Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Museets tavla bjöds ut på auktion

Annons
På Statens museum for kunst i Köpenhamn gick man i taket då man upptäckte att auktionsfirman Bruun Rasmuseen bjöd ut en av museets försvunna målningar till försäljning. Det är en tavla av Julius Hellesen som har varit i museets ägo sedan 1800-talet. 1914 lånades den ut till det danska finansdepartementet som sedan 1942 inte har kunnat redogöra för var den finns, skriver Politiken. Målningen värderas till omkring 10 000 kronor och har nu tagits om hand av polisen. En i all hast påbörjad genomgång av museets deponerade verk visar att minst ett 30-tal är försvunna. (PM)

Mer läsning

Annons