Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Många medaljer till distriktet i Lilla Världscupens Norrlandsfinal: "En otroligt fin bredd"

Norrlandsfinalen i Lilla Världscupen för 13- och 14-åringar avgjordes i helgen.
Tio medaljer blev det för deltagarna från Medelpad.
– Det är otroligt att se den bredd vi kan visa upp och ändå vara med och kriga i toppen på ett sådant här arrangemang, säger Tine Kongsholm, distriktsledare för Medelpad.

Annons

Åkare födda 2003 och 2004 från Sundsvalls Slalomklubb, Nolby Alpina och Getbergets Alpina IF hade kvalat in via distriktets kvaltävlingar och var på plats i Lycksele för att köra Norrlandsfinalen i helgen.

Deltagarna har kört slalom, storslalom och super-G och det blev medelpadsmedaljer i alla discipliner.

– Det var fina prestationer och en otroligt fin bredd på åkarna från vårt distrikt, men också fina resultat, säger Tine Kongsholm.

Kalla nätter gjorde att underlaget var fint under tävlingarna trots relativt varma dagar.

Förutom fyra guld, två silver och fyra brons i de individuella tävlingarna så tog distriktet Medelpad även sju lagmedaljer (två guld, fyra silver och ett brons).

I super-G och klassen herrar 13 vann Sundsvalls Slalomklubbs Emil Nyberg och i herrar 14-klassen vann klubbkamraten Jacob Lundström. I samma klass blev det en pallplats för SSLK:s Samuel Thorsander.

I storslalom knep Emma Aicher ett brons i D13 och i H13 vann Lucas Kongsholm samtidigt som Hugo Vennerström tog hand om silvret.

I slalom vann Emma Aischer D13 och i H13 blev Hugo Vennerström tvåa. I D14 fick Ellen Schedin kliva upp på pallen när hon blev trea och i H14 fick även Rasmus Eriksson ett brons.

Resultat, storslalom:

D 13: 1) Agnes Hedlund, Luleå AK, 1:13.20, 2) Felicia Renberg, Storklintens AK Skalp, 1:13.52, 3) Emma Aicher, Sundsvalls SLK, 1:13.88, 4) Astrid Månsson, Nolby Alpina SK, 1:14.34, 5) Maylee Oja, Tärna IK Fjällvinden, 1:15.56, 6) Hanna Hedman, Åre SLK, 1:16.25, 7) Ester Dahlquist, Friska Viljor AK, 1:16.51, 8) Emma-Stina Jonsson, Klövsjö Alpina, 1:17.18, 9) Anastasia Jevniak, Storklintens AK Skalp, 1:18.19, 10) Tuva Ahlstrand, Åre SLK, 1:18.21, 11) Anné Rydén, Östersund-Frösö SLK, 1:18.55, 12) Saga Söderberg, Getbergets Alpina IF, 1:18.63, 13) Emilia Vestin, Skulebergets AK, 1:18.80, 14) Frida Dahlgren, Ragunda AC, 1:19.01, 15) Ida Wallbäcks, Luleå AK, 1:19.02, 16) Ronja Svedén, Funäsdalens SLK, 1:19.13, 17) Alva Harila, Luleå AK, 1:19.40, 18) Stella Swanberg, Östersund-Frösö SLK, 1:19.46, 19) Matilda Saalo, AK Skellefteå, 1:20.52, 20) Ida Westrin, Nolby Alpina SK, 1:20.66, 21) Tilde Säthergren, Luleå AK, 1:20.68, 22) Moa Barrefjord, Tärna IK Fjällvinden, 1:20.86, 23) Moa Hillblom Sandberg, Härnösands Alpina Klubb, 1:20.91, 24) Sara Boström, Östersund-Frösö SLK, 1:20.94, 25) Rebecca Brodin, Tärna IK Fjällvinden, 1:21.37, 26) Lina Lundholm, Klövsjö Alpina, 1:21.42, 27) Klara Berggren, Kalix AK, 1:21.44, 28) Isabel Sjölin, Östersund-Frösö SLK, 1:21.62, 29) Tora Edmark, Lycksele IF, 1:21.75, 30) Sofie Lagerström, Ragunda AC, 1:21.90, 31) Kajsa Andersson, Sundsvalls SLK, 1:22.25, 32) Olivia Bodin, Vemdalens IF, 1:22.41, 33) Alicia Hagström, Klövsjö Alpina, 1:22.84, 34) Lia Nilsson, Åre SLK, 1:23.23, 35) Ida Hedman, Vindelns IF, 1:24.70, 36) Lova Öman, Kalix AK, 1:25.01, 37) Tove Fredin, Järvsö IF, 1:25.05, 38) Elin Danielsson, Kramfors AK, 1:25.25, 39) Emma Ringvall, Luleå AK, 1:26.09, 40) Stina Andersson, Tärna IK Fjällvinden, 1:26.59, 41) Lisa Nilsson, Kiruna BK, 1:27.32, 42) Lovisa Wingstedt, Funäsdalens SLK, 1:27.63, 43) Siiri Kvist, Kalix AK, 1:27.85, 44) Emmie Norman, Sundsvalls SLK, 1:30.10, 45) Joline Bjälldal, Gällivare SK, 1:31.37, 46) Nathalie Immonen, Storklintens AK Skalp, 1:31.84, 47) Patricia Lundqvist, Vilhelmina IK, 1:31.94, 48) Signe Zakrisson, Klövsjö Alpina, 1:35.10, 49) Thilda Simulainen, Gällivare SK, 1:48.74,

D 14: 1) Lisa Nyberg, Åre SLK, 1:07.82, 2) Wilma Marklund, UHSK Umeå SK, 1:10.07, 3) Regina Falk, Ragunda AC, 1:10.39, 4) Ellen Schedin, Sundsvalls SLK, 1:11.09, 4) Ronja Dahlin, IF Hudik Alpin, 1:11.09, 6) Grete Halvarsson, Åre SLK, 1:11.31, 7) Ella-Carolina Strömstedt, Östersund-Frösö SLK, 1:11.77, 8) Sara Åkerström, Östersund-Frösö SLK, 1:11.95, 9) Celine Loft, Klövsjö Alpina, 1:12.30, 10) Alice Fortkord, Åre SLK, 1:12.47, 11) Jeanette Tjäder, Bollnäs AK, 1:13.56, 12) Hilma Gustafsson, IFK Arvidsjaur AK, 1:13.67, 13) Smilla Söderlund, AK Skellefteå, 1:13.92, 14) Elin Kallström, Åre SLK, 1:14.35, 15) Agnes Vesterberg, IFK Arvidsjaur AK, 1:14.62, 16) Kajsa Svensson, Sollefteå A K, 1:15.68, 17) Emelie Mickelsson, IF Hudik Alpin, 1:15.88, 18) Vera Johansson, Östersund-Frösö SLK, 1:16.01, 19) Rebecka Öhman, UHSK Umeå SK, 1:16.09, 20) Lovisa Alfredson, UHSK Umeå SK, 1:16.14, 21) Vilma Ollas, Edsbyns IF Alpina Förening, 1:17.13, 22) Lova Englund, Vindelns IF, 1:17.81, 23) Sofie Björn, Östersund-Frösö SLK, 1:18.24, 24) Nelly Edlund, Getbergets Alpina IF, 1:18.33, 25) Emmy Renlund, Vindelns IF, 1:18.50, 26) Ellen Persson, Sundsvalls SLK, 1:18.62, 27) Emma Dahllund, Kramfors AK, 1:19.03, 28) Amelia Vesterlund, Vilhelmina IK, 1:19.05, 29) Hanna Tillberg, Bergsjö-Hassela AK, 1:19.13, 30) Ellen Melkersson, Lycksele IF, 1:19.28, 31) Julia Saellström, Lycksele IF, 1:20.05, 32) Nora Aidantausta, Kiruna BK, 1:20.22, 33) Towe Westman, Bergsjö-Hassela AK, 1:20.25, 34) Adina Kreij, Sundsvalls SLK, 1:20.29, 35) Emma Eriksson, IFK Arvidsjaur AK, 1:20.70, 36) Tilde Edeblom, Kramfors AK, 1:20.96, 37) Stina Mårtensdotter, Sundsvalls SLK, 1:21.02, 38) Sofia Åström, Sundsvalls SLK, 1:21.20, 39) Jasmine Bengtsson, AK Vännäs, 1:21.44, 40) Mira Edmark, Lycksele IF, 1:21.48, 41) Alicia Råbom, Bergsjö-Hassela AK, 1:22.34, 42) Josefine Enqvist, Östersund-Frösö SLK, 1:22.54, 43) Isabelle Karlström, Edsbyns IF Alpina Förening, 1:22.92, 44) Irmelin Pettersson, Bergsjö-Hassela AK, 1:24.38, 45) Alva Näsholm, Sundsvalls SLK, 1:25.08, 46) Sophie Boyd, Kramfors AK, 1:25.26, 47) Tilde Westman, Bergsjö-Hassela AK, 1:25.65, 48) Emma Solberg, Sundsvalls SLK, 1:25.86, 49) Leah Kallin, Gällivare SK, 1:25.96, 50) Emelie Persson, Kramfors AK, 1:41.88,

H 13: 1) Lucas Kongsholm, Sundsvalls SLK, 1:11.05, 2) Hugo Vennerström, Sundsvalls SLK, 1:12.76, 3) Grim Wallin, Östersund-Frösö SLK, 1:12.94, 4) Lucas Ermeskog, Åre SLK, 1:13.19, 5) Isac Svensson, Sundsvalls SLK, 1:14.97, 6) William Jakobsen, Storklintens AK Skalp, 1:15.01, 7) Noah Mickelsson, Bollnäs AK, 1:15.03, 8) Love Vitblom, Piteå Alpina, 1:15.17, 9) Vilgot Scott, IFK Arvidsjaur AK, 1:15.43, 10) Axel Bodén, Östersund-Frösö SLK, 1:16.87, 11) Benjamin Hansson, Åre SLK, 1:17.15, 12) Rasmus Westerlund, Sundsvalls SLK, 1:18.26, 13) Lukas Persson, Sundsvalls SLK, 1:18.27, 14) Jonathan Öman, Östersund-Frösö SLK, 1:18.30, 15) Alfred Lundgren, IFK Arvidsjaur AK, 1:19.08, 16) John Flaaten, IF Hudik Alpin, 1:20.06, 17) Johan Eriksson, Bergsjö-Hassela AK, 1:21.16, 18) Arvid Skoglund, IF Hudik Alpin, 1:21.98, 19) Alfred Jonsson, Friska Viljor AK, 1:22.27, 20) Maximillian Molin, Vemdalens IF, 1:23.18, 21) Noah Garbom, Luleå AK, 1:25.52, 22) Aron Söderberg, Kiruna BK, 1:25.86, 23) Anton Lundin, Härnösands Alpina Klubb, 1:26.92, 24) Ossian Abrahamsson, Lycksele IF, 1:27.00, 25) Jonatan Larsson, Gällivare SK, 1:36.96, 26) Joe Fernström, Kiruna BK, 1:38.08, 27) Albin Vahlund, Härnösands Alpina Klubb, 1:43.41, 28) Julius Eng, Bergsjö-Hassela AK, 1:43.70,

H 14: 1) Anton Rösnäs, Vemdalens IF, 1:09.28, 2) Viktor Berg, IFK Arvidsjaur AK, 1:11.56, 3) Victor Andersson, Piteå Alpina, 1:11.93, 4) Rasmus Eriksson, Sundsvalls SLK, 1:12.13, 5) Samuel Thorsander, Nolby Alpina SK, 1:12.34, 6) Jacob Lundström, Sundsvalls SLK, 1:12.50, 7) Lucas Karbach, UHSK Umeå SK, 1:12.53, 8) Adam Bromée, Sundsvalls SLK, 1:13.15, 9) Kalle Edholm, Åre SLK, 1:13.23, 10) Gustav Hjorth, Härnösands Alpina Klubb, 1:13.73, 11) Arvid Borg, Funäsdalens SLK, 1:13.89, 12) Petter Lönnberg, Bollnäs AK, 1:14.60, 13) Emil Brunzell, Bollnäs AK, 1:14.72, 14) William Öman, Östersund-Frösö SLK, 1:16.05, 15) Leo Österberg, Luleå AK, 1:16.08, 16) Wictor Sundblad, IF Hudik Alpin, 1:16.24, 17) Alexander Eriksson, Sundsvalls SLK, 1:16.57, 18) Emrik Sjöström Bergfors, Härnösands Alpina Klubb, 1:17.07, 19) John Hallencreutz, Åre SLK, 1:17.33, 20) Edvin Juntti, Luleå AK, 1:19.07, 21) Lukas Martinsson, Bygdsiljums SK, 1:19.67, 22) Joel Lindström, Luleå AK, 1:22.26,

Slalom:

D 13: 1) Emma Aicher, Sundsvalls SLK, 1:06.74, 2) Emma-Stina Jonsson, Klövsjö Alpina, 1:07.88, 3) Ebba Lind, Storklintens AK Skalp, 1:09.48, 4) Klara Edvinsson, Kiruna BK, 1:09.49, 5) Maylee Oja, Tärna IK Fjällvinden, 1:10.67, 6) Anné Rydén, Östersund-Frösö SLK, 1:11.19, 7) Stella Swanberg, Östersund-Frösö SLK, 1:11.31, 8) Ester Dahlquist, Friska Viljor AK, 1:11.48, 9) Emilia Vestin, Skulebergets AK, 1:13.87, 10) Lina Lundholm, Klövsjö Alpina, 1:14.38, 11) Hanna Hedman, Åre SLK, 1:14.95, 12) Rebecca Brodin, Tärna IK Fjällvinden, 1:15.11, 13) Sofie Lagerström, Ragunda AC, 1:15.47, 13) Lia Nilsson, Åre SLK, 1:15.47, 15) Elin Danielsson, Kramfors AK, 1:16.52, 16) Tuva Ahlstrand, Åre SLK, 1:17.37, 17) Saga Söderberg, Getbergets Alpina IF, 1:17.71, 18) Sara Boström, Östersund-Frösö SLK, 1:17.72, 19) Jennifer Söderström, Kramfors AK, 1:18.24, 20) Kajsa Andersson, Sundsvalls SLK, 1:18.41, 21) Moa Hillblom Sandberg, Härnösands Alpina Klubb, 1:18.79, 22) Olivia Bodin, Vemdalens IF, 1:19.96, 23) Tora Edmark, Lycksele IF, 1:20.55, 24) Emma Ringvall, Luleå AK, 1:20.68, 25) Moa Barrefjord, Tärna IK Fjällvinden, 1:20.83, 26) Ida Hedman, Vindelns IF, 1:22.00, 27) Ida Westrin, Nolby Alpina SK, 1:22.50, 28) Lova Öman, Kalix AK, 1:23.01, 29) Nathalie Immonen, Storklintens AK Skalp, 1:24.80, 30) Lisa Nilsson, Kiruna BK, 1:26.34, 31) Joline Bjälldal, Gällivare SK, 1:27.27, 32) Emmie Norman, Sundsvalls SLK, 1:27.72, 33) Siiri Kvist, Kalix AK, 1:27.95, 34) Patricia Lundqvist, Vilhelmina IK, 1:37.96, 35) Thilda Simulainen, Gällivare SK, 1:49.89,

D 14: 1) Wilma Marklund, UHSK Umeå SK, 1:02.26, 2) Ronja Dahlin, IF Hudik Alpin, 1:03.32, 3) Ellen Schedin, Sundsvalls SLK, 1:05.05, 4) Clara Amrén, Ragunda AC, 1:05.57, 5) Grete Halvarsson, Åre SLK, 1:05.89, 6) Sara Åkerström, Östersund-Frösö SLK, 1:07.72, 7) Emelie Mickelsson, IF Hudik Alpin, 1:08.29, 8) Elin Kallström, Åre SLK, 1:08.77, 9) Hilma Gustafsson, IFK Arvidsjaur AK, 1:09.06, 10) Vilma Ollas, Edsbyns IF Alpina Förening, 1:12.28, 11) Ellen Melkersson, Lycksele IF, 1:12.70, 12) Vera Johansson, Östersund-Frösö SLK, 1:12.87, 13) Lova Englund, Vindelns IF, 1:13.42, 14) Ellen Persson, Sundsvalls SLK, 1:13.50, 15) Amelia Vesterlund, Vilhelmina IK, 1:15.06, 16) Nelly Edlund, Getbergets Alpina IF, 1:17.33, 17) Sofia Åström, Sundsvalls SLK, 1:17.47, 18) Jasmine Bengtsson, AK Vännäs, 1:18.07, 19) Emma Solberg, Sundsvalls SLK, 1:21.25, 20) Josefine Enqvist, Östersund-Frösö SLK, 1:26.28, 21) Hanna Tillberg, Bergsjö-Hassela AK, 1:27.13, 22) Alva Näsholm, Sundsvalls SLK, 1:27.23, 23) Sofie Björn, Östersund-Frösö SLK, 1:31.35,

H 13: 1) Grim Wallin, Östersund-Frösö SLK, 1:05.11, 2) Hugo Vennerström, Sundsvalls SLK, 1:06.72, 3) Love Vitblom, Piteå Alpina, 1:07.85, 4) Bosse Mikelsson, Östersund-Frösö SLK, 1:08.54, 5) Simon Björch, Östersund-Frösö SLK, 1:09.72, 6) Rasmus Westerlund, Sundsvalls SLK, 1:09.77, 7) Lucas Kongsholm, Sundsvalls SLK, 1:11.15, 8) Vilgot Scott, IFK Arvidsjaur AK, 1:12.92, 9) Johan Eriksson, Bergsjö-Hassela AK, 1:14.93, 10) Arvid Skoglund, IF Hudik Alpin, 1:16.11, 11) Alfred Jonsson, Friska Viljor AK, 1:18.10, 12) Ossian Abrahamsson, Lycksele IF, 1:21.81, 13) Linus Kallin, Gällivare SK, 1:23.94, 14) Noah Garbom, Luleå AK, 1:24.87, 15) Jonatan Larsson, Gällivare SK, 1:26.11, 16) Joe Fernström, Kiruna BK, 1:30.08, 17) Julius Eng, Bergsjö-Hassela AK, 1:40.01, 18) Albin Vahlund, Härnösands Alpina Klubb, 1:46.23,

H 14: 1) Jesper Granqvist, Edsbyns IF Alpina Förening, 1:03.18, 2) Gustav Hjorth, Härnösands Alpina Klubb, 1:03.98, 3) Rasmus Eriksson, Sundsvalls SLK, 1:04.74, 4) Samuel Thorsander, Nolby Alpina SK, 1:07.18, 5) Kalle Edholm, Åre SLK, 1:07.32, 6) Simon Lindvall, Åre SLK, 1:11.27, 7) Joel Lindström, Luleå AK, 1:17.31.

Super-G:

D 13: 1) Felicia Renberg, Storklintens AK Skalp, 0:31.07, 2) Agnes Hedlund, Luleå AK, 0:31.27, 3) Wilma Karlsson, Gällivare SK, 0:31.94, 4) Stella Swanberg, Östersund-Frösö SLK, 0:31.99, 5) Denise Hallin, Kramfors AK, 0:32.09, 6) Klara Edvinsson, Kiruna BK, 0:32.31, 7) Astrid Månsson, Nolby Alpina SK, 0:32.64, 8) Emma Aicher, Sundsvalls SLK, 0:32.76, 9) Anné Rydén, Östersund-Frösö SLK, 0:32.82, 10) Lia Nilsson, Åre SLK, 0:32.85, 11) Hanna Hedman, Åre SLK, 0:33.01, 12) Saga Söderberg, Getbergets Alpina IF, 0:33.20, 13) Sara Boström, Östersund-Frösö SLK, 0:33.25, 13) Ebba Lind, Storklintens AK Skalp, 0:33.25, 15) Isabel Sjölin, Östersund-Frösö SLK, 0:33.26, 16) Anastasia Jevniak, Storklintens AK Skalp, 0:33.42, 17) Cajsa Söderberg, Tärna IK Fjällvinden, 0:33.47, 18) Emilia Vestin, Skulebergets AK, 0:33.82, 19) Emma-Stina Jonsson, Klövsjö Alpina, 0:33.85, 20) Frida Dahlgren, Ragunda AC, 0:33.86, 21) Johanna Hallberg, Sundsvalls SLK, 0:33.87, 22) Tuva Ahlstrand, Åre SLK, 0:33.92, 23) Ronja Svedén, Funäsdalens SLK, 0:34.21, 24) Sofie Lagerström, Ragunda AC, 0:34.52, 25) Alicia Hagström, Klövsjö Alpina, 0:34.92, 25) Lina Lundholm, Klövsjö Alpina, 0:34.92, 27) Ida Wallbäcks, Luleå AK, 0:34.95, 28) Klara Berggren, Kalix AK, 0:35.09, 29) Ida Westrin, Nolby Alpina SK, 0:35.52, 30) Tilde Säthergren, Luleå AK, 0:35.55, 31) Alva Harila, Luleå AK, 0:36.05, 32) Jennifer Söderström, Kramfors AK, 0:36.09, 33) Alice Mattsson, Kiruna BK, 0:36.14, 34) Kajsa Andersson, Sundsvalls SLK, 0:36.55, 35) Moa Hillblom Sandberg, Härnösands Alpina Klubb, 0:36.61, 36) Elin Myhr, Östersund-Frösö SLK, 0:36.74, 37) Olivia Bodin, Vemdalens IF, 0:36.85, 38) Joline Bjälldal, Gällivare SK, 0:37.03, 39) Siiri Kvist, Kalix AK, 0:37.07, 40) Emma Ringvall, Luleå AK, 0:37.11, 41) Emmie Norman, Sundsvalls SLK, 0:37.56, 42) Lisa Nilsson, Kiruna BK, 0:37.84, 43) Elin Danielsson, Kramfors AK, 0:38.04, 44) Nathalie Immonen, Storklintens AK Skalp, 0:38.28, 45) Lovisa Wingstedt, Funäsdalens SLK, 0:38.33, 46) Tove Fredin, Järvsö IF, 0:38.69, 47) Lova Öman, Kalix AK, 0:39.46, 48) Thilda Simulainen, Gällivare SK, 0:46.47,

D 14: 1) Lisa Nyberg, Åre SLK, 0:30.27, 2) Ronja Dahlin, IF Hudik Alpin, 0:30.29, 3) Ella-Carolina Strömstedt, Östersund-Frösö SLK, 0:30.60, 4) Regina Falk, Ragunda AC, 0:30.71, 5) Ellen Schedin, Sundsvalls SLK, 0:31.26, 6) Sara Åkerström, Östersund-Frösö SLK, 0:31.27, 7) Jeanette Tjäder, Bollnäs AK, 0:31.30, 8) Alice Fortkord, Åre SLK, 0:31.40, 9) Mathilda Franklin, Piteå Alpina, 0:31.75, 10) Grete Halvarsson, Åre SLK, 0:32.09, 11) Celine Loft, Klövsjö Alpina, 0:32.23, 12) Hilma Gustafsson, IFK Arvidsjaur AK, 0:32.25, 13) Smilla Söderlund, AK Skellefteå, 0:32.28, 14) Line Nilsson, Östersund-Frösö SLK, 0:32.32, 15) Agnes Vesterberg, IFK Arvidsjaur AK, 0:32.36, 16) Kajsa Svensson, Sollefteå A K, 0:32.54, 17) Vera Johansson, Östersund-Frösö SLK, 0:32.65, 18) Nelly Edlund, Getbergets Alpina IF, 0:33.03, 19) Emmy Renlund, Vindelns IF, 0:33.36, 20) Ellen Persson, Sundsvalls SLK, 0:33.49, 21) Elin Kallström, Åre SLK, 0:33.71, 22) Emelie Mickelsson, IF Hudik Alpin, 0:33.82, 23) Ellen Melkersson, Lycksele IF, 0:33.88, 24) Vilma Ollas, Edsbyns IF Alpina Förening, 0:34.15, 25) Sofia Åström, Sundsvalls SLK, 0:34.80, 26) Hanna Tillberg, Bergsjö-Hassela AK, 0:34.83, 27) Emma Eriksson, IFK Arvidsjaur AK, 0:34.92, 28) Lovisa Alfredson, UHSK Umeå SK, 0:34.99, 29) Julia Saellström, Lycksele IF, 0:35.10, 30) Sofie Björn, Östersund-Frösö SLK, 0:35.21, 31) Josefine Enqvist, Östersund-Frösö SLK, 0:35.39, 32) Towe Westman, Bergsjö-Hassela AK, 0:35.72, 33) Stina Mårtensdotter, Sundsvalls SLK, 0:36.07, 34) Isabelle Karlström, Edsbyns IF Alpina Förening, 0:36.17, 35) Tilde Edeblom, Kramfors AK, 0:36.55, 36) Adina Kreij, Sundsvalls SLK, 0:36.59, 37) Jasmine Bengtsson, AK Vännäs, 0:36.69, 38) Sophie Boyd, Kramfors AK, 0:36.70, 39) Mira Edmark, Lycksele IF, 0:37.04, 40) Emma Solberg, Sundsvalls SLK, 0:37.08, 41) Tilde Westman, Bergsjö-Hassela AK, 0:37.26, 42) Nora Aidantausta, Kiruna BK, 0:37.56, 43) Irmelin Pettersson, Bergsjö-Hassela AK, 0:37.97, 44) Alva Näsholm, Sundsvalls SLK, 0:38.88, 45) Leah Kallin, Gällivare SK, 0:40.32, 46) Emelie Persson, Kramfors AK, 0:48.31,

H 13: 1) Emil Nyberg, Sundsvalls SLK, 0:30.63, 2) Grim Wallin, Östersund-Frösö SLK, 0:30.83, 3) Love Vitblom, Piteå Alpina, 0:31.20, 4) Bosse Mikelsson, Östersund-Frösö SLK, 0:31.21, 5) Isac Svensson, Sundsvalls SLK, 0:31.57, 6) Erik Wikberg, Östersund-Frösö SLK, 0:31.59, 7) Lucas Kongsholm, Sundsvalls SLK, 0:31.65, 8) Lucas Ermeskog, Åre SLK, 0:31.78, 9) Hugo Vennerström, Sundsvalls SLK, 0:31.87, 10) Simon Björch, Östersund-Frösö SLK, 0:31.88, 11) William Jakobsen, Storklintens AK Skalp, 0:32.30, 12) Axel Bodén, Östersund-Frösö SLK, 0:32.38, 13) Jonathan Öman, Östersund-Frösö SLK, 0:32.73, 14) Teddy Söderbäck, Bergsjö-Hassela AK, 0:32.93, 15) Benjamin Hansson, Åre SLK, 0:33.02, 16) Noah Mickelsson, Bollnäs AK, 0:33.13, 17) Vilgot Scott, IFK Arvidsjaur AK, 0:33.26, 18) John Flaaten, IF Hudik Alpin, 0:33.56, 19) Rasmus Westerlund, Sundsvalls SLK, 0:33.60, 20) Lukas Persson, Sundsvalls SLK, 0:33.85, 21) Johan Eriksson, Bergsjö-Hassela AK, 0:34.54, 22) Arvid Skoglund, IF Hudik Alpin, 0:34.66, 23) Alfred Lundgren, IFK Arvidsjaur AK, 0:34.98, 24) Anton Lundin, Härnösands Alpina Klubb, 0:35.06, 25) Linus Kallin, Gällivare SK, 0:35.49, 26) Aron Söderberg, Kiruna BK, 0:37.24, 27) Noah Garbom, Luleå AK, 0:37.28, 28) Alfred Jonsson, Friska Viljor AK, 0:37.63, 29) Joe Fernström, Kiruna BK, 0:37.69, 30) Ossian Abrahamsson, Lycksele IF, 0:38.01, 31) Maximillian Molin, Vemdalens IF, 0:41.37, 32) Jonatan Larsson, Gällivare SK, 0:42.34, 33) Albin Vahlund, Härnösands Alpina Klubb, 0:47.70, 34) Julius Eng, Bergsjö-Hassela AK, 0:47.88,

H 14: 1) Jacob Lundström, Sundsvalls SLK, 0:30.71, 2) Victor Andersson, Piteå Alpina, 0:31.00, 3) Samuel Thorsander, Nolby Alpina SK, 0:31.08, 4) Adam Nilsson, Vindelns IF, 0:31.27, 5) Rasmus Eriksson, Sundsvalls SLK, 0:31.47, 6) Anton Rösnäs, Vemdalens IF, 0:31.56, 7) Gustav Hjorth, Härnösands Alpina Klubb, 0:31.65, 8) Hampus Lind, Åre SLK, 0:31.72, 9) Albin Backlund, Bergsjö-Hassela AK, 0:31.75, 10) Viktor Berg, IFK Arvidsjaur AK, 0:31.80, 11) Arvid Borg, Funäsdalens SLK, 0:31.90, 12) Jesper Granqvist, Edsbyns IF Alpina Förening, 0:31.98, 13) Hampus Isaksson, Östersund-Frösö SLK, 0:32.09, 14) Emil Tackman, Östersund-Frösö SLK, 0:32.35, 15) Kalle Edholm, Åre SLK, 0:32.42, 16) Emil Brunzell, Bollnäs AK, 0:32.55, 17) Petter Lönnberg, Bollnäs AK, 0:32.57, 18) William Öman, Östersund-Frösö SLK, 0:32.66, 19) Lucas Karbach, UHSK Umeå SK, 0:32.82, 20) Emrik Sjöström Bergfors, Härnösands Alpina Klubb, 0:32.98, 21) Adam Bromée, Sundsvalls SLK, 0:32.99, 22) Alexander Eriksson, Sundsvalls SLK, 0:33.43, 23) John Hallencreutz, Åre SLK, 0:34.01, 24) Leo Österberg, Luleå AK, 0:34.29, 25) Wictor Sundblad, IF Hudik Alpin, 0:34.90, 26) Simon Lindvall, Åre SLK, 0:35.17, 27) Joel Lindström, Luleå AK, 0:36.27, 28) Edvin Juntti, Luleå AK, 0:36.38,