Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Veteraner i toppen

Lag Lars-Anders Svensson, Alnö har tagit full pott efter två kvalomgångar i Sundsvallsligans div III och har redan säkrat en plats i den kvalfinal som leder till avancemang till Div II.

Annons
I onsdags besegrades lag Hermansson, BK Stopp med överlägsna 25-4. I alnöteamet spelar förutom lagkaptenen Svensson också Yngve Sundberg, Sverker Ernback, Owe Persson och Lars Qvist.
Resultat Sundsvallsligans Div III , kvalomgång 2 , Grupp A: Hermansson-Svensson 4-25, Hellström-Parment 25-5.
Ställning efter två av tre kvalomgångar: 1) Svensson 50 VP, 2) Hellström 28, 3) Hermansson 23, 4) Parment 16.
Gruppledarlaget är ensam med en VP-skörd över medel. Eftersom två lag tar klivet upp till kvalfinalsgruppen väntar en intressant och avgörande kvalomgång 12 oktober. Då möts Hellström-Hermansson och Parment-Svensson. Den förstnämnda drabbningen blir helt avgörande vilket lag som följer Svenssönerna till kvalfinalen.
Resultat Sundsvallsligans Div III, kvalomgång 2, Grupp B: Blanck-Höglin19-11.Jutterström-Törnroos WO 18-0.
Ställning efter två av tre kvalomgångar: 1) Jutterström 34, 2) Blanck 33, 3) Höglin 29, 4) Törnroos 0.
Lag Törnroos kommer att lämna WO i samtliga grundomgångar.Det innebär att lag Blanck får 18 VP i omgång 3 och en slutskörd på 51 VP, vilket bör räcka till finalspel. Lag Höglin måste besegra Juttangänget med minst 18-12 för at ta en plats i kvalfinalen.
De två uppskjutna matcherna i Div II har spelats: Nordlander-Öbacka 6-24. Bo Andersson-Härnö 24-6.
Ställning Ligans Div II efter två omgåpngar: 1) Andersson 49 VP , 2) Gustavsson 38, 3) Öbacka 34, 4) Karlsson 34, 5) Härnö 14, 6) Nordlander 9.
Redan i detta tidiga skede ser det ut som veteranerna i lag Andersson är beredd för en comeback ki ettan till våren.
RESULTAT FSB-ANSLUTNA KLUBBAR:
BK Stopp, barometer 12/9 (8 par): 1) Berth Uhlander-Jan Törnroos och Åke Larsson-Anders Jakobsson 92 poäng, 3) Gunnar Ahlberg-Lennart Sohlin 90.
Alliansen, Trivselbridge 12/9 (8 par): 1) Birgitta Svensson-Alf Nylander och Per-Axel Öberg-Sven-Åke Olsson 65 poäng, 3) Ylva Papp-Pelle Negga 62.
Alliansen, Handikapp, 13/9 (9 par): 1) Birgitta Wiberg-Leif Sundqvist 98 poäng, 2) Ulla Blanck-Liane Svensson 87, 3) Emil Tibblin-Staffan Hedman 85.
Alliansen, Dagbridgepremiär 7/9 (10 par): 1) Runa Mähler-Gudrun Nordkvist + 19 poäng, 2) Bernt Ålund-Gunnar Nygren 15, 3) Sonja Ottander-Gunhild Kibe 9.
Alliansen Dagbrigde PT 14/9 (11 par): 1) Gudrun Nordkvist-Sören Andersson + 21 poäng, 2) Ann-Christine och Lars Felländer 18, 3) Birgit och Henrik Nilsson 13, 4) Margareta Barreby-Märit Dahne 72.
Alnö Handikapp 8/9 (8 par): 1) Erik Gulliksson-Andreas Westman 90 poäng, 2) Alf Tjernberg-Per Jansson 82, 3) Ernesto Iorio-Yngve Sundsberg 80.
Alnö V75 15/9 (10 par): 1) Eric Boberg-Rune Skoglund 136 poäng, 2) Bo Åstrand-Kent Bäckström 118, 3) Lisa Åkerdahl-Lennart Sohlin 115.
Ånge PT 15/9 (8 par): 1) Erik Westberg-Karl-Erik Johansson och Stig Nilsson-Sven Gregorsson 97 poäng, 3) Torbjörn Eriksson-Bernth Olofsson och Lars Håll-Lars Blomqvist 91.
RESULTAT PENSIONÄRSKLUBBAR MED FLERA:
Centrum, PT 8/9 (10 par: 1) Brita Haslum-Margareta Geijer och Birgit Nilsson-Ing-Marie Andersson 103 poäng, 3) Birgitta och Tord Bennerman 96.
City, PT 13/9 (19 par): 1) Inger Byström-Kjell Karlsson + 59 poäng, 2) Bo Byléhn-Sverker Ernback 53, 3) Gunnel Sandberg-Erik Sundbom 42, 4) Viktoria Einarsson-Sigbritt Olsson 21, 5) Liz Callbo-Karl-Åke Persson 17, 6) Olan Hedström-Sixten Holmström 16.
Harmoni PT 9/9 (9 par): 1) Karin Eriksson-Sture Holm 93 poäng, 2) Irene Pettersson-Ulla Blanck 86, 3) Maj Elfström-Verner Olsson 80.
B.F. R. PT 13/9 (10 par): 1) Margitta Persson-Marie-Louise Augutis 86 poäng, 2) Åke Lindström-Åke Nyléhn 84, 3) Karl-Georg Vannby-Hans Krohn 75.
Allégården PT 14/9 (11 par): 1) Sixten Holmström-Elis Sundström 81, 2) Inga-Lisa Forsberg-Anna-Lisa Sanner 81, 3) Runa Mähler-Elin Norberg 73, 4) Märit Dahné-Barbro Hedström 72.
SJ PT 14/9 (11 par): 1) Lennart Mikaelsson-Ola Bergqvist 89 poäng, 2) Karin Eriksson-Sture Holm och Sune Jansson-Kjell Karlsson 77, 4) Inga Rasmusson-Gudrun Nordkvist 73.
Haga PT 15/9 (13 par): 1) Birgitta Svensson-Alf Nylander 143 poäng, 2) Erik Sundbom-Trusse Andersson 140, 3) Anne-Marie och Arne Janzon 137, 4) Marie-Louise Augutis-Margitta Persson 126.
Eric Boberg

Mer läsning

Annons