Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

MittMedia Folkrace Cup: Så funkar den – och här är alla tävlingar och resultat

Artikel 14 av 46
Folkrace 2018
Visa alla artiklar

Se nuvarande poängställning längre ner!
MittMedia storsatsar på folkrace och startar ny cup!
Under 15 livesända tävlingar har de tävlande möjlighet att samla poäng. I höst väntar direktsänd superfinal med fina priser (se priser längre ner).
Här kan du läsa om upplägget i cupen och vilka tävlingar som ingår.

Annons

► SE KOMMANDE SÄNDNING: Finaldagen på Lumekfestivalen live!

Nu startar MittMedia folkrace cup. 15 deltävlingar - alla direktsända - samt superfinal i höst.

15 direktsända tävlingar, från maj-september. De ingår i nya MittMedia folkrace cup.

Håll koll på alla våra sändningar via facebooksidan Folkrace-TV.

Som förare får man räkna sina tre bästa resultat. 30 förare i seniorklassen kvalificerar sig till finalen, och i klasserna junior och dam/veteran kommer vi plocka in 18 förare till finalen.

OBS: Vi kommer att plocka in förare till finalen efter listan, vilket betyder att de med mest poäng går först. Men om ett gäng förare med mycket poäng inte har möjlighet att köra finalen så plockar vi vidare i listan. Så det är läge att anmäla sig till finalen även fast man inte hamnat på "rätt sida" om gränsen. (inbjudan kommer senare).

I finalen - den 7 oktober i Borlänge - nollställs resultaten och man kör tre kvalomgångar, och därefter semifinaler och finaler.

Som Plus-kund kan du se alla tävlingar vi sänder, alla reportage m.m. som görs i folkracesatsningen. Det kostar 1:- att testa första månaden, därefter 99:- i månaden. Bli Plus-kund genom att klicka här och följa instruktionerna.

Så samlar du poäng i tävlingarna:

Man får poäng om man tar sig till A- B- och C-final i någon av de tävlingar vi sänder och som ingår i cupen. Vinnaren i A-finalen i respektive klass får 20 poäng, och sen är det fallande skala med en poäng i taget på placering ner till sjätte plats i C-final. (ex; en fjärde plats i A-final ger 17 poäng, en tredje plats i B-final vid runner up ger 13 poäng osv)

(På de tävlingar som separerar dam och veteran samlar man poäng i respektive klass till sitt totala resultat. Samma sak med de tävlingar som separerar RWD och FWD; poäng till finalisterna i båda klasserna).

Resultat i MittMedia cup just nu:

(Uppdaterat efter Örnsköldsvik. Nästa tävling är Lumekfestivalen. Se lista längre ner)

SENIORER:

Lilleman Andersson (Bollnäs MK): 15, 11, 18 = 44

Daniel Andersson (Timrå MK): 17, 7, 20 = 44

Tobias Svärd (MK Orion): 20, 20 = 40

Pelle Wilén (Strängnäs AMS): 18, 19 = 37

Mauritz Palm (Ljusdals MS): 20, 17 = 37

Christian Tjernell (SHRA Sundsvall): 19, 6, 11 = 36

Tommy Sandberg (Sunnansjö MK): 15, 20 = 35

Henrik Olsson (AMF Årsunda): 20, 15 = 35

Dan Olsson (SMK Gävle): 17, 15 = 32

Jonas Olsson (Bollnäs MK): 18, 14 = 32

Patrik Åsberg (AMF Årsunda): 17, 8, 6 = 31

Rikard Sundberg (SHRA Sundsvall): 14, 16 = 30

Jocke Stattin (Gestrike RT): 7, 12, 10 = 29

Micke Ludde Heed (Sunnansjö MK): 16, 12 = 28

Dan Olsson (AMF Årsunda): 20, 7 = 27

Conny Göransson (Sandvikens MK): 16, 10 = 26

Andreas Solhag (Borlänge MK): 11, 15 = 26

Dennis Lundberg (Gestrike RT): 10, 15 = 25

Jonas Hallgren (Hagfors MK): 18, 7 = 25

Jonas Johansson (Svärdsjö MK): 11, 10 = 21

Fredrik Borg (SMK Hälsinge): 10, 10 =20

Jim Hägerström (Films MK): 20

Filip Borg (SMK Hälsinge): 20

Robert Karlsson (Jämtlands MK): 20

Daniel Samuelsson (MK Team Westom): 20

Magnus Björck (Films MK): 11, 8 = 19

Stefan Olsson (Mora MK): 19

Andreas Rönnlöf (Skepptuna MK): 19

Alexander Westlund (Gestrike RT): 19

-----------30-gränsen-----------

Hampus Sundberg (Krokoms MK): 19

Mathias Hansson (Årjängs MK): 19

Bert-Ola Forsberg (SHRA Sundsvall): 19

Magnus Olsson (Järbo MK): 19

Samuel Berg (MK Kopparberg): 19

Niclas Bergström (Umeå AK): 19

B-O Näslund (Vännäs MK): 9, 9 =18

Anders Norman (SMK Hedemora): 18

Tony Lindstens (Borlänge MK): 18

Henke Palm (Ilbo MK): 18

Daniel Bergvall (Ragundadalens RC): 18

Per-Olov Persson (Laxå MK): 18

Richard Olsson (Härnösands MK): 18

Gustaf Jansson (Rasbo MK): 18

Peter Hagström (AMF Årsunda): 9, 8 = 17

Niclas Blomkvist (SMK Gävle): 12, 5 = 17

Robin Green (SMK Hedemora): 17

Patrik Hansson (Skepptuna MK): 17

Per Persson (Södra lappmarkens MK): 17

Torbjörn Gustafsson (Säffle MC): 17

Fredrik Olsson (Krokoms MK): 17

Emil Fridell (Jämtlands MK): 8, 9 = 17

David Westman (Fredriksbergs MK): 17

Joni Rahkonen (Films MK): 17

Roger Forsberg (Örnsköldsvik MK): 16

Joachim Bergquist (Piteå MS): 16

Johan Nordén (Ljusdals MS): 16

Joel Olsson (SMK Söderhamn): 16

Peter Nowén (Hallsbergs MK): 16

Niclas Gråbo (Vansbro MK): 16

Henrik Petersson (Södra Lappmarkens MK): 16

Andreas Ledin (MK Kopparberg): 16

Eddie Gilberg (Gestrike RT): 15

Mattias Lepistö (Ragundadalens RCSF): 15

Anton Nersveen (Finnskoga MK): 15

Christoffer Ylander (MK Nordjämten): 15

Anton Berggren (Örnsköldsviks MK): 15

Jan Ingesson (Borlänge MK): 14

Mikael Dahlstedt (SMK Hedemora): 14

Jens Ask (Stockhoms bilklubb): 14

Emil Bergkvist (Hofors MS): 14

Simon Gulle (Jämtlands MK): 14

Tom Hultman (Filipstads MC): 14

Jerry Ottosson (Ånge MK): 14

Thijs van Alphen (Hagfors MK): 14

Robin Östfalk (Örnsköldsviks MK): 14

Roger Ingesson (Borlänge MK): 13

Robert Törnqvist (SMK Söderhamn): 13

Thomas Åsberg (Gestrike RT): 13

Filip Hedlöv (SMK Hedemora): 13

Anders Nordén (Ljusdals MS): 13

Jesper Åkervall (Ånge MK): 13

Marcus Johnsen (Laxå MK): 13

Johan Sundvik (AMF Årsunda): 13

Hans Roger Lundberg (Sandvikens MK): 13

Henrik Albinsson (Fredriksbergs MK): 13

Jonathan Edström (Skellefteå MS): 13

Daniel Hermansson (Nyhyttan Avesta RT): 12

Lennart Falk (Hofors MK): 12

Mattias Lönn (AMF Årsunda): 12

Tobias Oravamäki (Gestrike RT): 12

Mikael Alenius (Härnösands MK): 12

Pontus Lindh (Hagfors MK): 12

Timo Strömqvist (Krokoms MK): 12

Bruno Svedberg (Härnösands MK): 12

Tommy Hysing (SMK Dala Falun): 11

Henrik Edgren (Munkfors MC): 11

Emil Totte Gustafsson (Ludvika MS): 11

Anders Grannas (Siljan bilracing klubb): 11

Johan Sandow (Umeå AK): 11

Fredrik Lindberg (SMK Hälsinge): 11

Tobias Lundgren (Härnösands MK): 10

Sebastian Flink (MK Ran Askersund): 10

Junior Holmin (Ljusdals MS): 10

Kristoffer Eriksson (Åsele MS): 10

Emil Hansson (Järbo MK): 10

Simon Arvidsson (Borlänge MK): 9

Andreas Turner (Borlänge MK): 9

Mattias Bergfors (Härnösands MK): 9

Björn Wirenborg (MK Kopparberg): 9

Daniel Hagman (Botkyrka MK): 9

Andreas Pettersson (Skepptuna MK): 9

Rasmus Lundqvist (Fagersta MK): 8

Anton Edvardsson (Borlänge MK): 8

Henrik Quarfordt (Storfors MK): 8

David Elofsson (Krokoms MK): 8

Alexander Skan (Storfors MK): 8

Mattias Bergfors (Härnösands MK): 8

Marcus Dufström (Grangärde RRC): 7

Emil Gilberg (Gestrike RT): 7

Frank Jacobsson (Vara MK): 7

Michael Lundin (Gröndal MSK): 7

Jimmy Helmersson (SMK Uppsala): 7

Anton Lönn (AMF Årsunda): 7

Emil Henriksen (SMK Söderhamn): 6

Niklas Eriksson Glad (AMF Årsunda): 6

Micke Sundberg (SHRA Sundsvall): 6

Max Lindberg (Krokoms MK): 6

Andreas Olsson (Likenäs MK): 6

Mattias Åkervall (Ånge MK): 6

Stefan Ström (Sandvikens MK): 6

Alexander Wollbro (Robertsfors MS): 6

Marcus Gladh (AMF Årsunda): 5

Mikael Dahlstedt (SMK Hedemora): 5

Claes Sandin (Sandvikens MK): 5

Peter Bäckman (Härnösands MK): 5

Michael Segelström (Hällefors MK): 5

Patrik Engberg (Krokoms MK): 5

Toni Koponen (Hällefors MK): 5

Erik Berg (Jämtlands MK): 5

Oskar Rosén (Gestrike RT): 5

JUNIORER:

Emil Lagergren (Borlänge MK): 20, 19, 20 = 59 (Resultat utöver de räknade: 9, 15, 19)

Casper Falk (SMK Gävle): 20, 19, 20 = 59 (Resultat utöver de räknade: 16, 17)

Felix Granlund (Hede MK): 15, 19, 17 = 51 (Resultat utöver de räknade: 13)

Niclas Wolfenstein (Krokom): 15, 20, 15 = 50

Kristoffer Aronsson (Krokoms MK): 17, 17, 16 = 50

Ture Boström (Järbo MK): 19, 17, 14 = 50 (Resultat utöver de räknade: 13)

Gustaf Westerlund (AMF Årsunda): 15, 15, 17 = 47 (Resultat utöver de räknade: 5)

Jens Öberg (Ånge MK): 17, 12, 15 = 44 (Resultat utöver de räknade: 14, 9)

Isak Frönestedt (AMF Årsunda): 14, 12, 18 = 44

Adam Lundgren (Krokoms mk): 11, 18, 13 = 42

Janneli Hellström (Hede MK): 10, 12, 19 = 41 (Resultat utöver de räknade: 10)

Sebastian Eriksson (SMK Söderhamn): 19, 20 =39

Edwin Eriksson (Krokoms MK): 19, 20 = 39

Malte Eriksson (AMF Årsunda): 13, 13, 13 = 39

Fabian Stjernberg (Krokom MK): 10, 14, 14 = 38

Pontus Eriksson (AMF Årsunda): 12, 20, 5 = 37 (Resultat utöver de räknade: 5)

Kalle Agerberg (Krokoms MK): 20, 16 = 36

Markus Karlsson (Sunnansjö MK): 18, 18 = 36

-----------18-gränsen-----------

Pontus Lindblom (Grangärde RRC): 15, 16 = 31

Nellie Höök (Hällefors MK): 17, 12 = 29

Hanna Olsson (Fagersta MK): 14, 14 = 28

Douglas Eriksson (AMF Årsunda): 16, 11 = 27

Albin Hysing (SMK Dala Falun): 12, 14 = 26

Elliot Edberg (Krokoms MK): 9, 17 = 26

Anton Tholander (Borlänge MK): 17, 8 = 25

Oskar Svensson (SMK Hälsinge): 18, 6 = 24

Felix Karlsson (Jämtlands MK): 12, 11 = 23

Rasmus Carlsson (Filipstads MC): 11, 11 = 22

William Berg (MK Kopparberg): 12, 10 = 22

Martin Ahl (Borlänge MK): 8, 13 = 21

Isac Åkervall (Ånge MK): 16, 5 = 21

Albin Karlsson (SMK Hedemora): 11, 10 = 21

Philip Reuter (MK Team Westom): 20

William Thorén (Krokoms MK): 6, 13 = 19

Emil Larsson (Årjängs MK): 19

Anton Nilsson (Vännäs MK): 19

Rasmus Jansson (Rasbo MK): 18

Jens Åström (Örnsköldsvik MK): 18

Alvin Andersson (Krokoms MK): 18

Rasmus Jernberg (Malungs MK): 18

Felix Berggren (Örnsköldsviks MK): 18

Oscar Jansson (Krokoms MK): 11, 6 = 17

Louise Malmström (Eskilstuna MK): 10, 6 = 16

Rasmus Wass (MK Kopparberg): 8, 8 = 16

Louise Rönn (Gestrike RT): 8, 8 = 16

Gustav Jönsson (Gestrike RT): 16

Adam Westlund (Latvia): 16

Viktor Hultman (Finnskoga MK): 16

Melvin Svärd Hemehult (MK Orion): 16

Ellen Liebenholtz (Bergets MS): 6, 9 = 15

Elin Sundén (Östmarks MFF): 15

Johan Kahlin (Årjängs MK): 15

Elina Sigvardsson (AMF Årsunda): 14

Jesper Thång (Lima MS): 14

Joel Lindberg (Hofors MK): 6, 7 = 13

Fanny Jernberg (Idkerbergets MK): 13

Elmer Andersson (Sandvikens MK): 13

Emma Welin (Rasbo MK): 6, 6 = 12

Emil Persson (Ludvika MS): 12

Linus Forsberg (Storumans SK): 12

Casper Björkman (Gestrike RT): 11

Viggo Forsberg (Hofors MK): 11

Olle Agerberg (Krokoms MK): 11

Filip Gilberg (Gestrike RT): 10

Magdalena Jensén (Ånge MK): 10

Daniel Blomqvist (Säffle MC): 10

Gustaf Sjölin (Krokoms MK): 10

Linnea Englund (Ljusdals MS): 9

Emelie Höök (Hållefors MK): 9

Moa Rensbo (Jämtlands MK): 9

Simon Larsson (Västerås MS): 9

Oskar Holmberg (Föllinge MK): 9

Hampus Henriksson (Föllinge MK): 8

Mattis Johansson (Krokoms MK): 8

Hanna Fransson (Storumans SK): 8

Gustav Danielsson (Hagfors MK): 7

Linnea Holmdahl (Films MK): 7

Emil Blomkvist (Hofors MK): 7

Tommy Nylen (AMF Årsunda): 7

Tove Fridell (Krokoms MK): 7

Alva Sundén (Östmarks MFF): 7

Joel Persson (Jämtlands MK): 7

Evelina Åkerlund (Krokoms MK): 7

Moa Johnsson (Storfors MK): 6

Jennifer Sundström (AMF Årsunda): 5

Jesper Öberg (Gestrike RT): 5

Obelix Åkerlund (Krokoms MK): 5

Ebba Karlsson (Hallsbergs MK): 5

Frida Wiberg (Örnsköldsviks MK): 5

DAM/VETERAN:

Annika Isaksson (Hofors MK): 20, 20, 19 = 59 (Resultat utöver de räknade: 18)

Ida Törnhult (Gestrike RT): 19, 19, 20 = 58 (resultat utöver de räknade: 11, 16,18)

Lennart Falk (Hofors MK): 18, 18, 20 = 56

Annika Forsberg (Sandvikens MK): 18, 15, 17 = 50 (resultat utöver de räknade: 10, 9)

Erika Lindh (Gestrike RT): 15, 17, 18 = 50

Sarah Samuelsson (SMK Hedemora): 14, 16, 18 = 48

Natalie Ylander (MK Nordjämten): 18, 16, 14 = 48

Jenny Annerstedt (Films MK): 14, 19, 13 = 46

Madelene Jerner (AMF Årsunda): 10, 19, 17 = 46 (Resultat utöver de räknade: 7)

Maja Gradin (Ånge MK): 13, 13, 16 = 42

Mimmi Öhrn (SMK Söderhamn): 20, 5, 16 = 41

Frida Falk (Grangärde RRC): 12, 6, 19 = 37

Anders Blomberg (Järbo MK): 15, 18 = 33

Therese Jonsson (Ånge MK): 14, 18 = 32

Dan Tjernell (SHRA Sundsvall): 14, 18 = 32

Jessica Persson (Hede MK): 12, 19 = 31

Sara Jonsson (Örnsköldsviks MK): 17, 13 = 30

Emili Andersson (AMF Årsunda): 16, 14 = 30

----------18-gränsen------------

Pyret Öhrn (SMK Söderhamn): 15, 14 = 29

Lina Falk (Grangärde RRC): 14, 15 = 29

Hanna Zander (Hällefors MK): 16, 12 = 28

Rebecca Hagström (Järbo MK): 11, 9, 6 = 26

Lina Hägg (SHRA Sundsvall): 12, 14 = 26

Elin Nilsson (SMK Hälsinge): 13, 10 = 23

Maria Persson (Södra lappmarkens MK): 15, 8 = 23

Moa Göransdotter (Jämtlands MK): 11, 11 = 22

Johanna Svedberg (Ljusdals MS): 13, 9 = 22

Ricky Turner (Borlänge MK): 10, 11 = 21

Elvira Hansson (AMF Årsunda): 7, 13 = 20

Julia Granvik (Järbo MK): 8, 12 = 20

Valter Persson (Malungs MK): 20

Anders Westlund (Gestrike Racing Team): 20

Camilla Wernersson (MK Kinda): 20

Amanda Hedälv (Ånge MK): 20

Therese Ledin (MK Kopparberg): 20

Erik Jensén (Ånge MK): 20

Ellen Heinstedt (Fredriksbergs MK): 20

Lars Eriksson (AMF Årsunda): 20

Lisa Bergström (Umeå AK): 20

Gunnar Helghe (Säters MK): 19

Björn Olsson (Rasbok MK): 19

Nina Höök (Hällefors MK): 19

Erik Agerberg (Krokoms MK): 19

Runar Sandström (Fredriksbergs MK): 19

Elenor Gustavsson (Örnsköldsviks MK): 19

Mathias Lööf (Films MK): 19

Emma Karlsson (Lima MS): 18

Janina Skan (Storfors MK): 18

Sanne Ollila (BKD Gällivare): 18

Pernilla Sterner (SMK Gävle): 17

Bengt Johansson (Rasbo MK): 17

Kim Granath (Films MK): 17

Michelle Andersson (Karlstads MC Bil): 17

Lisa Abramsson (Södra lappmarkens mk): 17

Pelle Eising (JMK): 17

Maria Jansson (Grödinge MK): 17

Johnny Treseng (Fredriksbergs MK): 17

Camilla Wistemar (Södra Lappmarkens MK): 17

Patrik Jerner (AMF Årsunda): 17

Bengt Vestman (SMK Hedemora): 10, 6 = 16

Karolina Olsson (AMF Årsunda): 6, 10 = 16

Per Malm (SHRA Avesta): 16

Micke Hagberg (Haninge MK): 16

Sofie Gradin (Ånge MK): 16

Bengt Karlsson (Jämtlands MK): 16

Sandra Nyström (Munkfors MC): 16

Micael Rönnbacke (Hagfors MK): 16

Mats Hellström (Strängnäs AMS): 16

Maja Larsson (Järbo MK): 15

Therese Johansson (Rasbo MK): 15

Stefan Johansson (Säffle MC): 15

Sofia Jensén (Ånge MK): 15

Börje Adamsson (MK Ramunder): 15

Peter Rylander (AMF Årsunda): 15

Björn Nordström (Fredriksbergs MK): 15

Jennika Jennerfors (Robertsfors MS): 15

Benita Lundh (Säffle MC): 14

Ulf Lundqvist (MK Nordjämten): 14

Gunilla Gyhlén (Likenäs MK): 14

Mellet Ottosson (Ydre MK): 14

Anna-Karin Olmats (Mora MK): 13

Mikael Magnusson (Lycksele MK): 13

Ove Törnqvist (Munkfors MC): 13

Peder Olsson (Krokom MK): 13

Åke Dahlman (Sunnansjö MK): 13

Nina Ollashed (AMF Årsunda): 13

Åsa Eriksson (Gestrike RT): 5, 7 = 12

Tony Lindstens (Borlänge MK): 12

Annie Alenius (Härnösands MK): 12

Ulf Svensson (Säffle MC): 12

Susanne Tunell (Krokoms MK): 12

Kus Bo Hansson (Siljan bilracing klubb): 12

Kjell Gustavsson (Fredriksbergs MK): 12

Therese Berggren (Örnsköldsviks MK): 12

Angelica Karlsson (AMF Årsunda): 12

Melina Toven (Kolsva MS): 11

Johanna Norberg (Ljusdals MS): 11

Mikael Eliasson (SMK Gävle): 11

Ingemar Widen (MK Team Westom): 11

Tommy Hallin (MK Nordjämten): 11

Eva Carlsson (AMF Årsunda): 11

Jessika Jennerfors (Robertsfors MS): 11

Elisabeth Othzen (Bergetss MS): 11

Lisa Sedin (Härnösands MK): 10

Rosa Ledin (MK Kopparberg): 10

Matilda Hedälv (Ånge MK): 10

Stefan Öberg (Ånge MK): 10

Christina Gren (Munkfors MC): 10

Örjan Ehrling (Idkerbergets MK): 10

Evelina Nordin (Vännäs MK): 10

Isabelle Östlund (Botkyrka MK): 9

Kjell Gilberg (Gestrike RT): 9

Sandra Larsson (MK Orion): 9

Jonny Jansson (SHRA Karlstad): 9

AnnChristine Norberg (Härnösands MK): 9

Toni Prepula (Småbacka MK): 8

Johanna Lind (SMK Hedemora): 8

Magnus Wislander (Hällerfors MK): 8

Nathalie Ellénius (Skepptuna MK): 8

Amanda Lundell (Krokoms MK): 8

Ronny Källgren (Gestrike RT): 7

Sara Odell (MK Orion): 7

Josefine Tunell (Föllinge MK): 7

Lina Westberg (Jörns MK): 7

Anneli Lepistö (MK Speed): 7

Tilda Ekenberg (Films MK): 6

Sandra Gren (Munkfors MC): 6

Emma Brodin (Krokoms MK): 6

Jenny Söderholm (Robertsfors MS): 6

Angelica Ehn (MK Kopparberg): 5

Anders Hägg (SHRA Sundsvall): 5

Josefin Kjettselberg (SMK Arboga): 5

Cecilia Olsson (Ljusdals MS): 5

Carina Eriksson (Åsele MS): 5

Angelica Johansson (Fjärås MK): 5

Priserna i finalen, alla klasser:

Vinst i A-final: En bensindriven högtryckstvätt, Kärcher G 4. 10 m

2:a plats i A-final: Tigersåg, Makita JR 3050T

3:e plats i A-final: Digital multimeter, Limit 300

Tävlingarna som ingår i MittMedia Cup

5 maj: Årsunda - SE HIGHLIGHTS, FINALERNA OCH REPRISEN HÄR

10 maj: Kvällstävlingen, Borlänge - SE HÖJDPUNKTER, FINALERNA OCH REPRISEN HÄR

19 maj: X-cupen, Ljusdal - SE HÖJDPUNKTER, FINALERNA OCH REPRIS HÄR

27 maj: Gestrikefestivalen, Storvik - SE HELA SÄNDNINGEN HÖGUPPLÖST HÄR

3 juni: Östersund - SE ALLA FINALER HÖGUPPLÖSTA SAMT HELA RPERISEN HÄR

6 juni: Hällefors - SE ALLA FINALER OCH HELA REPRISEN HÄR

17 juni: Söderhamn, Hälsingecupen - INSTÄLLD P.G.A för få anmälda

8 juli: Krokom - SE HIGHLIGHTS, FINALERNA OCH REPRISEN HÄR

28 juli: Fredriksberg - SE ALLA KVAL OCH FINALERNA HÄR!

12 augusti: Ö-vik - SE ALLA FINALER OCH BÅDA DAGAR I REPRIS HÄR

19 augusti: Årsunda, Lumekfestivalen

26 augusti: Ljusdal

9 september: Lagtävlingen, Borlänge

15 september: Hedemora

29 september: X-cupfinal, Storvik

7 oktober: MITTMEDIA CUP FINAL, Borlänge

(Vissa tävlingar arrangeras under flera dagar. Vi sänder alltid finaldagen, och i vissa fall även fler dagar)

Fler repriser från tidigare sändningar

► Årsunda, Lumekfestivalen - Se hela finaldagen här!

► Örnsköldsvik - Båda dagarna i repris!

► Fredriksberg - Alla kval och alla finaler på Hedparksfestivalen

► Krokom - Superrullen över mållinjen, alla finaler och hela reprisen

► BONUS Vansbro - Hela finaldagen på HJ Andersson-racet

► Hällefors - Alla finaler och kval från Nationaldagsracet ser du här!

► Östersund - Alla finaler högupplösta och hela reprisen!

► Gestrikefestivalen - alla finaler och hela reprisen högupplöst!

► Ljusdal X-cupen: Se höjdpunkter, finalerna och hela reprisen

► Kvälls tävlingen i Borlänge: Höjdpunkter, alla finaler och hela reprisen

► Årsunda X-cup: Superkraschen, alla finaler och hela reprisen

► Askersund, Tyckecupen: Se höjpunkter, finalerna och hela reprisen

► Marsracet i Västerås: Alla finaler och hela reprisen

► Vintertävlingen i Borlänge Alla finaler högupplöst och hela reprisen

► HÄR hittar du alla finaler högupplösta, och hela reprisen från Lumek-festivalen 2017 i Årsunda

Superkraschen, ALLA finaler samt hela reprisen från sändingen på Gestrikefestivalen

► Alla finaler högupplösta, samt hela reprisen, från X-cupfinalen 2017

► Höjdpunkter, alla finaler och hela reprisen från Lagtävlingen 2017

► Se alla finaler och hela finaldagen från Hedparksfestivalen 2017 här

Bild på högtryckstvätten som  är priset till vinnarna i A-finalen i samtliga klasser på finalen.

Priset till alla andraplatstagare i finalerna.

Tipsa oss!

Har du något du vill berätta eller kanske fångat något intressant på bild?

Skicka tips

Tipsa oss!

Har du något du vill berätta eller kanske fångat något intressant på bild?

Skicka tips
Alla artiklar i
Folkrace 2018
Annons