Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Bandyn går i graven i Hälleforsnäs

Annons
Klassiska bandylaget Hälleforsnäs, med 21 allsvenska säsonger, går i graven. Klubbens styrelse har beslutat att laget ska dra sig ur vinterns div 2-spel vilket förmodligen innebär att bandyn har gjort sitt i Hälleforsnäs.
 Ett totalt mörker. Det finns ingen väg ur det här längre. Beslutet är nådastöten för bandyn och all dess kulturarv i Hälleforsnäs, säger ordföranden Per-Ola Andersson till Eskilstuna-Kuriren.
Beslutet har varit på gång ett tag och kom inte som någon överraskning.
 Vi har sex till åtta spelare för tillfället och skulle alltså behöva tio till, så beslutet var logiskt men känslomässigt väldigt tungt. Nu har vi förvisso sökt samarbete med andra klubbar men det har inte gett resultat och därför står vi där vi gör nu, säger Andersson.
Förra säsongen bestod verksamheten bara av en skridskoskola för små barn förutom A-laget. Om bandysektionen ska läggas ned beslutas vid föreningens ordinarie årsmöte.

Mer läsning

Annons