Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Kalla och Andersson tillbaka efter OS-succén – här är åkarna i Drammen och Holmenkollen

Skidförbundet har tagit ut landslagstruppen till världscuptävlingarna i Drammen den 7 mars och Holmenkollen den 10-11 mars.
Det är en blandning av välkända och nya namn – där stjärnorna Charlotte Kalla och Ebba Andersson är tillbaka efter OS-succén.
– De kommer tävlingssugna till Norge, säger förbundskapten Rikard Grip. 

Annons
Ebba Andersson och Charlotte Kalla tar emot gratulationer och blommor efter sin hemkomst från OS. Bild: Tobias Sterner/Bildbyrån.

Kalla och Andersson, som tillsammans tog fem medaljer i Pyeongchang, tävlar båda för första gången sedan OS i Sydkorea efter att ha stått över den gångna helgens tävlingar i finska Lahtis.

– Charlotte Kalla, som gjorde fantastiska prestationer under OS, har varit hemma och laddat om, men kommer nu tävlingssugen till Norge. Det gör även unga Ebba Andersson, som även hon gjorde ett väldigt bra OS, säger förbundskaptenen Rikard Grip.

Först väntar sprint i norska Drammen den 7 mars, sedan fem- och tremilen i Holmenkollen den 10-11 mars.

– Distanstävlingarna anses av många vara de finaste loppen man kan vinna och vi förväntar oss som vanligt stor publikfest, säger förbundskapten Grip i ett pressmeddelande.

Noterbart i övrigt är att Stina Nilsson ligger tvåa i den totala sprintcupen och jagar norskan Maiken Caspersen Falla som i dagsläget är 28 poäng före.

HÄR ÄR HELA TRUPPEN

Damer, sprint, Drammen:

Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK

Anna Dyvik, IFK Mora SK

Hanna Falk, Ulricehamns IF

Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK

Stina Nilsson, IFK Mora SK

Jonna Sundling, IFK Umeå

Herrar, sprint, Drammen

Calle Halfvarsson, Sågmyra SK

Emil Jönsson, Anna&Emil sportklubb

Teodor Peterson, IFK Umeå

Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK

Viktor Thorn, Ulricehamns IF

Karl-Johan Westberg, Borås SK

Damer, distans, Holmenkollen:

Ebba Andersson, Sollefteå skidor IF

Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK

Charlotte Kalla, Piteå elit

Moa Molander Kristiansen, Falun-Borlänge SK

Lovisa Modig, Sävast Ski Team IF

Emma Wikén, Åsarna IK

Herrar, distans, Holmenkollen:

Jens Burman, Åsarna IK

Marcus Hellner, Gellivare skidallians

Petter Engdahl, Östersunds SK

Simon Lagesson, Åsarna IK

Daniel Rickardsson, Hudiksvalls IF

Björn Sandström, Piteå elit

Mer läsning

Annons