Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Segraren Svanebo om tunnsått Kälagåtte: "Synd på så fin tävling"

/
  • Andreas Svanebo, Sportsgym, här vid torsdagens Spring en mil, vinn en bil i Östersund där han var tvåa, vann lördagens Kälagåtte i Hammarstrand.

Fjolårssegrarna Andreas Svanebo, Sportsgym, och Elisabet Göransson, Ragunda IF, vann huvudklasserna även i lördagens Kälagåtte. Men löparklassikern lockade allt för få.

Annons

– Det var 98 totalt och nog endast runt 40 på 8-kilometersbanan. Det är lite klent, och synd på så fin tävling, säger Andreas Svanebo, Sundsvallslöparen som tävlar för Sportsgym.

Han har sprungit Kälagåtte många gånger och trivs utmärkt med tävlingen som i sina stora dagar lockade runt 400 löpare.

– Det är ett bra arrangemang, jättefin bana med blandat terräng och väg. Men i konkurrensen mellan tävlingarna nu så gäller det att sticka ut för att locka fler, säger Andreas Svanebo.

Läs/se även:

Stort bildspel från löparfesten ”Spring en mil, vinn en bil”

Malin Edin tog en promenad med barnvagnen och fick en ny bil

Han vann nu överlägset på tiden 26.40, nära en och en halv minut sämre än fjolårets banrekord på 25.12. Men det fanns flera anledningar till det.

– Jag opererade bort en slemsäck och en benbit i hälen i november, så det var först i februari som jag kunde börja springa lite lugnare och första riktiga fartpasset var egentligen i torsdagens Spring en mil, vinn en bil där jag blev tvåa.

– Dessutom var det lite blötare än i fjol då det hade kommit ganska mycket regn natten innan och i fjol hade jag ju även bra sparring mot Andreas Fahlén som gjorde att farten var högre, säger Andreas Svanebo.

Även damsegraren, arrangörsföreningens Elisabet Göransson, hade klart sämre tid än vid fjolårets seger, så blötan gjorde säkert en hel del på både tider och deltagarantalet.

Andreas Svanebo är dock tillbaka i Hammartrandstrakten för ett nytt lopp redan på lördag:

– Vildhussloppet, en halvmara, blir mitt nästa lopp. De har gjort om lite med en ny bro så att det blir tre–fyra kilometer mer i terräng än asfalt, så det ser jag fram emot.

Resultat för klasserna från 14 år och äldre:

8 km, Herrar 17: 1) Andreas Svanebo Sports Gym 26:20, 2) David Nordgren Sports Gym 28:21, 3) Erik Hedström Stuguns SK 29:39, 4) David Berg Brunflo IF 29:41, 5) Mehreteab Weldanklun Bispgården 30:00, 6) Anders Burman Trångsviken IF 30:26, 7) HabenTesfamariam Ragunda 31:10, 8) Marcus Carlén Brunflo IF 31:11, 9) Carl Hellblom Trångsviken IF 31:16, 10) Joakim Kangasharju Ragunda IF 31:20, 11) Fahti Abdikabdi Ragunda Basket 31:58, 12) Brhune Abrhu Bispgården 32:53, 13) Tomas Marko Lidingö 33:05, 14) Qhudratu Llah Shahmuradi Ragunda Basket 33:34, 15) Markus Amrén Rödön SK 34:12, 16) Johan Norberg Trångsviken IF 35:04, 17) Tomass Valli Näset 37:02, 18) Zakariya Zahid Ragunda Basket 37:52, 19) Masoud Mahamadi Ragunda Basket 40:44, 20) Samiel Tadscs Ragunda Basket 41:30, 21) Ahmad Hidari Ragunda Basket 41:51, 22) Amanuel Fsahu Bispgården 43:23, 23) Kalle Edblad Bispgården 44:51, 24) Tesfai Hidane Ragunda 47:07

Damer 17: 1) Elisabet Göransson Ragunda IF 35:58, 2) Lovisa Persson IFK Sala 37:08, 3) Therese Sahlin Sports Gym 38:18

Herrar 60: 1) Stefan Andersson Brunflo IF 36:38, 2) Gunnar Eliasson Edsele AIK 50:37

Damer 60: 1) Eivor Lindgren Fåker SK 47:42, 2) Gun Eriksson Trångsviken 53:14, 3) Gerd Eriksson Trångsviken 54:12

Herrar motion: 1) Roger Åslund Östersund 31:24, 2) Anders Sohlin Sollefteå Skidklubb 34:02, 3) Tommy Grip Brunflo IF 34:05, 4) Johan Eliasson Edsele AIK 43:07, 5) Alfredo Munoz Ragunda 49:28, 6) Arne Söderlind Trehörningsjö IF 52:04, 7) Moheb Sedighi Ragunda Basket 1:17:10

Damer motion: 1) Annelie Wivlén Brunflo IF 39:22, 2) Susanne Andersson Sundsvall 42:14, 3) Linnea Sahlin Ragunda IF 44:20, 4) Agneta Lövefelt Ragunda 45:02, 5) Carina Magnusson Brunflo IF 45:28, 6) Birgitta Larsson Skyttmon 53:43, 7) Israa Nashawi Ragunda Basket 1:17:09

4 km, Herrar 14: 1) Elias Thun Hansson Bergeforsens SK 14:09, 2) Isac Amrén Ragunda Fotboll 14:47, 3) Gustav Rautila Bergeforsens SK 17:19, 4) Roine Epäilys Ragunda IF 17:34

Damer 14: 1) Lina Hennings Trångsviken IF 14:23, 2) Clara Amrén Ragunda Fotboll 14:47, 3) Ida Nilsson Bergeforsens SK 15:18, 4) Tove Lundh Bergeforsens SK 16:13, 5) Agnes Öhrn Bergeforsens SK 16:56

Herrar 16: 1) Maohammed Latif Ragunda Basket 16:28

Damer 16: 1) Hanna Näslund Trångsviken IF 13:59,

Mer läsning

Annons