Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Flera lokala på pallen

I helgen avgjordes Bergsåker Badmintonklubbs årliga ungdomstävling.

Annons

71 spelare från sju Norrlandsklubbar och en Stockholmsklubb kämpade om platser på prispallen och både deltagare från arrangörsklubben Bergsåker och deltog från Medelpad också Alnö Badmintonklubb.

Båda klubbarna hade spelare som presterade bra och blev pristagare. En lovande spelare från Bergsåker, Anton Hansson, lyckades vinna alla tre kategorierna i 15-årsklassen – singel, dubbel i par med Morris Rudberg och mixed i par med Hanna Ebbing.

Här är fler resultat

S-U9: 1:a Ella Fjäderstål, Alnö BC, 2:a Sara Ebbing, Bergsåker BMK, 3:a Gustav Näslund, Härnösand BMK.

MD- U1 1:1:a Adrian Nyberg/Freja Strömberg, Härnösand BMK, 2:a William Strand/ Ella Fjäderstål, Alnö BC, 3:a Gustav Åsell/ Emma Hansson, Bergsåker BMK, 3:a Max Melker/Elin Östman, Bergsåker BMK.

HS-U1 1:1: a William Strand, Alnö BC, 2:a Theo Larskog, Kilafors BMK 3:a Malte Björling, Alnö BC, 3:a Adrian Nyberg, Härnösand BMK.

HD-U11: 1:a Gustav Åsell/Max Melker, Bergsåker BMK, 2:a Malte Björling/William Strand, Alnö C, 3:a Gustav Näslund/Adrian Nyberg, Härnösand BMK.

DS-U11: 1: Freja Strömberg, Härnösand BMK, 2: Alicia Munther, Bergsåker BMK, 3:a Hanna Hörnlund, Bergsåker BMK, 3:a Tova Johansson, Bergsåker BMK.

DD-U11: 1:a Hanna Hörnlund/ Tova Johansson, Bergsåker BMK, 2:a Julia Dahlin/Emma Hansson, Bergsåker BMK, 3:a Olivia Edin/Moa Jönsson, Bergsåker BMK, 3:a Sara Ebbing/Elin Östman, Bergsåker BMK.

MD-U131:a Alvin Palm, Spårvägen BF/Ida Melkerhed Alnö BC, 2:a Alfred Blomgren, Alnö BC/Emmie Björklund Bergsåker BMK, 3:a Carl Nordin, Spårvägen BF/Kerstin Andersson, Alnö BC, 3:a Melker Granqvist, Alnö BC/Saga Lindkvist, Alnö BC.

HS-U13 1:a Alvin Palm, Spårvägen BF, 2:a Carl Nordin, Spårvägen BF3:a Alfred Blomgren, Alnö BC3:a Melker Granqvist Alnö BC.

HD U131:a Carl Nordin/Alvin Palm, Spårvägen BF, 2:a Alfred Blomgren/Melker Granqvist, Alnö BC, 3:a Atian Anei/Rasmus Boväng, Friska Viljor BK, 3:a Andreas Barkar, BMK Boston/Cain Noterius, Östersund BMK.

DS-U131:a Selma Arvidsson, Friska Viljor BK, 2:a Ida Melkerhed, Alnö BC 3:a Emmie Björklund, Bergsåker BMK, 3:a Alma Jonsson, BMK Boston.

DD-U131:a Saga Lindkvist/Ida Melkerhed, Alnö BC, 2:a Selma Arvidsson, Friska Viljor BK/ Emmie Björklund, Bergsåker BMK, 3: Alice Åsell/Johanna Törnlund, Bergsåker BMK, 3:a Alma Jonsson/Agnes Lundberg, BMK Boston.

MD U151:a Anton Hansson/Izabella Bergman, Bergsåker BMK, 2:a Johan Sundvisson/Wilma Edin, Bergsåker BMK, 3:a Mattias Rudebjer, Östersund BMK/Emelie Barkar, BMK Boston, 3:a Olle Mattsson/ Isabelle Näslund, Härnösand BMK.

HS-U151:a Anton Hansson, Bergsåker BMK, 2:a Johan Sundvisson, Bergsåker BMK, 3:a Morris Rudberg, Bergsåker BMK.

HD-U151:a Anton Hansson/Morris Rudberg, Bergsåker BMK 2:a Olle Mattsson/Mattias Rudebjer, Härnösand BMK.

DS-U151:a Izabella Bergman, Bergsåker BMK, 2:a Hanna Ebbing, Bergsåker BMK, 3: Wilma Edin, Bergsåker BMK, 3:a Vera Wallin, Bergsåker BMK.

DD-U151:a Izabella Bergman/Hanna Ebbing, Bergsåker BMK, 2:a Wilma Edin/Sandra Nilsson, Bergsåker BMK, 3:a Emelie Barkar, BMK Boston/Lina Olsson Reise, Bergsåker BMK, 3:a Isabelle Näslund/Rebecka Näslund, Härnösand BMK.

MD-U171:a Adam Gyllroth, Alnö BC/Vera Wallin, Bergsåker BMK, 2:a Hugo Hörnlund/Hanna Ebbing, Bergsåker BMK.

HS-U17 1:a Hernan Gerdin, Härnösand BMK, 2:a Ludvig Strömberg, Härnösand BMK, 3:a Hugo Hörnlund, Bergsåker BMK, 3:a Adam Gyllroth, Alnö BC.

HD-U171:a Hernan Gerdin/Ludvig Strömberg, Härnösand BMK, 2:a Hugo Hörnlund/Johan Sundvisson, Bergsåker BMK.

Mer läsning

Annons