Lokalt:
En privatperson som städade i en källare väster om Sundsvall hittade en låda med dynamit i går kväll. Polisens bombgrupp tog hand om lådan under tidiga natten.
En bilist med vettskrämda passagerare i Hälsingland jagades av polisen i flera mil, och kom undan, under fredagskvällen. Ärendet har nu larmats ut till poliskollegorna i Sundsvall med omnejd.
För Plus-kunder:
► Sator jubilerar: Vi sände hela konserten
► Stor förändring när Rummet bygger om – ta en smygtitt: "Vi investerar rätt rejält"
► 2 500 åskådare och inga VIP-loger – så blir Sundsvalls nya sporthall: "Fullt möjligt"
Väder:
Här hittar du väderprognosen för din kommun i dag
Karta: Så är läget på vägarna
Sport:
Dahlén tvåmålsskytt i länsderbyt mot Modo – se höjdpunkterna här
För Plus-kunder: Dahlén om derbysuccén och första målen sedan återkomsten: "Betyder otroligt mycket"
Prenumerera på Morgonkollen:
Hände det något medan du sov? Prenumerera på morgonmejlet från ST.nu så får du koll på läget – varje morgon! Här kan du anmäla dig.
Tipsa oss:
Har du ett nyhetstips, eller vill komma i kontakt med oss på redaktionen? Tipsa oss här, skicka sms/mms till 72060 eller mejla tips@st.nu.
Följ oss på sociala medier:
Facebook: MediehusetST
Twitter: @STnu