Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Mjukstart i bridgeupptakten

Annons
Sundsvallsligans höstomgång omfattar bara tre divisioner med sammanlagt 22 lag till start. Ett något mindre deltagande än väntat.
Divisionerna I och III består av åtta lag, där kvalspel sker i tre omgångar i två grupper, medan Div II spelar en enkelserie med sex lag.
Två uppskjutna matcher har spelats i Div II: Härnö I - Bengt Gudstavsson 8-22. Bo Andersson-Nordlander 25-3.
Lite överraskande är att de två spelstarka Härnösandslagen förlorat sina matcher.
Ställning div II efter första kvalomgången: 1) Andersson 25 VP, 2) Gustavsson 22, 3) Kristian Karlsson 20, 4) Öbacka 10, 5) Härnö 8, 6) Nordlander 3.
Div III Kvalgrupp A: Lars-Anders Svensson-Hellström 25-3. Hermansson-Parment Uppskjuten.
Kvalgrupp B: Blanck-Jutterström 14-16, Höglin-Törnroos WO 18-0.
Liksom tidigare år har hösten inledningsvis haft mjukstartsprägel över hela linjn med undantag av Hagapensionärerna som noterat oväntat fina deltagarsiffror.
Den gångna veckans lirare heter Lisa Åkerdahl, somspelat hem två raka triumfer. Först i fusionerade BK Stopps allra första tävling i sällskapmed Anna-Mari Öhlén och därefter på Alnön tillsammans med Lennart Sohlin. Alnöpremiären var också starten för den spelårslånga tävlingen Östra Mästerskapet.
RESULTAT FSB-ANSLUTNA KLUBBAR:
BK Stopp, höstpremiär , Barometer 29/8 (9 par): 1) Lisa Åkerdahl-Anna-Mari Öhlén 103 poäng, 2) Rune Skoglund-Eric Boberg 93, 3) Carina Sjöblom-Helena Strömberg 90.
Alliansen, Trivselbridgen Barometer 29/8 (10 par): 1) Britt Bergman-Åke Lindström +25 poäng, 2) Gun och Bo Åstrand 24, 3) Bernt Andersson-Kjell Jacobsson 21.
Alliansen PT 30/8 (9 par): 1) Staffan Hedman-Emil Tibblin 111 poäng, 2) Marie Rylander-Rune Skoglund och Andreas Westman-Sven Ponton 93.
Alnö, Barometer och Östra Mästerskapet deltävling I (11 par): 1) Lisa Åkerdahl-Lennart Sohlin 114 poäng, 2) Sjunne Johansson-Eric Boberg 112, 3) Ulf Henriksson-Per Jansson 111, 4) Rune Skoglund-Andreas Westman 109.
Ånge, Samlingsbarometer 1/9 (9 par): 1) Lars Blomqvist-Arne Håll 105 poäng, 2) Gustav Oskarsson-Veinö Lahtinen 98, 3) Stig Nilsson-Sven Gregorsson 97.
RESULTAT PENSIONÄRSKLUBBAR MED FLERA:
Centrum PT 25/8 (8 Par): 1) Margit Malmström-Olan Hedström 92 poäng, 2) Brita Haslum-Henrik Nilsson 89. 3) Birgitta och Tord Bernnerman 84.
Centrum PT 1/9 (8 par): 1) Ing-Marie Andersson-Dan Mattsson 98 poäng, 2) Margit Malmström-Olan Hedström 93, 3) Marie Stål-Lizzy Styf 72.
Haga PT 25/8 (23 par): 1) Lennart Wiklund-Kjell Karlsson 285 poäng, 2) Liz Callbo-Karl-Åke Persson 276, 3) Bert Hellström-Trusse Andersson och Irene Pettersson-Liane Svensson 272, 5) Gunnar Nygren-Bernt Åhlund 270, 6) Gunnel Sandberg-Erik Sundbom 269, 7) Margitta Persson-Marie-Louise Augutis 264, 8) Anne-Marie och Arne Jonzon 257.
Haga PT 1/9 (16 par): 1) Bert Hellström-Trusse Andersson 213 poäng, 2) Majlis Eriksson-Berta Boström 208, 3) Anne-Marie och Arne Jonzon 187, 4) Ingrid och Lars-Erik Åsander 186, 5) Verner Olsson-Erik Sundbom 184.
B.F.R. Höststart PT 30/8 (9par): 1) Margitta Persson-Mare-Louise Augutis och Ingalill Eriksson-Ulla Larsson 68 poäng, 3) Inez Jakobsson-Ingrid Edelsvärd 64.
B.F.R. PT 2/9 (9 par): 1) Ingegerd och Kjell Backlund 97 poäng, 2) Björg Porrvik-Eivor Örlefors 86, 3) Elvie Målqvist-Tage Eriksson 75.
Harmoni Höststart PT 2/9 (12 par): 1) Liane Svensson-Malis Eriksson 154 poäng, 2) Margitta Persson-Trusse Andersson 144, 3) Nils Eriksson-Arne Jonzon 139, 4) Liz Callbo-Karl-Åke Persson 130.

Mer läsning

Annons