Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Här är de lokala resultaten från Lilla Världscupen i Åre/Duved

I helgen har ungdomar från Sundsvalls Slalomklubb, Nolby Alpina och Getbergets Alpina varit och tävlat tillsammans för Medelpad i Lilla Världscup-finalen i Åre/Duved. Det handlar om aktiva födda 2004 (U12) och 2005 (U11). Här är de lokala resultaten från helgen.

Annons

lördag 19/3 - Storslalom

Damer 11: 2) Matilda Sjöström-Jonsson, Sundsvalls Slalomklubb, 6) Elin Bylund, Nolby Alpina,10) Sarah Lundström, Sundsvalls Slalomklubb, 13) Engla Ellqvist, Nolby Alpina, 15) Maja Backe, Nolby Alpina, 18) Linnéa Göransson, Getberget Alpina, 19) Maja Frengen, Nolby Alpina, 21 Klara Andersson, Sundsvalls Slalomklubb, 24) Filippa Rasteby, Sundsvalls Slalomklubb, 29) Amelie Isaksson, Nolby Alpina, 34) Moa Pettersson, Sundsvalls Slalomklubb.

Lagpris: Silver.

Herrar 11: 5) Leopold Silfer, Sundsvalls Slalomklubb, 6) Axel Svensson, Sundsvalls Slalomklubb, 8) Ludvig Bylund, Sundsvalls Slalomklubb, 9) Hugo Hamlund, Sundsvalls Slalomklubb, 12) Tim Berggren, Sundsvalls Slalomklubb, 13) Vilmer Schedin, Sundsvalls Slalomklubb, 14) Isak Hannus-Rohlertz, Sundsvalls Slalomklubb.

Lagpris: Silver.

Damer 12: 4) Liza Backlund, Sundsvalls Slalomklubb, 5) Hanna Brugge, Nolby Alpina, 8) Linn Åberg, Sundsvalls Slalomklubb, 10) Emma Hägglund, Nolby Alpina, 15) Agnes Söderberg, Getberget Alpina 16) Nellie Jacobsson, Sundsvalls Slalomklubb, 19) Ebba Moberg, Sundsvalls Slalomklubb, 20) Lina Eriksson, Sundsvalls Slalomklubb, 22) Clara Hägglund, Nolby Alpina, 24) Selma Näsholm, Sundsvalls Slalomklubb, 25) Jonna Thorsander, Nolby Alpina, 31) Tilde Uppling, Sundsvalls Slalomklubb, 35) Ella Johansson, Getberget Alpinas, 36) Kajsa Mårtensdotter, Sundsvalls Slalomklubb, 42) Lovisa Folke, Sundsvalls Slalomklubb.

Lagpris: Brons.

Herrar 12: 3) Simon Svelander, Sundsvalls Slalomklubb, 6) Filip Malker, Sundsvalls Slalomklubb, 12) Malte Åberg, Sundsvalls Slalomklubb, 14) Viktor Jonasson, Sundsvalls Slalomklubb, 21) Wilhelm Westlund, Sundsvalls Slalomklubb, 25) Simon Alton, Sundsvalls Slalomklubb,

Lagpris: Brons.

söndag 20/3 - Slalom

Damer 11: 4) Elin Bylund, Nolby Alpina, 9) Matilda Sjöström-Jonsson, Sundsvalls Slalomklubb, 10) Maja Frengen, Nolby Alpina, 12) Sarah Lundström, Sundsvalls Slalomklubb, 14) Klara Andersson, Sundsvalls Slalomklubb, 16) Alice Svensson, Getberget Alpina, 17) Engla Ellqvist, Nolby Alpina, 27) Moa Pettersson, Sundsvalls Slalomklubb, 31) Filippa Rasteby, Sundsvalls Slalomklubb.

Lagpris: Silver.

Herrar 11: 4) Tim Berggren, Sundsvalls Slalomklubb, 5) Leopold Silfer, Sundsvalls Slalomklubb, 6) Axel Svensson, Sundsvalls Slalomklubb, 8) Vilmer Schedin, Sundsvalls Slalomklubb, 13) Isak Hannus-Rohlertz, Nolby Alpina.

Lagpris: Silver.

Damer 12: 7) Hanna Brugge, Nolby Alpina, 10) Liza Backlund, Sundsvalls Slalomklubb, 11) Jonna Thorsander, Nolby Alpina, 12) Clara Hägglund, Nolby Alpina, 14) Linn Åberg, Sundsvalls Slalomklubb, 15) Nellie Jacobsson, Sundsvalls Slalomklubb, 17) Selma Näsholm, Sundsvalls Slalomklubb, 18) Ebba Moberg, Sundsvalls Slalomklubb, 19) Ella Johansson, Getberget Alpina, 21) Agnes Söderberg, Getberget Alpina, 24) Tilde Uppling, Sundsvalls Slalomklubb, 28) Kajsa Mårtensdotter, Sundsvalls Slalomklubb, 29) Lovisa Folke, Sundsvalls Slalomklubb.

Lagpris: Brons.

Herrar 12: 2) Simon Svelander,Sundsvalls Slalomklubb, 7) Malte Åberg, Nolby Alpina, 8) Viktor Jonasson, Sundsvalls Slalomklubb, 15) Wilhelm Westlund, Sundsvalls Slalomklubb, 19) Rasmus Isaksson, Sundsvalls Slalomklubb.

Lagpris: Brons.