Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Sista kampen för CBGB´s

Annons
Hundratals människor demonstrerade natten till torsdagen utanför den legendariska rockklubben CBGB´s i New York. Vid midnatt gick klubbens hyreskontrakt ut och hyresvärden vägrar att förnya det. Flera artister deltog i demonstrationen, bland andra Blondie och Public Enemy.

- Det här är den sista bastionen för oberoende rock. Det finns en verklig fara i att inte erkänna sådana här platsers kulturella värde. Man river inte ner monument, sade Max Wienberg, trummis i E Street band och i Conan O´Briens talkshow, till nyhetsbyrån Reuters.

Vräkningen kommer efter en fem år gammal hyresdespyt och trots medlingsförsök av borgmästaren Michael Bloomberg har hyresvärden inte gått att rubba. Klubbens ägare Hilly Kristal tänker dock inte lämna lokalerna frivilligt - han har band bokade under hela september.

CBGB´s öppnade 1973 och blev en scen för ny rockmusik, med band som Ramones, Blondie och Talking Heads. För många rockälskare är klubben en helgedom över punkens barndom. (PM)

Mer läsning

Annons