Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Junior-SM på hemmaplan – då blev det flera medaljer för distriktets bågskyttar

Junior-SM i bågskytte avgjordes i Timrå under helgen – med fina resultat från Medelpadsklubbarnas skyttar.

Annons

SM-tävlingen arrangerades av distriktets tre klubbar Timrå AIF, IF Karlsvik och Sundsvall-Ortvikens BK. 270 skyttar från hela Sverige ställde upp i mästerskapet och av dem kom hela 43 skyttar från arrangörsklubbarna.

Mycket fina resultat av Bågskyttejuniorerna från Sundsvall-Ortviken, IF Karlsvik samt Timrå AIF

"Återigen har visat att tillsammans så är vi starka, senast vi arrangerade ett svenskt mästerskap ihop var mix-SM under SM-veckan i Sundsvall 2015 och innan dess så var det JSM inomhus i Timrå 2011", skriver klubben i ett pressmeddelande.

I DL13 blev det ett JSM-guld för Felicia Carlsson, Sundsvall-Ortvikens BK, som vann sin final med klara 6–0 mot Ida Lundberg, Jämtlands BK.

I lagtävlingen i recurve-klassen för 13-åringar så blev det silver för IF Karlsvik efter en tuff final mot BSK Sturarna från Uppsala, som till slut vann med 6–2. I Karlsvikslaget ingick Aicha Zerrouki, Alfons Bergman och Theo Edström och i samma klass gick bronsmedaljen till Sundsvall-Ortvikens BK efter att laget lyckats besegra Nykvarns BK med 6–2 och i det laget så ingick Herman Westling, Victor Westling och Melvin Lagerqvist.

I lagtävlingen i långbåge för 13-åringar var Sundsvall-Ortvikens lag med skyttarna Felicia Carlsson, Emil Vigetun och Joel Hagström nära att skrälla. Laget slog till med ett nytt svenskt rekord i kvalet, men förlorade sedan mot favoriten Gävle BK på en särskjutningspil.

Resultat, junior-SM, Timrå 19-20 mars.

Endast skyttar från distriktet syns i resultatlistan:

DR16: 8) Amanda Väyrynen SOBK 523 p, 9) Tilda Österlund SOBK 455 p, 17) Sabina Ångman Karlsvik 431 p.

HR16: 9) Martin Östman Timrå 521 p, 17) Tobias Boström SOBK 501 p, 17) Wille Nordström Timrå 464 p, 17) Pontus Stegeby SOBK 462 p, 17) Jesper Byström Karlsvik 262 p.

HC16: 8) Richard Kardeby Karlsvik 543 p.

DL13: 1) Felicia Carlsson SOBK 474 p, 9) Oliwia Åslund Karlsvik 315 p.

DR13: 9) Elin Peinerud Timrå 492 p, 9) Aicha Zerrouki Karlsvik 453 p, 9) Lisa Lindby Timrå 384 p, 9) Linnea Rönnqvist SOBK 358 p, 17) Emma Häggquist Timrå 404 p.

HC13: 9) Isaac Sjöbom Karlsvik 758 p.

HL13: 7) Emil Vigetun SOBK 423 p, 9) Joel Hagström SOBK 408 p, 9) Manne Weber Timrå 308 p.

HR13: 5) Theo Edström Karlsvik 553 p, 6) Fredrik Nordin Timrå 555 p, 9) Herman Westling SOBK 540 p, 9) Victor Westling SOBK 516 p, 9) Alfons Bergman Karlsvik  516 p, 17) Melvin Lagerqvist SOBK 447 p, 17) Albin Sundström Timrå 429 p, 17) Didrik Byström Karlsvik 419 p, 17) Mathias Flodin Karlsvik 403 p, 17) Mattias Seijsing Karlsvik 394 p, 17) Andre Stridh Timrå 383 p.

Upp till 13 Sveriges framtid

DR10: 1) Aicha Zerrouki Karlsvik 505 p, 2) Minea Gidlund SOBK 478 p, 3) Agnes Engren SOBK 464 p, 4) Linnea Nilsson Timrå 345 p.

DL10: 1) Felicia Carlsson SOBK 468 p.

HR10: 1) Alfred Engelmark SOBK 517 p, 2) Malte Modig SOBK 514 p.

HC10: 5) Hannes Berggren Karlsvik 457 p, 6) William Svedberg Karlsvik 381 p.

HB10: 5) Alfred Hedlund Timrå 354 p, 6) Emil Wallin Timrå 291 p, 7) Adam Lundström Timrå 163 p.