Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Hemmadominans i judons Drakstadenscup

Annons

I lördag samlades judoka från 16 klubbar i Judohallen i Skönsmon för att göra upp i Drakstadenscup. Tävlingen, som ersätter gamla Norrcup, kommer att arrangeras varje år i början av året i Sundsvall.

Hemmaklubben Judo Sundsvalls erövrade sex guld, fem silver och elva brons

Klubbens guldmedaljer erövrades av Erik Starfelt, Jan Nyström (herrveteraner), Tommy Talgari och Malin Gidlund. Silver medaljören från förra helgens kadett-SM, Simon Mellander, fick guld i både kadetter och juniorer.

Klubbens silver gick till H-G Sundström, Emilia Sjödin, Robin Neijman, Olle Dvärby, Oskar Johansson.

Bronsen gick till Nergiz Bedri Khalil, Thea Johansson i både u15 och kadetter, Ellen Olofsson, Erik Starfelt (u18), Jan Nyström (Herrar) Kristoffer Krokström, Lina Algotsson, Linus Westfal, Mats Nordin, Oliver Söderberg.