Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

IBF har gjort klart med tränare för de kommande åren

Laget kvalar för fullt för att nå en plats i Superligan till hösten.
Men redan nu står det klart att Tomas Stenlund fortsätter som tränare i Sundsvalls IBF.

Sundsvalls IBF är mitt i kvalet till SSL nästa säsong och efter den första matchen är laget i underläge mot Hammarby.

Till helgen spelas den andra och eventuellt tredje matchen i serien.

Men redan nu har Sundsvalls IBF knutit upp Tomas Stenlund för de kommande två säsongerna.

"Det är med glädje vi kan meddela att Tomas Stenlund fortsätter som huvudtränare i Sundsvalls IBF i ytterligare två säsonger. Under sina tre tidigare år har Tomas sett till att föreningens representationslag etablerat sig i division I och där blivit ett svårslaget topplag. Föreningens målsättning är att kvalificera sig för spel i SSL och vi ser ingen som bättre klarar av uppdraget att leda laget dit", skriver klubben i ett pressmeddelande.

Läs mer: "Sett till meriter är vi chanslösa – men vi kan slå vilka som helst".

Läs mer: Kvalet började med förlust för IBF: "Nu slickar vi såren och laddar om".