I måndags kväll (26/11) höll Timrå kommunfullmäktige sitt sista möte för denna mandatperiod. På det valdes alla de som ska sitta i kommunens olika styrelser och nämnder den kommande mandatperioden. Två av dessa val gällde valet av oppositionsråd och valet av ordförande för revisionen.

Enligt hävd och tradition brukar inte vi socialdemokrater och vänsterpartister i Timrå lägga oss i dessa val. Men i måndags frångick vi denna princip. Skälet var enkelt: Vi kunde omöjligt försonas med tanken att vår eventuella passivitet skulle innebära ett ökat inflytande för Sverigedemokraterna.
I praktiken handlade det om att hindra samverkanspartierna Sverigedemokraterna, Timråpartiet och Liberalerna från att få någon av ovan nämnda poster.
Sverigedemokraterna är inte ett parti som alla andra. Det är ett antidemokratiskt, ultranationalistiskt och rasistiskt parti.
För oss socialdemokrater och vänsterpartister är det en plikt att inom det ramverk som kallas demokrati, göra det vi kan för att hindra dem från att få politiskt inflytande på kommunal, regional och nationell nivå. Därför deltog vi aktivt i dessa val. För det tänker inte vi be om ursäkt och vi känner absolut ingen skam, tvärtom!
Däremot, borde Timråpartiet och Liberalerna i Timrå känna skam för att de genom sin samverkan med Sverigedemokraterna ger dem ökat politiskt inflytande.
Stefan Dalin (S), 1:e vice ordförande för kommunstyrelsen i Timrå
Lars-Erik Byström (S), ordförande för Timrå socialdemokratiska arbetarekommun
Gunnar Grönberg (S), gruppledare för Socialdemokraterna i Timrå kommunfullmäktige
Heidi Jakobsen (V), ordförande för Vänsterpartiet i Timrå
Maritza Villanueva Contreras (V), gruppledare för Vänsterpartiet i Timrå kommunfullmäktige
■■ Följ ST Debatt på Facebook
Läs också: Liberalerna i Timrå: Önskade byte av oppositionsråd – men vi har inget samarbete med SD
Läs också: [+] Klart med oppositionsråd i Timrå: "Vi ber inte om ursäkt och känner absolut ingen skam"