Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Lokala resultat från Stockholm Marathon

/

Under lördagen sprangs den 37:e upplagan av Stockholm Marathon.
Så gick det för de lokala löparna.

Annons

Herrar:

67) Joakim Bäckström, City Sweden, 2.42.26,

106) Robert Backlund, Örnsköldsvik, 2.46.40,

239) Anders Larvia, ASICS Go run IT, 2.55.25,

272) Mikael Näslund, Öbacka LK, 2.56.18,

462) Jens Kristofersson, City Sweden, 3.00.01,

502) Robert Carlsson, Timrå IK, 3.01.27,

547) Mattias Lilja, Byske, 3.02.43,

777) Andreas Henriksson, Bosvedjan Bad Boys, 3.08.55,

1064) Henrik Grossby, Sundsvall, 3.13.50,

1083) Thomas Sjöbom, Sundsvall, 3.14.05,

1092) Carl-Johan Stenmark, Öbacka LK, 3.14.14,

1133) Patrik Röckner, Alnö, 3.14.52,

1272) Oskar Ullsten, Köpmanholmen, 3.17.27,

1334) Lars Sjölund, Sundsvall, 3.18.23,

1369) Tomas Jonsson, Härnösand, 3.19.05,

1427) Emil Ullsten, Modo Sports Academy, 3.20.10,

1541) Anders Gidevall, Sundsvall, 3.22.14,

1867) Marcus Dückhow, IFK Sundsvall, 3.25.47,

1881) Fredrik Svensson, Alnö, 3.25.53,

1940) Daniel Knabäck, Accidens, 3.26.25,

2094) Per-Erik Pettersson, Åbords LK, 3.27.25,

2125) Jonas Enock, Örnsköldsvik, 3.27.35,

2132) Karl Ståhl, Sidelake Runners, 3.27.39,

2223) Anton Svensson, Selånger SOK, 3.28.20,

2235) Victor Törneqvist, Sundsvall, 3.28.24.

2435) Adam Johansson, Sundsvall, 3.30.25,

2471) Jonas Rindeskog, AB Previa, 3.30.59,

2513) Fredrik Söderberg, Sundsvall, 3.31.32,

2525) Sven Sjödin, Mellansels IF, 3.31.38,

2541) Anders Windling, Härnösands OK, 3.31.47,

2567) Johan Åström, Sundsvall, 3.32.05,

2767) Mats Persson, Team B3IT, 3.34.22,

2853) Jan Möller, Domsjö, 3.35.10,

2903) Patrik Viström, Mellansels IF, 3.35.35,

2924) Staffan Lundblad, Sundsvalls FI, 3.35.42,

3056) Stig Pettersson, Åbords LK, 3.37.01,

3118) Fredrik Nyberg, Hernö Runners, 3.37.41,

3143) Henrik Olsson, Mellansel, 3.37.58,

3252) Tomas Högberg, Alnö Race Team, 3.38.50,

3325) Magnus Håkansson, Domsjö, 3.39.24,

3398) Michael Malmberg, Alnö, 3.39.57,

3415) Örjan Janulf, IF Rycket, 3.40.06,

3419) Jim Norberg, Telia IF, 3.40.08,

3728) Peder Bylund, Kvällsjön Matfors, 3.42.29,

3810) Erkki Onkamo, Högomsmännen, 3.43.06,

3812) Lars Romberg, Kullarmark SK, 3.43.07,

4045) Tomas Nordin, Stall Nordansjö, 3.45.11,

4145) Leif Lindfors, Sundsvall, 3.46.05,

4189) Anders Sandberg, Örnsköldsvikspolisen, 3.46.27,

4205) Magnus Forsberg, Östermalms IF, 3.46.39.

4407) Lars Sandström, Sörberge, 3.48.27,

4597) Christer Hägglund, Fotofyndet.se, 3.49.57,

4631) Thomas Boström, VK Uvarna, 3.50.16,

4633) Emil Nordqvist, Kvissleby, 3.50.18,

4649) Christer Leijon, ABF Västernorrland, 3.50.25,

4741) Fredrik Hansell, Lögdö Irons, 3.51.16,

4962) Johnny Hallgren, SCA Ortvikens MK, 3.53.15,

5111) Mikael Wälivaara, Rosviksgubbar, 3.54.12,

5179) Anders Ytterström, Kovlands IF, 3.54.43,

5199) Mathias Sahlander, Atea IFF, 3.54.50,

5240) Mattias Denkert, Sundsvall, 3.55.07,

5337) Patrik Norlander, Team B3IT, 3.55.50,

5380) Sebastian Byström, Arnäsvall, 3.56.05,

5536) Joakim Hallman, Vegan Runners IK, 3.57.02,

5602) Michael Stiernberg, Com Hem LK, 3.57.24,

5621) Mattias Byström, Härnösand, 3.57.29,

5625) Jesper Häggmark, Själevad, 3.57.30,

5768) Mats Kempe, The Free Runners, 3.58.17,

5832) Viren de Mel, Saltvik, 3.58.38,

5958) Oskar Åkerlund, Sundsvall, 3.59.20,

5961) Lennart Gidlöf, Bjästa, 3.59.23,

6043) Morgan Johansson, Lonesome Runners, 4.00.03,

6088) Petter Morén, Nola roadrunners, 4.00.29,

6291) Mattias Sjödin, Vännäs AK, 4.02.41,

6373) Jonny Eklund, IAG AB, 4.03.42.

6517) Nils Löfgren, Ortvikens MK, 4.05.15,

6641) Andreas Gustafsson, Sundsvall, 4.06.21,

6650) Bruce Bringerud, Söråker, 4.06.27,

6723) Magnus Söderlund, Sundsvall, 4.07.23,

6757) Patrik Näslund, Alnö, 4.07.44,

6787) Anders Emnegard, Härnösand, 4.07.56,

6932) Johan Nyberg, Sundsvall, 4.09.33,

7092) Andreas Lundgren, Rossöns IF, 4.11.15,

7140) Gunnar Israelsson, Öbacka LK, 4.11.43,

7273) Oscar Björk, Hägglunds SK Skiteam, 4.12.59,

7363) Anders Lundgren, Rossön, 4.13.53,

7369) Anders Rutström, Sundsvall, 4.13.58,

7390) Fredrik Sandberg, Sundsvall, 4.14.11,

7486) Anders Tudare, Kvissleby, 4.15.07,

7514) Roger Gabrielsson, Hemlingby LK, 4.15.25,

7691) Jan Burström, Bauhaus, 4.17.47,

7760) Jonas Hallgren, GDM, 4.18.45,

7945) Igor Goldman, KB 65 Bjästa, 4.21.00,

7964) Ingemar Lund, Sundsvall, 4.21.10,

7974) Per-Åke Domeij, Hägglunds Ski Team, 4.21.19,

8001) Ronny Fahlén, Bollsta IK, 4.21.40,

8047) Ulf Gunnarsson, Evektor, 4.22.15,

8132) Stefan Berggren, Härnösand, 4.23.21,

8143) Kent-Ove Ulander, ABF, 4.23.25,

8153) Per-Erik Johansson, Telia IF Sundsvall, 4.23.34.

8342) Lars Norling, Matfors, 4.25.51,

8537) Daniel Olofsson, ProVisit, 4.28.04,

8667) Åke Henriksson, EON IF Sundsvall, 4.29.44,

8669) Roland Widell, Domsjö, 4.29.47,

8765) Anthony Sundberg Velander, Sundsvall, 4.31.23,

8812) Björn Berggren, Ånge, 4.32.18,

8860) Robert Jonsson, Själevad, 4.33.35,

8977) Perry Lindahl, Sundsvall, 4.35.32,

9017) Anders Blomqvist, Sundsvall, 4.36.14,

9045) Kim Jekisol, Fränsta, 4.36.42, 9411)

Peter Englund, Sundsvall, 4.43.19, 9664)

Fredrik Lundvall, Invandrarindex, 4.49.03,

9725) Anton Andersson, Sundsvall, 4.49.57,

9802) Tony Johnson, Stödes Glada Långlöpare, 4.51.11,

9807) Henric Sulonen, Team Sulan, 4.51.13,

9885) Johan Sund, Sundsvall, 4.53.15,

10102) Kjell-Arne Bladh, Bergeforsens SK, 4.59.41,

10141) Heikki Rissanen, Kramfors Alliansen, 5.01.25,

10228) Ulf Engström, Sundsvall, 5.04.54,

10234) Mattias Nyqvist, Sundsvall, 5.05.07,

10482) Linus Bolin, Sundsvall, 5.18.07,

10536) Conny Berglund, Sundsvall, 5.21.13,

10719) Bo Sjödin, Sundsvall, 5.34.10.

Damer:

18) Jenny Rutström, Öbacka LK, 2.56.38,

67) Katarina Rönngren, Öbacka LK, 3.12.29,

76) Frida Lidén, Ramsele IK, 3.13.53,

200) Elin Widegren, Sundsvall, 3.27.24,

212) Jennie Nordvall, Brånan Boys&Girls, 3.27.48,

314) Satu Bondén, Sundsvall, 3.34.15,

375) Anneli Arnell, Åbords LK, 3.36.59,

377) Minna Bäckman, Alnö Race Team, 3.37.12,

648) Erika Sjödin, Sundsvall, 3.46.49,

690) Sara Eidenvall, Själevad, 3.48.21,

716) Olivia Lundström, Stockviks SF, 3.49.09,

736) Jenny Erlandsson, Sundsvalls OK, 3.49.43,

741) Anna Fohlin, Öbacka LK, 3.49.49,

835) Kicki Edholm, Örnsköldsviks TK, 3.52.42,

870) Tina Svingstedt, Sundsvall, 3.53.24,

884) Therese Lård, Örnsköldsvik, 3.53.51,

1048) Monika Vestin, Härnösand, 3.57.29,

1121) Mona Nordenberg, Härnösand, 3.58.49,

1129) Sara Timner, Sundsvalls OK, 3.58.54,

1234) Britt-Marie Lindholm, Sundsvall, 4.01.25,

1385) Mari Caddick, Njurunda, 4.05.19,

1494) Evelin Andersson, Örnsköldsvik, 4.08.20,

1500) Ellinor Kempe, The Free Runners, 4.08.32,

1684) Lovisa Wahlgren, Öbacka LK, 4.12.40,

1732) Johanna Lundström, Kristen IdrottsKontakt, 4.13.50.

1742) Jessica Jekisol, Fränsta, 4.14.04,

1750) Anna Helleblad, Stödes Glada Långlöpare, 4.14.13,

1849) Maria Ericsson, Sundsvall, 4.17.02,

1939) Fredrika Lundahl, Thoren Business School Sundsvall, 4.19.37,

1965) Annika Wadelius, Sörberge, 4.20.24,

1995) Jennie Forsberg, Modo Sports Academy, 4.21.11,

2054) Carina Sundberg, Bergeforsens SK, 4.22.33,

2055) Catarina Ljungberg, Bergeforsens SK, 4.22.34,

2098) Petra Hallén, Sundsvall, 4.23.45,

2323) Camilla Lindström, Örnsköldsvik, 4.28.11,

2334) Mona Nilsson, 1life IF, 4.28.34,

2494) Jenny Cederblad, Domsjö, 4.33.14,

2555) Louise Sand, Örnsköldsvik, 4.34.57,

2619) Helena Lagergren, Sundsvall, 4.36.33,

2842) Caroline Sandin, Örnsköldsvik, 4.42.20,

2845) Catarina Sjöbom, Sundsvall, 4.42.29,

2982) Maria Nilsson, Sundsvall, 4.47.21,

2996) Mariana Karlsson, IF Öka, 4.48.03,

3263) Anna Norberg, Sundsvall, 4.57.34,

3498) Candra Svensson, Ånge, 5.09.41,

3751) Berit Bryntesson, Rossöns IF, 5.28.33,

3855) Jina Henriksson, Ånge, 5.44.04,

3879) Gunhild Sjöstrand, Sollefteå Skidor, 5.47.41,

3908) Fredrika Sten, Kvissleby, 5.53.29,

3928) Lena Undén, Njurunda, 6.05.11.

Mer läsning

Annons