Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Inför hundrakort till våra ungdomar

Annons

En vädjan och ett råd till kommunen som nu trots allt lyssnat på oss skattebetalare och avstått “torgrenoveringen” för 43 miljoner kronor. Använd dessa pengar och låt våra ungdomar få åka buss för hundralappen, precis som pensionärerna nu får göra. Det är mycket uppskattat och man åker buss mycket mer nu än förr. Så mitt råd är att även nu låta våra skattepengar gå tillbaka till oss på något vis och då är hundralappen för ungdomskortet både en gåva och en bra investering. Dessutom en trygghet för oss föräldrar då vi då vet att ungdomarna kommer hem på ett säkert sätt.

■■ Här hittar du fler insändare och debattartiklar.

Hundrakortet

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv artikel

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv artikel

Mer läsning

Annons