviks SF, 27.16,1, 24) Tobias Lindman, Stockviks SF, 27.20,0, 34) Philip Kristoffersson, Alnö SK, 28.09,1, 44) Arvid Vänn, Stockviks SF, 29.11,7 , 81, Mattias Vedin, Stockviks SF, 33.09,0.

D17-18, 5 km: 1) Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF, 16.39,0, 2) Linn Svahn, IFK Umeå, 17.12,0, 3) Tua Dahlgren, Spikbodarnas IK, 17.17,7, 11) Alicia Persson, Stockviks SF, 17.47,7, 26) Sandra Wiig, Stockviks SF, 19.02,0, 40) Fanny Johansson, Stockviks SF, 19.29,9.

H18-19, 10 km: 1) Viktor Thorn, Ulricehamns IF, 22.00,1, 2) Marcus Fredriksson, Lycksele IF, 22.57, 9, 3) Gustav Rotvold, Åsarna IK, 23.06,1, 10) Fredrik Arnberg, Stockviks SF, 23.55,2, 26) Jens Selahn, Stockviks SF,25.03,7, 44) Oscar Lindell, Stockviks SF, 26.16,7, 71) Nils Tjärnlund, Stockviks SF, 29.00,0.

D18-19, 5 km: 1) Elina Rönnlund, IFK Umeå, 15.54,1, 2) Emma Ribom, Kalix SK, 16.31,0, 3) Moa Olsson, Vansbro AIK Skidklubb, 16.38,7, 29) Filippa Lindman, Stockviks SF, 19.16,6.