Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Bordtennis

Annons
NJURUNDA: Distriktsmästerskap:
HJ 20 singel: 1) Andreas Filipsson, PK Sundsvall, 2) Jimmy Grönros, PK Sundsvall, 3) Johnny Kaufeldt, PK Sundsvall, 4) Edvin Sidebo, Delta BTK.
Final: Andreas Filipsson Jimmy Grönros 6 11,8 11,11 9,11 4,11 6
HJ20 Dubbel: 1) Jimmy Grönros/Andreas Filipsson PK Sundsvall, 2) Tobias Bredin/Mattias Filipsson PK, Sundsvall, 3) Johan Morin/Mikael Norberg, BTK Nivren, 4) Robbin Jonsson/Edvin Sidebo, Delta BTK.
Final: Grönros/Filipsson Bredin/Filipsson 11 8,11 2,12 10
Herr Dubbel: 1) Jimmie Nordberg/Gustav Olofsson Hassels IF, 2) Christer Svensson/Kent Jansson, PK Sundsvall, 3) Jimmy Grönros/Andreas Filipsson, PK Sundsvall, 4) Torbjörn Filipsson/Kent Persson PK Sundsvall.
Final: Nordberg/Olofsson - Svensson/Jansson 11 6,11 7,11 7
HJ 17 singel: 1) Edvin Sidebo, Delta BTK, 2) Jimmy Grönros, PK Sundsval, 3) Joel Rickardsson, Timrå AIF, 4) Alexander Hasselmalm, Timrå AIF.
Final: Edvin Sidebo Jimmy Grönros 11 8, 7 11, 8 11, 11 6, 11 8
Herrsingel: 1) Gustav Olofsson, Hassels IF, 2) William Persson, PK Sundsvall, 3) Christer Svensson, PK Sundsvall, 4) Jimmie Nordberg, Hassels IF, 5) Kent Jansson, PK Sundsvall, 6) Karl-0skar Höglund, Hassels IF, 7) Daniel Thunström, Delta BTK, 8) Andreas Filipsson, PK Sundsvall.
Final: Gustav Olofsson William Persson 11 7,8 11,11 9,11 9,11 5
Semi: Gustav Olofsson Christer Svensson 11 4, 11 4, 9 11, 11 4, 10 12, 12 14, 11 7
Semi: William Persson Jimmie Nordberg 11 5,10 12,11 8,11 8,6 11,11 8
P 14 singel: 1) Mattias Filipsson, PK Sundsvall, 2) Mikael Kullström, Timrå AIF, 3) Filip Andersson, PK Sundsvall, 4) Markus Lundgren, PK Sundsvall, 7) Jimmy Munther, Delta BTK, 8) Pontus Lundin, BTK Nivren.
Final: Mattias Filipsson Mikael Kullström 12 14, 11 7, 11 8, 7 11, 11 6
P 15 singel: 1) Mattias Filipsson, PK Sundsvall, 2) Johan Morin, BTK Nivren, 3) Jimmy Munther, Delta BTK, 4) Mikael Kullström, Timrå AIF.
Final: Mattias Filipsson Johan Morin 11 5,11 3,11 9
F 12 singel: 1) Sofie Forsberg Delta BTK, 2) Sara Andersson PK Sundsvall, 3) Malin Karlsson PK Sundsvall, 4) Cecilia Vadsten PK Sundsvall.
F 14 singel: 1) Hanna Brink, PK Sundsvall, 2) Maria Vadsten, PK Sundsvall, 3) Sofie Forsberg, Delta BTK. F 15 singel: 1) Elin Sjöström, PK Sundsvall, 2) Elina Filipsson, PK Sundsvall, 3) Therese Backman, PK Sundsvall, 4) Sofie Forsberg, Delta BTK, 5) Hanna Brink, PK Sundsvall, 6) Maria Vadsten, PK Sundsvall
H 40 singel: 1) Bo Dahlström BTK Nivren, 2) Torbjörn Filipsson, PK Sundsvall, 3) Kent Persson, PK Sundsvall, 4) Göran Jansson, Delta BTK
Final: Bo Dahlström Torbjörn Filipsson 11 7, 9 11,11 9, 9 11, 11 9
P 12 singel: 1) Pontus Lundin, BTK Nivren, 2) Markus Lundgren, PK Sundsvall, 3) Filip Andersson, PK Sundsvall, 4) Gustav Sidebo, Delta BTK, 5) Christian Sjöling, Delta BTK, 6) Fredrik Dewall, BTK Nivren.
Lag:
HJ: Timrå AIF (Mikael Kullström, Joel Rickardsson, Alexander Hasselmalm) Delta BTK 5 4.
Herrar: Hassels IF (K-O Hägglund, Gustav Olofsson, Jimmie Nordberg) PK Sundsvall 5 1.
Pojkar 15: PK Sundsvall (Filip Andersson, Mattias Filipsson, Marcus Lundgren) Timrå 5 1.

Mer läsning

Annons