Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Elitserien, resultat

Annons
Timrå Brynäs2 1 (1 0, 0 1, 0 0, 1 0)
Första perioden: 1 0 (4.41) Kent Manderville (Teemu Aalto, Peter Regin).
Andra perioden: 1 1 (19.22) Mathias Månsson (Tommy Sjödin, Mikael Lind) spel fem mot fyra.
Fjärde perioden: 2 1 (2.58) Carl Johan Johansson (Kent Manderville, Frans Nielsen) spel fem mot fyra.
Skott: 32 14 (11 3, 9 6, 9 5, 3 0).
Utv, Timrå: 7x2. Brynäs: 8x2.
Domare: Peter Eriksson, Bromma.
Publik: 4 919.

Färjestad Mora5 2 (2 0, 2 2, 1 0)
Första perioden: 1 0 (10.28) Jörgen Jönsson (Pelle Prestberg, Emil Kåberg), 2 0 (19.37) Per Ledin (Pelle Prestberg, Jörgen Jönsson) spel fem mot fyra.
Andra perioden: 2 1 (0.17) Mikael Simons (Marco Tuokko), 3 1 (4.00) Per Ledin (Martin Thelander) spel fyra mot fem, 4 1 (7.04) Mathias Johansson (Thomas Rhodin) spel fem mot fyra, 4 2 (16.42) Jarno Kultanen (Håkan Bogg, Eric Johansson) spel fem mot fyra.
Tredje perioden: 5 2 (18.44) Rickard Wallin (Per Hållberg, Mathias Johansson) mål i tom kasse.
Skott: 34 21 (15 5, 12 9, 7 7).
Utv, Färjestad: 6x2. Mora: 7x2, 1x10.
Domare: Mikael Lindqvist, Järfälla.
Publik: 7 320.

HV 71 Linköping4 4 (1 1, 1 3, 2 0, 0 0)
Första perioden: 0 1 (6.14) Tim Eriksson (Ulf Söderström, Magnus Johansson) spel fem mot fyra, 1 1 (8.16) Martin Thörnberg (Peter Hammarström, Ola Svanberg).
Andra perioden: 2 1 (1.01) Jens Karlsson (Andreas Karlsson, Stefan Pettersson), 2 2 (2.23) Tim Eriksson (Jyrki Välivaara, Ulf Söderström) spel fem mot fyra, 2 3 (12.45) Andreas Pihl (Tony Mårtensson, Mikael Håkanson), 2 4 (16.08) Tony Mårtensson (Mikael Håkanson, Johan Lindström).
Tredje perioden: 3 4 (2.46) Mattias Remstam (Björn Melin), 4 4 (6.22) Mika Hannula (Johan Davidsson, Lars Jonsson).
Skott: 25 40 (9 11, 5 14, 5 15, 6 0).
Utv, HV 71: 10x2, 2x5, 1 Matchstraff. Linköping: 11x2, 2x5, 2x10, 4 Matchstraff.
Domare: Christer Lärking, Solna.
Publik: 7 038.

Modo Luleå0 4 (0 1, 0 2, 0 1)
Första perioden: 0 1 (17.59) Pavel Skrbek (Thomas Koch).
Andra perioden: 0 2 (4.50) Vladimir Machulda (Lubos Bartecko), 0 3 (19.14) Jonas Nordquist (Jaroslav Obsut) spel fem mot tre.
Tredje perioden: 0 4 (0.59) Jonas Nordquist (Vladimir Orszagh, Jaroslav Obsut).
Skott: 20 31 (9 8, 4 12, 7 11).
Utv, Modo: 5x2. Luleå: 8x2.
Domare: Alexander Polyakov, Russia.
Publik: 3 874.

Södertälje Frölunda7 1 (1 0, 5 0, 1 1)
Första perioden: 1 0 (9.11) Jörgen Bemström (Anders Burström, Josef Boumedienne).
Andra perioden: 2 0 (0.52) Anze Kopitar (Dragan Umicevic, Josef Boumedienne), 3 0 (1.06) Tomas Kollar (Gabriel Karlsson), 4 0 (3.17) Miroslav Zalesak (Josef Boumedienne, Dragan Umicevic) spel fem mot tre, 5 0 (6.10) Josef Boumedienne (Justin Mapletoft), 6 0 (17.12) Jan Huokko (Gabriel Karlsson).
Tredje perioden: 7 0 (0.43) Dragan Umicevic (Pasi Petriläinen), 7 1 (14.00) Richard Demén Willaume (Patrik Zackrisson) spel fem mot fyra.
Skott: 40 26 (11 6, 19 11, 10 9).
Utv, Södertälje: 6x2. Frölunda: 6x2.
Domare: Patrik Sjöberg, Gävle.
Publik: 2 768.

Leksand Djurgården0 0 (0 0, 0 0, 0 0, 0 0)
Skott: 28 28 (7 8, 13 12, 5 5, 3 3).
Utv, Leksand: 9x2. Djurgården: 12x2.
Domare: Lars Johan Ryhed, Örebro.
Publik: 5 915.

Mer läsning

Annons