Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Minnesord Nils Wide

Nils Wide, vars farfars bror professor Anders Wide – som år 1906 grundade Medelpads Fornminnesförening (MFF) – har alltid varit intresserad av föreningens verksamhet.

Annons

Genom sitt enorma kunnande och sin generositet har han varit en stöttepelare för MFF. Hans fars fotointresse har resulterat i en mängd historiska dokument som förklarar en del av Nils enorma kunskaper om Sundsvalls historia.

Han var en given årsmötesordförande och naturligtvis hedersmedlem hos MFF och kunde några månader före sin bortgång återinviga trappuppgången i föreningens museum, där numera hans bild som fornminnesföreningens största mecenat pryder väggen. Det sista stora projekt, som han finansierade, är audioguidningssystemet som MFF håller på att installera.

Jag minns också med glädje de roliga och trivsamma samtal vi hade nu senast under Nils sjukhusvistelse, där han alltid var mycket intresserad av senaste nytt från "berget". Vi är skyldiga Nils ett stort och varmt tack för allt han givit oss!

Jürgen Holoch

Ordförande Medelpads Fornminnesförening

Mer läsning

Annons