Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Följ kvällens gala live på ST.nu

I kväll är det träff igen för Klubben för inbördes beundran.
700 personer i kostym och långklänning samlas på Södra Berget för att äta gott och hylla varandra.

Annons

Så kanske en del uppfattar Sundsvall Business Awards.

Men framför allt är det en kväll fylld av glädje, av stolthet och av gemenskap.

En kväll där framför allt mindre företag hamnar i strålkastarljuset en stund och några av dem faktiskt får ta emot pris som vinnare. Och det kan vara riktigt stort inför en entusiastisk publik.

Galan bidrar säkert till att några företagare i regionen blir inspirerade att anstränga sig lite till och då är mycket vunnet. För jobben och för Sundsvall.

På ST.nu följer du kvällens gala live från Södra Berget, sändningen leds av ST:s nyhetschef Oskar Nord.

17.30 Sändningen startar.

18.15 Invigning.

19.00 Årets rookie

Nominerade: Joakim Moxén & Martin Östlund, Mittnordenblock AB, Tina Olofsson & Sellatin Zianak, Grace of Sweden, Maria Skalin & Mari R. Nordstrand, Unika Butiker.

19.15 Årets innovatör

Nominerade: Gudrun Brännberg, Utvecklingsporten AB, Mattias Tjärnström, Kneefree AB, Joakim Moxén & Martin Östlund, Mittnordenblock AB.

19.30 Årets miljöpris

Nominerade: SCA Forest Products i samarbete med Sundsvall Energi, Njurunda företagarförening, Västernorrlands läns landsting.

19.40 Årets entreprenör

Nominerade: Jonas Hamlund, Per Hermansson & Ola Hermansson, Sundsvalls Rederi AB & Bite line, Susanne Bertlin, Bertlin Agency, Milan Rupertsson, IFAB AB.

20.50 Årets ambassadör

Nominerade: Mikael Sjöblom, Inspecta, Inspecta Sweden AB:s årliga konferens, Diana Kapitanska, Företagarna Sundsvall & Thomas Byström, Företagarna Västernorrland, Företagarnas rikskongress 2014, Johanna Aybar Ekberg, Meter Television, inspelning av Gladiatorerna.

21.05 Årets Ek

Nominerade: Faradium Bygg AB, Håkan Söderlind, Veterinärhuset Södra Berget AB, Energi & Driftteknik i Sundsvall AB, Peter Nyberg.

21.20 Pris Årets IT-profil

Årets IT-profil presenternas på galan.

21.30 Årets företagare

Nominerade: Stig Svedberg, Tvättbjörnen Förvaltning AB, Daniel & Elin Bergström, Nysäter Lantbruk, John Iggström, Sundsvalls Södra Sotningsdistrikt.

21.40 Årets unga ledare

Nominerade: Andreaz Strömgren, Sundsvalls Kommun, Daniel Urander, Sundsvalls GK, Sebastian Norman, Sebnor Recycling.

21.50 Avslutning med summering, intervjuer och eftersnack.

Mer läsning