Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Skytteligavinnare till SDFF: "Varit jagad av lag i allsvenskan"

Förra säsongen gjorde Danielle Au 32 mål i division I.
Nu är hon klar för SDFF.
– Hon har varit jagad av både Umeå och Kvarnsveden, men nu är hon klar för oss, säger SDFF:s Mikael Torstensson.

Annons

Sedan det stod klart att SDFF tagit steget upp, tillbaka till Elitettan, har klubben jobbat för att fylla de luckor som uppstått i truppen efter att bland annat Ellen Löfqvist, Ida Brännström och Angelica Lindholm-Forsell försvunnit.

Och nu har klubben knutit till sig en anfallare som de hoppas ska kunna peta in bollarna i mål.

– Hon är en notorisk målskytt, som har varit jagad av lag från Damallsvenskan, bland annat Umeå och Kvarnsveden, säger klubbens ordförande Mikael Torstensson.

Amerikanskan Au stod för 32 av Krokom/Dvärsätts 47 mål i division I och vann med det skytteligan i överlägsen stil.

– Hon känns som en bra spelare då både Ida och "Angen" lagt skorna på hyllan. Det känns som att man behöver en riktigt bra målgörare, och vi har kämpat på länge med Danielle, och efter mycket om och men så löste det sig, säger Torstensson.

Au ansluter till laget en tid innan seriestart, och nu fortsätter klubbens jakt på nya spelare.

Och det är nära med ett helt gäng spelare som SDFF hoppas kunna knyta till sig.

– Vi har några på gång och det känns som att det kan komma in två till fem spelare nu på kort tid. Jag törs nästan lova att det blir fler spelare denna vecka, det är bara bläcket som saknas, säger Torstensson och fortsätter:

– Ibland händer det mycket på kort tid.

I SDFF har Ida Brännström och Angelica Lindholm Forsell aviserat att de slutar och Ellen Löfqvist har gått till Piteå.

Nu står det dessutom klart att ytterbacken Malin Kristmansson lämnar SDFF för fortsatt spel Kovlands IF.