Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Deltagarrikt Medelpadsrally

Annons
Spelårslånga Medelpadsrallyt avslutades på sönagen med den nionde och sista deltävlingen i Söråker.

Trots att delävlingarna totalt lockat 180 spelare fick inte rallyt någon guldstatus eftersom tillräckligt med "riktiga" silvertävlingar saknades.

Lennart Sohlin, SBK, försvarade sin titel som rallymästare. Lisa Åkerdahl, Timrå spelade åt sig silvret medan Eric Boberg, SBK, lade beslag på bronsplatsen.

Resultatlistan från aprilsilvertävlingen i Söråker är preliminär eftersom datorn vägrade ge rätta resultat den nästa sista spelomgången.

Preliminärt resultat, sista rallydeltävlingen Söråker (10 par): 1) Dan Bylund-Anders Jakobsson 138 poäng, 2) Anneli Sagersten-Gunnar Ahlberg 130, 3) Ulla Blanck-Ulf Henriksson 122, 4) Jan Törnroos-Berth Ulander 108.

Tio-i-topp i Medelpadsrallyt (180 spelare): 1) Lennart Sohlin, SBK 74 rallypoäng, 2) Lisa Åkerdahl, Timrå 61, 3) Eric Boberg, SBK 55, 4) Carina Sjöblom, Söråker 45, 5) Dan Bylund, SBK 36, 6) Staffan Hedman, SBK 35, 7) Åke Larsson och Anders Jakobsson, Söråker 34,

9) Bo Sundström, Bräcke 32, 9) Majlis Eriksson, BK Allians och Lennart Bylund, SBK 28.

Västra Ligan

Spelårets Västra Liga slutspelades på söndagen. Toppmötet mellan Östlund och Engström slutade 20-10 och jämtarna blev därför klara ligasegrare.

Resultat Västra Ligan, sista omgången: Östlund-Engström 20-10. Elfström-Haraldsson 12-18. Henrixon-Walker 4-25. Gillander: Frirond 18-0.

Slutställning: 1) Östlund, Bräcke 136 VP, 2) Gillander, Torpshammar 120, 3) Engström, Ånge 115, 4) Haraldsson, Torpshammar 114, 5) Walker, Bräcke 114, 6) Elfström, Do 108, 7) Henrixon, Ånge 30.

Sundsvallsligan

Efter Sundsvallsligans våravslutning för divisionerna III och IV står det klart att Härnösandslagen Norberg och Molin tar klivet upp till tvåan och att teamen Blanck och Parment lämnar "träsket" och återfinns i trean till hösten

Överlägsna divisionsegrar var Norberg med inspelade 106 VP och Blanck med 104. Lagen Nordlander, Torpshammar och Hellström, Timrå räddade nytt divisiontrekontrakt.

Punkt för ligans vårsäsong sätts 20 april då sista matcherna i elitserien och div I:s kvalserie spelas.

Resultat Div III, sista våromgången: Hellström-Molin 24-6. Jutterström-Norberg 4-25. Nordlander-Törnroos WO 18-0.

Slutställning:1) Norberg 106 VP, 2) Molin 73, 3) Nordlander 70, 4) Hellström 61,

5) Jutterström 60, 6) Törnroos 50.

Resultat Div IV ,sista våromgången: Blanck-Blomqvist 15-15. Bydén-Parment 15-15. Papp-Höglin 14-16.

Slutställning: 1) Blanck 104 VP, 2) Parment 82, 3) Blomqvist 76, 4) Bydén och Höglin 71, 6) Papp 40.

Från den gångna spelveckan noteras för övrigt att:

* Söråkers bridgeklubb efter en jämförelsevis kort levnadstid går i graven vid kommande söndags öppna KM-tävling. Klubben har nått riksppmärksammade framgångar, men egna speldagarna har lockat alltför få deltagare för en överlevnad på sikt.

Förhandlingar pågår om en sammanslagning md Timrå BK.

* Maj Elfström tydligen är i kanonslag. Tre segrar i rad denna vecka med olika partners:

City (Erik Sundbom), SJ (Inga Rasmusson) och Harmoni (Verner Olsson).

* skribenten är stolt över att ha spelat sig in i bridgens så kallade tusenklubb- den cirka 180 personer stora samling av spelare som fått ihop över 1 000 mästarpoäng,

* de som vill gräva guld har möjlighet till detta inom kort eftersom Gävle anordnar en guldstatustävling 22 - 24 april

* och att det vid MBF:s nya styrelses första sammanträde fattades beslut om vilka ansvarsområden varje ledamot har inför den kommande verksamheten. Det låter betryggande.

RESULTAT FSB-ANSLUTNA KLUBBAR:

Timrå, Aprilsilver (11 par): 1) Nichlas Eliazohn-Emil Tibblin 114 poäng, 2) Eric Boberg-Bengt Rodin 103, 3) Per-Arne Olsson-Bert Hellström 99, 4) Lisa Åkerdahl-Rune Skoglund 89.

Alliansen Trivselbridge PT (19 par): 1) Klas Åslund-Henry Häljeryd 202 poäng,

2) Ulla-Greta Winberg-Liz Callbo 181, 3) Elisabeth Nyberg-Eva Löfqvist 180, 4) Margareta Barreby-Åke Lindström 175, 5) Leif Persson-Kjell Jacobsson 169, 6) Lars Torstensson-Bernt Andersson 164.

Alliansen PT (14 par): 1) Eric Boberg-Staffan Hedman 148 poäng, 2) May Åkesson-Majlis Eriksson 147, 3) Åke Larsson-Nichlas Eliazohn 142, 4) Lena och Lars-Anders Svensson 136, 5) Bo Sundström-Anders Jakobsson 133.

Alliansen Dagbridge (13 par): 1) Margareta Barreby-Rolf Nyberg + 16 poäng, 2) Sören Andersson-Bertil Häggström 15, 3) Maimu Tamleth-Ellen Salzberg 14, 4) Britt Runsvik-Kerstin Björck 11.

Alnö HCP PT (12 par): 1) Alf Tjernberg-Per Jansson 159 poäng, 2) Rune Skoglund-Eric Boberg 124, 3) Birgitta Dahlin-Ernesto Iorio 116, 4) Egon Bohman-Sven-Olov Hellqvist 115.

Ånge Barometer (12 par): 1) Börje Palm-Gösta Jönsson 141 poäng, 2) Lasse Larsson-Bernth Olofsson 126, 3) Inger Larsson-Bertil Ärlesved 121, 4) Erik Persson-Tomas Högdahl och Arne Håll-Lars Blomqvist 119.

RESULTAT PENSIONÄRSBRIDGE MED FLERA:

City PT (22 par): 1) Maj Elfström-Erik Sundbom + 56 poäng, 2) Kjell Söderström-Bo Wiberg 43, 3) Jos Söderberg-Sven-Erik Svedin 36, 4) Bo Byléhn-Sverker Ernback och Berta Boström-Inga Rasmusson 35, 6) Irene Pettersson-Ulla Blanck 31,

7) Erik Wikner-Stig Westin 25.

B.F.R. PT 12/4 (14 par): 1) Brita Nyman-Anna-Lisa Wallberg 136 poäng, 2) Jan-Erik Torstensson-Arne Malm 135, 3) Lars Stegerud-Sven-Bertil Berglund 120, 4) Karl-Gustaf Vannby-Hans Krohn 119, 5) Brit Parment-Britta Sundberg 116.

B.F.R. PT 15/4 (16 par): 1) Elly och Göran Strandberg 196 poäng, 2) Arne Malm-Jan-Erik Torstensson 195, 3) Brita och Bengt Eldered 188, 4) Kerstin och Åke Bäcklund 183, 5) Ingrid Edelsvärd-Winnefrid Isaksson 180.

Timrå PRO PT (11 par): 1) Stig Odsberg-Alf Tjernberg 114 poäng, 2) Olan Hedström-Henry Häljeryd 91, 3) Viktoria Einarsson-Mona Tägtström 90, 4) Vilgot Lind-Jan Söderberg 89.

PRO Kvissleby PT 13/4 (11 par): 1) Erik Eriksson-Bernt Pettersson 102 poäng, 2) Siv Westin-Selmer Åhman 89, 3) Ingrid och Lars-Erik Åsander 85, 4) Kerstin Pettersson-Sören Bergman 83.

PRO Kvissleby PT 15/4 (11 par): 1) Sören Sörlén-Selmer Åhman 126 poäng, 2) Ingrid och Lars-Erik Åsander 125, 3) Barbro Ström-Ella Norrman 116, 4) Marianne Jutterström-Greta Alke 114.

SJ PT 13/4 (11 par): 1) Maj Elfström-Inga Rasmusson 94 poäng, 2) Lars Qvist-Owe Persson och Sune Jansson-Bo Wiberg 90, 4) Ola Bergqvist-Lennart Mikaelsson 87.

Centrum PT (12 par): 1) Ing-Marie Andersson-Birgit Nilsson 120 poäng, 2) Rut Welander-Henrik Nilsson 113, 3) Margit Malmström-Olan Hedström 104, 4) Gun Gillgren-Enar Elmehög 101.

Allégården PT 14/4 (8 par): 1)May Åkesson-Inga-Lisa Forsberg 53 poäng, 2) Märit Dahné-Barbro Hedström 45, 3) Britt Bergman-Lennart Persson 44.

Haga PT (12 par): 1) Ulla Blanck-Berta Boström 149 poäng, 2) Jan Westberg-Lennart Larsson 147, 3) Sigbritt och Lars-Henrik Olsson 136, 4) Kjell Karlsson-Sven-Erik Svedin 131.

Harmoni PT 15/4 (13 par): 1) Maj Elfström-Verner Olsson 154 poäng, 2) Berta Boström-Lennart Wiklund 133, 3) Sven-Erik Svedin-Kurt Eggestig 127, 4) Kjell Söderström-Bo Wiberg 126.

Gaffelby PT 15/4 (12 par): 1) Gösta Martinsson-Ernst Lundgren +30 poäng, 2) Lennart Nordkvist-Sune Jansson 28, 3) Inger och Bo Byström 26, 4) Barbro och Olan Hedström 19.

ERIC BOBERG

Mer läsning

Annons