Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Många trotsade kylan i Nolbybacken: "Fler deltagare än på många år"

Närmare 20 minusgrader – men det stoppade inte Nolby Alpina från att genomföra distriktets första alpina tävling 2016.
– Man får hoppa runt och gå in och värma sig ibland, säger Nolbyåkaren Alice Johansson.

Annons

Över 200 åkare från 16 klubbar trotsade kylan och deltog i den årligt återkommande storslalomtävlingen "Nolbyrännan", som den här gången flyttats fram en vecka på grund av snöbristen under december.

– Det är många år sedan vi hade så många och jag tror att det var positivt att vi bytte helg, säger tävlingsledaren Johan Åberg.

För Alice Johansson, 10, var det säsongens första tävling.

– Det kändes bra, men det första åket kändes bäst. Det var en lättare banan då, säger hemmaåkaren kort efter målgången i det andra åket.

Hur är det att åka i den här kylan?

– Det är usch, Iskallt. Man får hoppa runt och gå in och värma sig ibland, säger hon.

Här är resultaten från Nolbyrännan 2016 (nationell ungdomstävling)

D 11-12: 1) Amber Adsten, Östersund-Frösö SLK, 1:22.53, 2) Hanna Brugge, Nolby Alpina SK, 1:25.49, 3) Lisa Mickelsson, IF Hudik Alpin, 1:27.37, 4) Liza Backlund, Sundsvalls SLK, 1:28.89, 5) Clara Hägglund, Nolby Alpina SK, 1:29.51, 6) Agnes Söderberg, Getbergets Alpina IF, 1:30.05, 7) Klara Tyrén, Bollnäs AK, 1:30.21, 8) Jonna Thorsander, Nolby Alpina SK, 1:30.48, 9) Elin Bylund, Nolby Alpina SK, 1:31.01, 10) Tindra Olows, Järvsö IF, 1:32.97, 11) Selma Näsholm, Sundsvalls SLK, 1:34.06, 12) Maja Backe, Nolby Alpina SK, 1:34.11, 13) Maja Frengen, Nolby Alpina SK, 1:36.00, 14) Kajsa Mårtensdotter, Sundsvalls SLK, 1:36.20, 15) Nellie Jacobsson, Sundsvalls SLK, 1:36.55, 16) Engla Ellqvist, Nolby Alpina SK, 1:37.50, 17) Tilde Uppling, Sundsvalls SLK, 1:38.67, 18) Matilda Sjöström-Jonsson, Sundsvalls SLK, 1:39.43, 19) Amelie Isaksson, Nolby Alpina SK, 1:40.62, 20) Johanna Von Reedtz, Gävle Alpina SK, 1:41.29, 21) Ella Johansson, Getbergets Alpina IF, 1:41.68, 22) Alice Svensson, Getbergets Alpina IF, 1:43.35, 23) Filippa Rasteby, Sundsvalls SLK, 1:47.58, 24) Molly Söderbäck, Bergsjö-Hassela AK, 1:48.13, 25) Alice Johansson, Nolby Alpina SK, 1:49.89, 26) Ingrid Lindgren, Friska Viljor AK, 1:50.13, 27) Moa Pettersson, Sundsvalls SLK, 1:55.47, 28) Leia Garnelis, Friska Viljor AK, 1:57.16, 29) Litéa Karlsson, Bergsjö-Hassela AK, 2:06.39, 30) Isabell Engberg, Nolby Alpina SK, 2:06.71, 31) Linnéa Göransson, Getbergets Alpina IF, 2:22.43,

D 13-14: 1) Ellen Schedin, Sundsvalls SLK, 1:23.90, 2) Emma Aicher, Sundsvalls SLK, 1:24.44, 3) Astrid Månsson, Nolby Alpina SK, 1:25.48, 4) Astrid Jonasson, Sundsvalls SLK, 1:27.46, 5) Saga Söderberg, Getbergets Alpina IF, 1:28.30, 6) Emelie Mickelsson, IF Hudik Alpin, 1:28.31, 7) Emma Dahllund, Kramfors AK, 1:28.68, 8) Tuva Jonséus, Täby SLK, 1:31.62, 9) Anna Backe, Nolby Alpina SK, 1:33.55, 10) Denise Hallin, Kramfors AK, 1:34.22, 11) Andrea Björs, Sundsvalls SLK, 1:34.61, 12) Ida Westrin, Nolby Alpina SK, 1:35.45, 13) Kajsa Andersson, Sundsvalls SLK, 1:35.80, 14) Alicia Thorén, Nolby Alpina SK, 1:36.46, 15) Adina Kreij, Sundsvalls SLK, 1:36.85, 16) Johanna Hallberg, Sundsvalls SLK, 1:37.21, 17) Alva Näsholm, Sundsvalls SLK, 1:38.56, 18) Julia Lund, Järvsö IF, 1:39.99, 19) Emma Solberg, Sundsvalls SLK, 1:41.45, 20) Emmie Norman, Sundsvalls SLK, 1:43.41, 21) Moa Hillblom Sandberg, Härnösands Alpina Klubb, 1:45.47, 22) Elin Danielsson, Kramfors AK, 1:46.39,

D 15-16: 1) Ella Bromée, Sundsvalls SLK, 1:20.47, 2) Nikita Lindholm, Sundsvalls SLK, 1:24.89, 3) Wilma Bengtsson, Sundsvalls SLK, 1:25.42, 4) Ida Berglund, Sollefteå A K, 1:29.35, 5) Emma Ljungqvist, Mälaröarnas Alpina SK, 1:30.48, 6) Olivia Göransson, Getbergets Alpina IF, 1:32.71, 7) Lisa Borgsten, Sundsvalls SLK, 1:33.71, 8) Clara Carlén, Mälaröarnas Alpina SK, 1:34.37,

H 11-12: 1) Max Uhlir, Friska Viljor AK, 1:24.83, 2) Simon Svelander, Sundsvalls SLK, 1:27.71, 3) Malte Åberg, Nolby Alpina SK, 1:28.34, 4) Emil Andersson, Bollnäs AK, 1:29.25, 5) Filip Malker, Sundsvalls SLK, 1:29.47, 6) Kevin Arvidsson, Bollnäs AK, 1:30.31, 7) Viktor Jonasson, Sundsvalls SLK, 1:31.95, 8) Simon Alton, Sundsvalls SLK, 1:32.24, 9) Olle Mikelsson, Östersund-Frösö SLK, 1:32.74, 10) Claes Järudd, Saltsjöbadens SLK, 1:34.08, 11) Isak Hannus-Rohlertz, Nolby Alpina SK, 1:36.36, 12) Arthur Sundblad, IF Hudik Alpin, 1:39.45, 13) Tim Berggren, Sundsvalls SLK, 1:39.75, 14) Wilhelm Westlund, Sundsvalls SLK, 1:44.06, 15) Lukas Staaf, Nolby Alpina SK, 1:45.35, 16) Elliot Evans, Mälaröarnas Alpina SK, 1:45.72, 17) Olle Lindgren, Friska Viljor AK, 1:53.60, 18) Filip Olofsson, Nolby Alpina SK, 2:04.84,

H 13-14: 1) Lucas Kongsholm, Sundsvalls SLK, 1:21.41, 2) Emil Nyberg, Sundsvalls SLK, 1:21.82, 3) Gustav Hjorth, Härnösands Alpina Klubb, 1:22.66, 4) Hugo Vennerström, Sundsvalls SLK, 1:23.22, 5) Adam Bromée, Sundsvalls SLK, 1:24.31, 6) Samuel Thorsander, Nolby Alpina SK, 1:24.37, 7) Rasmus Eriksson, Sundsvalls SLK, 1:25.72, 8) Petter Lönnberg, Bollnäs AK, 1:26.00, 9) Bosse Mikelsson, Östersund-Frösö SLK, 1:27.55, 10) Rasmus Westerlund, Sundsvalls SLK, 1:27.93, 11) Wictor Sundblad, IF Hudik Alpin, 1:28.89, 12) Isak Lundbäck, Djurgårdens IF AF, 1:28.92, 13) Lukas Persson, Sundsvalls SLK, 1:30.24, 14) Vincent Elfgren, Bergsjö-Hassela AK, 1:30.75, 15) Nils Granhammar, Sundsvalls SLK, 1:32.24, 16) Johan Eriksson, Bergsjö-Hassela AK, 1:33.21, 17) Alfred Jonsson, Friska Viljor AK, 1:34.83, 18) Anton Lundin, Härnösands Alpina Klubb, 1:41.03, 19) Tim Christiansen, Friska Viljor AK, 1:50.01, 20) Julius Eng, Bergsjö-Hassela AK, 1:54.62,

H 15-16: 1) Hjalmar Folkesson, Sundsvalls SLK, 1:17.76, 2) William Bylund, Nolby Alpina SK, 1:19.45, 3) Axel Nyström, Nolby Alpina SK, 1:19.52, 4) Filip Åberg, Nolby Alpina SK, 1:20.44, 5) David Segelman, Djurgårdens IF AF, 1:20.86, 6) Jacob Thorsander, Nolby Alpina SK, 1:22.58,

Lilla Nolbyrännan (regiontävling):

D 9-10: 1) Moa Nordlander, Getbergets Alpina IF, 1:35.87, 2) Sara Kongsholm, Sundsvalls SLK, 1:38.62, 3) Signe Feil, Sundsvalls SLK, 1:42.49, 4) Astrid Hedin, Nolby Alpina SK, 1:42.58, 5) Emma Arenlid, Härnösands Alpina Klubb, 1:48.95, 6) Lina Näsholm, Sundsvalls SLK, 1:49.89, 7) Tine Nyberg, Sundsvalls SLK, 1:49.99, 8) Emma Bergman, Nolby Alpina SK, 1:52.39, 9) Josephine Isaksson, Nolby Alpina SK, 1:53.77, 10) Emma Forssbeck, Nolby Alpina SK, 1:55.78, 11) Nike Högdahl, Friska Viljor AK, 2:00.70, 12) Nora Åberg, Sundsvalls SLK, 2:02.08, 13) Noelle Lindberg, Nolby Alpina SK, 2:06.15, 14) Irma Hamrén, Sundsvalls SLK, 2:06.54, 15) Maria Westlund, Sundsvalls SLK, 2:11.46, 16) Clara Persson, Sundsvalls SLK, 2:12.43, 17) Ebba Lundin, Härnösands Alpina Klubb, 2:28.33,

H 9-10: 1) Maximilian Aicher, Sundsvalls SLK, 1:27.97, 2) Edvin Hägglund, Nolby Alpina SK, 1:29.87, 3) William Nordin, Sundsvalls SLK, 1:35.86, 4) Aaron Torsander, Nolby Alpina SK, 1:35.97, 5) Moltas Karlsson, Bergsjö-Hassela AK, 1:39.99, 6) Malte Uhlir, Friska Viljor AK, 1:40.52, 7) Elliot Malker, Sundsvalls SLK, 1:44.39, 8) Andrei Kuzmin, Sundsvalls SLK, 1:45.02, 9) Frans Kjellberg, Sundsvalls SLK, 1:45.34, 10) Calle Persson, Sundsvalls SLK, 1:46.12, 11) Malte Jonasson, Sundsvalls SLK, 1:55.17, 12) Robin Hansson, Sundsvalls SLK, 1:55.75, 13) Vincent Selin, Getbergets Alpina IF, 1:56.50, 14) Ludvig Uppling, Sundsvalls SLK, 1:58.55, 15) Emil Strand, Sundsvalls SLK, 1:59.87, 16) Ville Jonsson, Friska Viljor AK, 2:03.79, 17) Axel Danielsson, Kramfors AK, 2:09.05, 18) Leo Hjärtström, Nolby Alpina SK, 2:15.28, 19) Holger Nivfors, Härnösands Alpina Klubb, 2:36.23,