Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Framgångar för Mora IK

Annons
Mora IK hade både sportslig och ekonomisk framgång förra säsongen. Laget höll sig kvar i elitserien och vinsten blev 3,9 miljoner kronor, skriver Falu Kuriren. Det egna kapitalet uppgår till 5,8 miljoner kronor och totalt omsatte klubben 44,3 miljoner kronor.
  Det här är det bästa resultatet någonsin i klubbens historia. Det finns en bra grund att bygga vidare på, sade klubbens revisor Carl-Henric Kindlund på tisdagens årsmöte.
Det fanns dock ett problem för Mora IK.
 Det som tynger ner lite är bolagets stora investeringar. Budgeten var hallbygget var 18 miljoner, men slutade på 35 miljoner. Men Mora IK:s resultat är mycket bra jämfört med många andra klubbar, sade Kindlund till Falu Kuriren.

Mer läsning

Annons